Олимписки стадион

Олимпискиот стадион е името кое се дава на голем централен стадион што се користи на Летните олимписки игри. Традиционално, олимписката церемонија, односно отворањето и затворањето, како и атлетиката се дел од игрите што се одржуваат на олимпискиот стадион. Многу од нив, иако не сите, го содржат зборот „олимписки стадион“ во нивно име. Зимските олимписки игри немаат централен олимписки стадион, иако некои згради се нарекуваат Олимписки стадион, повеќето од зградите каде се одржува отворањето и затворањето на Олимписките игри .

Олимписки кругови

Олимписки стадиони уреди

 
       Земји што еднаш беа домаќини на Олимпијадата.        Земји кои беа домаќини на Олимпијадата два или повеќепати
 
Винсенски Велодром 1900 година
 
Олимписки стадион во Монтреал 1976
 
Стадион Австралија 2000 година
 
Стадион Маракана 2016 година

Следната табела ги прикажува сите олимписки стадиони што се користеа на Летните олимписки игри .

ОИ Стадион Град Држава Сместивост
ОИ 1896 Стадион Панатинаико Атина   Кралство Грција 80.000
ОИ 1900 Венсенски велодром Париз   Франција 50.000
ОИ 1904 Стадион Франсис филд Сент Луис   САД 19.000
ОИ 1908 Стадион Вајт сити Лондон   Обединето Кралство 68.000
ОИ 1912 Олимписки стадион во Стокхолм Стокхолм   Шведска 20.000
ОИ 1920 Олимписки стадион во Антверпен Антверпен   Белгија 12.771
ОИ 1924 Олимписки стадион во Париз Париз   Франција 45.000
ОИ 1928 Олимписки стадион во Амстердам. Амстердам   Холандија 31.600
ОИ 1932 Лос Анџелес меморијален колосеум Лос Анџелес   САД 101.574
ОИ 1936 Олимписки стадион во Берлин Берлин   Трет Рајх 110.000
ОИ 1948 Стадион Вембли Лондон   Обединето Кралство 82.000
ОИ 1952 Олимписки стадион во Хелсинки Хелсинки   Финска 40.000
ОИ 1956 Мелбурн крикет граунд Мелбурн   Австралија 100.000
ОИ 1960 Стадион Олимпико Рим   Италија 72.700
ОИ 1964 Олимписки стадион во Токио Токио   Јапонија 57.363
ОИ 1968. Олимписки стадион во Мексико Мексико сити   Мексико 62.700
ОИ 1972 Олимписки стадион во Минхен Минхен   Западна Германија 69.250
ОИ 1976 Олимписки стадион во Монтреал Монтреал   Канада 66.308
ОИ 1980 Лужники Москва   СССР 78.360
ОИ 1984 Лос Анџелес меморијален колосеум Лос Анџелес   САД 93.607
ОИ 1988 Олимписки стадион во Сеул Сеул   Република Кореја 69.950
ОИ 1992 Олимписки стадион во Барселона Барселона   Шпанија 55.926
ОИ 1996 Олимписки стадион во Атланта Атланта   САД 85.000
ОИ 2000 Стадион Австралија Сиднеј   Австралија 110.000
ОИ 2004 Олимписки стадион Спиридон Луис Атина   Грција 71.030
ОИ 2008 Национален стадион во Пекинг Пекинг   НР Кина 91.000
ОИ 2012 Олимписки стадион во Лондон Лондон   Обединето Кралство 80.000
ОИ 2016 Стадион Маракана Рио де Жанеиро   Бразил 88.992
Олимписки стадион Жоао Авеланж 60.000
ОИ 2020 Олимписки стадион во Токио Токио   Јапонија 68.000
ОИ 2024 Стад де Франс Париз   Франција 78.338
ОИ 2028 Лос Анџелес меморијален колосеум Лос Анџелес   САД 70.516
Лос Анџелес стадион во Холивуд парк 100.000

Зимски олимписки игри уреди

 
       Земји кои еднаш биле домаќини на ЗОИ.        Земји кои биле домаќини на ЗОИ двапати или повеќепати
 
Олимпискиот стадион во Санкт Мориц 1928 година
 
Свечено отворање на стадионот Кошево 1984 година
 
Стадион Би-Си плејс 2010 година
 
Национален стадион во Пекинг, првиот олимписки стадион и за Зимски (2022) и за Летни игри (2008).
 
Верона Арена 2026 година

Следната табела ги прикажува сите олимписки стадиони кои биле користени на Зимските олимписки игри .

ЗОИ Стадион Град Држава Сместивост
ЗОИ 1924 Олимписки стадион во Шамони Шамони   Франција 45.000
ЗОИ 1928 Олимписки стадион во Санкт Мориц Санкт Мориц   Швајцарија непознато
ЗОИ 1932 Олимписки стадион Џејмс Шефилд Лејк Плесид, Њујорк   САД 7.500
ЗОИ 1936 Гросе Олимпиашанце Гармишпартенкирхен   Трет Рајх 35.000
ЗОИ 1948 Олимписки стадион во Санкт Мориц Санкт Мориц   Швајцарија непознато
ЗОИ 1952 Стадион Бислет Осло   Норвешка 15.400
ЗОИ 1956 Стадион Олимпика Кортина д'Ампецо   Италија 12.000
ЗОИ 1960 Blyth Arena Скво Вали, Калифорнија   САД 8.500
ЗОИ 1964 Бергисел Инсбрук   Австрија 12.000
ЗОИ 1968 Стадион Ледигјер Гренобл   Франција 60.000
ЗОИ 1972 Стадион Маркоманаи Сапоро   Јапонија 30.000
ЗОИ 1976 Бергисел Инсбрук   Австрија 12.000
ЗОИ 1980 Јавачки стадион Лејк Плесид Лејк Плесид, Њујорк   САД 30.000
ЗОИ 1984 Стадион Асим Ферхатовиџ Хасе Сараево   Југославија 35.630
ЗОИ 1988 Стадион Макман Калгари   Канада 46.020
ЗОИ 1992 Théâtre des Cérémonies Албервил   Франција 35.000
ЗОИ 1994 Лисгардсбаккен Лилехамер   Норвешка 40.000
ЗОИ 1998 Олимписки стадион во Нагано Нагано   Јапонија 30.000
ЗОИ 2002 Стадион Рајс Еклес Солт Лејк Сити, Јута   САД 45.017
ЗОИ 2006 Олимписки стадион во Торино Торино   Италија 28.000
ЗОИ 2010 Стадион Би-Си плејс Ванкувер   Канада 54.500
ЗОИ 2014 Олимпијски стадион Фишт Сочи   Русија 40.000
ЗОИ 2018 Олимписки стадион во Пјонгчанг Пјонгчанг   Јужна Кореја
ЗОИ 2022 Национален стадион во Пекинг Пекинг   НР Кина 80.000
ЗОИ 2026 Стадион Џузепе Меаца Милано и Кортина д’Ампецо   Италија 80.000
Веронска арена 15.000

Поврзано уреди