Летни олимписки игри 1960

17-те Летни олимписки игри се одржале во Рим во 1960 година. Рим требало да биде домаќин на Летните олимписки игри - 1908, но поради ерупцијата на вулканот Везув во 1906, игрите биле префрлени во Лондон. На 15 јуни 1955 на 50-тата сесија на МОК во Париз, Рим ги победил останатите конкуренти, градовите Лозана, Детроит, Будимпешта, Брисел, Град Мексико и Токио.

VIII Зимски олимписки игри
Games of the 16th Olympiad
Games of the 16th Olympiad

Град домаќин Скуо Вели, САД
Бр. на држави 83
Бр. на спортисти 5,338
(4,727 мажи, 611 жени)
Натпревари 150 од 17 спортови
Отворени 18 февруари
Затворени 28 февруари
Официјално отворени од: Претседател Џовани Гронки[1]
Спортска заклетва Адолфо Конзолини
Олимписки оган Giancarlo Peris
Стадион Блит Арена
Резултати од изборот за град-домаќин на Летните олимписки игри - 1960
Град Земја Прв круг Втор круг Трет круг
Рим Италија 15 26 35
Лозана Швајцарија 14 21 24
Детроит САД 6 11 -
Будимпешта Унгарија 8 1 -
Брисел Белгија 6 - -
Град Мексико Мексико 6 - -
Токио Јапонија 4 - -

Краток преглед

уреди

Спортови

уреди

Земји-учеснички

уреди
 
Со сина боја се обележане земјите коишто дебитираат на Олимписките игри

На Летните олимписки игри одржани во Рим во 1960 учествувале натпреварувачи од 84 земји. На игрите дебитирале Мароко, Сан Марино, Судан и Тунис. На игрите исто така требало да се појави и натпреварувач од Суринам со што и оваа земја би дебитирала на игрите, но тој се откажал, па на игрите всушност учествувале спортисти од 83 земји. Спортистите од Барбадос, Јамајка и Тринидад и Тобаго се натпреварувале во комбиниран тим (Британски Западни Инди). Спортистите од Источна и Западна Германија повторно се натпреварувале во комбинираниот олимписки тим Германија.

Освојувачи на медали

уреди
 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   СССР 43 29 31 103
2   САД 34 21 16 71
3   Италија (домаќин) 13 10 13 36
4   Обединет тим на Германија 12 19 11 42
5   Австралија 8 8 6 22
6   Турција 7 2 0 9
7   Унгарија 6 8 7 21
8   Јапонија 4 7 7 18
9   Полска 4 6 11 21
10   Чехословачка 3 2 3 8

Наводи

уреди
  1. International Olympic Committee (9 октомври 2014). "Factsheet - Opening Ceremony of the Games of the Olympiad". Соопштение за печат.

Надворешни врски

уреди