Виктор Фаjзулин (руски: Виктор Игоревич Файзулин, роден на 22 април 1986 во Находка ) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Зенит Санкт Петербург.

Виктор Фаjзулин
Лични податоци
Полно име Виктор Игоревич Фаjзулин
Роден на 22 април 1986(1986-04-22)(38 г.)
Роден во Nahodka, Soviet Union
Висина 1.76 m (5 ft 9 1⁄2 in)
Позиција Winger
Клупски податоци
Сегашен клуб Зенит
Број 20
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004 Океан Находка 9 (0)
2004–2006 СКА Енергија 51 (8)
2007 Спартак Наљчик 28 (3)
2008– Зенит 89 (12)
Репрезентација
2004 Русија U17
2006 Олимписки тим
2007– Русија U21
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 25 јули 2012

Фаjзулин својата професионална кариера ја започнал во 2004 година како играч на ФК Океан Находка, и во истиот тим се задржал до 2004 година, кога преминал во ФК СКА Енергија Хабаровск. Во 2007 година настапувал за ФК Спартак Наљчик, а следната 2008 потпишал за Зенит.