Втора фудбалска лига на Македонија 2011/2012

Втората фудбалска лига на Македонија 2011/2012 - 20. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 7 август 2011, а завршила на 22 мај 2012.[1] Во оваа сезона првак бил Пелистер.

Втора македонска фудбалска лига
Сезона2011/2012
ПрвациПелистер
2010/11

ЕкипиУреди

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Беласица Струмица Стадион Младост 6,370
Влазрими Кичево Градски стадион Кичево 5,000
Дрита Боговиње Стадион Боговиње 500
Еуромилк Горно Лисиче Скопје Стадион Горно Лисиче 500
Кораби Дебар Градски стадион Дебар 2,500
Локомотива Скопје Стадион Комуналец 1,000
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Миравци Миравци Стадион Миравци 1,000
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов 4,000
Охрид 2004 Охрид СРЦ Билјанини Извори 3,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 6,100
Победа Јуниор Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Ринија Гостивар Градски стадион Гостивар 1,000
Руфеја Милетино Стадион Милетино 500
Скопје Скопје Стадион Железарница 3,000
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци 4,000

ТабелаУреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Пелистер (C, P) 30 19 4 7 42 23 +19 61 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Дрита (P) 30 16 10 4 49 19 +30 58
3 Скопје 30 17 5 8 50 26 +24 56[б 1] Пласман во баражот за унапредување
4 Еуромилк Горно Лисиче 30 17 5 8 60 30 +30 56
5 Миравци 30 16 6 8 46 23 +23 54
6 Македонија Ѓорче Петров 1932 30 14 6 10 48 31 +17 48
7 Тиквеш 30 13 6 11 45 41 +4 45
8 Руфеја[б 2] 30 14 5 11 48 35 +13 44
9 Локомотива[б 3] 30 14 4 12 35 33 +2 43
10 Ринија 30 11 8 11 39 34 +5 41
11 Победа Јуниор 30 12 5 13 36 38 −2 41
12 Кораби (R) 30 11 3 16 34 45 −11 36 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
13 Влазрими (R) 30 7 8 15 28 68 −40 29
14 Осогово (R) 30 6 4 20 29 64 −35 22
15 Охрид Лоте (R) 30 6 1 23 24 74 −50 19
16 Беласица (R) 30 4 6 20 27 56 −29 18
Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Гол разлика ; 3) Постигнати голови ; 4) Поени од меѓусебните дуели; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 7) Влечење ливче.
За одлучување место за унапредување, отпаѓање, бараж за унапредување/опстанок: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуели; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Постигнати голови од меѓусебните дуели ; 5) Бараж.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
  1. Меѓусебен дуел: Скопје 4 поени, Еуромилк Горно Лисиче 1 поен.
  2. На Руфеја и биле одземени три поени.
  3. На Локомотива и биле одземени три поени.


Бараж за унапредувањеУреди

2 јуни 2012
16:30 СЕЛВ
Тетекс 0 – 0
(5–4 пен.)
Скопје Стадион Тумбе Кафе, Битола
Гледачи: 700
Судија: Марјан Маркоски (Охрид)
Извештај
  Пенали  
Георгиевски  
Ристовски  
Митревски  
Алиу  
Велинов  
5–4 Поповски  
Јашаровски  
Аргировски  
Димитровски  
Галачев  

3 јуни 2012
16:30 СЕЛВ
Турново 1 – 0 Еуромилк Горно Лисиче Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 2,000
Судија: Марјан Ецкоски (Охрид)
Милушев   31' Извештај

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Macedonia 2011/12“. RSSSF.com. Посетено на 28 јануари 2019.

Надворешни врскиУреди