Фудбалски куп на Македонија 2015-2016


Фудбалски куп на Македонија 2015-2016 било 24. издание на македонскиот куп во фудбал.[1] Работнички биле бранителите прваци, откако ја освоиле својата четврта титула во претходната сезона. Во ова издание Шкендија бил првак.

Куп на Македонија 2015–2016
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 12 август 2015
до 16 мај 2016
Екипи32
Финални резултати
Шампион Шкендија Шкендија
(1. титула)
Второ место Работнички Работнички

Прва рунда

уреди

Избирањето на двојките се одржало на 23 јули 2015.[2][3] Натпреварите се одиграле на 12 и 13 август 2015.[4][5]

Тим 1  Резултат  Тим 2
12 август 2015
Еуромилк Горно Лисиче (II) 1–2 Ренова (I)
Вулкан (IV) 0–3 (2-0)1 Македонија Ѓорче Петров 1932 (II)
Превалец (III) 0–4 Силекс (I)
Лирија (IV) 0–11 Хоризонт Турново (I)
Зајази (III) 0–4 Шкендија (I)
Беласица (III) 0–2 Скопје (II)
Љубанци 1974 (II) 1–1 (4-3 пен.) Тетекс (II)
Победа (II) 1–1 (6-7 пен.) Младост (I)
Кожуф Гевгелија (II) 0–1 Вардар (I)
Дрита (III) неодиг.2 Влазрими 77 (II)
Поешево (III) 0–0 (3-5 пен.) Гостивар (II)
Малеш (IV) 1–9 Металург (I)
Љуботен (IV) 1–5 Шкупи (I)
13 август 2015
Фортуна (III) 0–11 Работнички (I)
11 Октомври (III) 0–8 Пелистер (II)
Плачковица (III) 0-2 Брегалница 2008 (I)

1 Натпреварот бил доделен на Македонија Ѓорче Петров бидејќи играчите на Вулкан не се појавиле во второто полувреме.[6][7][8]

2 Дрита се откажала од натпреварувањето, Влазрими 77 автоматски обезбедил пласман во осминафиналето.[9]

Осминафинале

уреди

Во оваа рунда влегле 16-те победници од Првата рунда. Жрепката се одржала на 1 септември.[10][11] Првите натпревари се одиграле на 30 септември,[12][13] а вторите се одиграле на 21 октомври 2015 година.[14][15][16]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Вардар 6-1 Пелистер 4-1 2-0
Шкендија 7-0 Металург 2-0 5-0
Гостивар 0-8 Работнички 0-4 0-4
Ренова 2-5 Силекс 1-2 1-3
Брегалница 2008 2-1 Шкупи 1927 2-0 0-1
Хоризонт Турново 5-3 Скопје 3-1 2-2
Влазрими 77 5-7 Младост 2-4 3-3
Македонија Ѓорче Петров 3-2 Љубанци 1974 3-2 0-0

Четвртфинале

уреди

Во оваа рунда влегле 8-те победници од Осминафиналето. Жрепката се одржала на 3 ноември.[17] Првите натпревари се одиграле на 25 и 26 ноември,[18][19] а вторите се одиграле на 2 декември 2015 година.[20][21]

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Шкендија 5–1 Вардар 3–0 2–1
Работнички 5–1 Силекс 3–0 2–1
Младост 2–5 Брегалница 2008 1–1 1–4
Македонија Ѓорче Петров 3–4 Хоризонт Турново 2–4 1–0

Полуфинале

уреди

Во оваа рунда влегле 4-те победници од Четвртфиналето. Жрепката се одржала на 7 декември 2015 година.[22] Првите натпревари се одиграле на 2 март, а вторите се одиграле на 13 април 2016 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Брегалница 2008 1–4 Работнички 0–2 1–2
Хоризонт Турново 1–4 Шкендија 1–1 0–3

Прв натпревар

уреди
2 март 2016
14:00
Хоризонт Турново 0–2 Шкендија Стадион Кукуш, Турново
Гледачи: 1,000
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Извештај Ибраими   11'
Радески   51'

2 март 2016
14:00
Брегалница 2008 1–1 Работнички Стадион Никола Мантов, Кочани
Гледачи: 300
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Нацев   63' Извештај Алтипармаковски   73' (пен..)

Втор натпревар

уреди
13 април 2016
16:00
Шкендија 2–1 Хоризонт Турново Градски стадион, Тетово
Гледачи: 4,000
Судија: Горан Спиркоски (Прилеп)
Јуфо   45+1' (пен..)
Неџипи   57'
Извештај Тимов   56'

13 април 2016
16:00
Работнички 3–0 Брегалница 2008 Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 300
Судија: Марјан Маркоски (Охрид)
Алтипармаковски   21'59'
Елмаз   85'
Извештај

Финале

уреди
16 мај 2016
20:00
Шкендија 2–0 Работнички Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 7,000
Судија: Горан Спиркоски (Прилеп)[23]
Радески   7'
Жуниор   90+5'
Извештај

Екипа победник

уреди
  Шкендија
1. титула

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. „Season schedule to be unveiled on July 23“. MacedonianFootball.com. 21 July 2015. Посетено на 22 July 2015.
 2. Двојки за 1/16-финале Куп на Македонија 2015-16 ffm.mk
 3. „Schedule released for top two leagues and cup“. MacedonianFootball.com. 23 July 2015. Посетено на 24 July 2015.
 4. „Вардар од пенал до осминафинале, Шкендија без мака, а Турново ја прегази Лирија“. Sportmedia.mk. 12 август 2015. Посетено на 17 август 2015.
 5. „Работнички без милост: „Романтичарите" му испорачаа 11 гола на тимот на Фортуна“. Sportmedia.mk. 13 август 2015. Посетено на 17 август 2015.
 6. „ТРАГИКОМЕДИЈА: Вулкан водеше 2-0, па не се појави во второто полувреме“. Ekipa.mk. 12 август 2015. Архивирано од изворникот на 2015-08-14. Посетено на 13 август 2015.
 7. „Циркус во Охрид: Фудбалерите на Косел водеа 2-0 против Македонија ЃП и на полувреме си заминаа дома!“. Sportmedia.mk. 12 август 2015. Посетено на 17 август 2015.
 8. „Коселчани фалсификувале: Тројца играчи настапиле со лажни документи, па на полувреме избегал целиот тим!“. sportmedia.mk. 12 август 2015. Посетено на 17 август 2015.
 9. Drita withdraws from Macedonian Cup macedonianfootball.com 7 август 2015
 10. „Matchups set for Round of 16 in Macedonian Cup“. macedonianfootball.com. 1 септември 2015. Посетено на 1 септември 2015.
 11. „Куп: Второлигашко дерби во Ѓорче, Вардар против Пелистер!“. sportefe.com.mk. 1 септември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-09-29. Посетено на 1 септември 2015.
 12. „Куп: Вардар го 'прегази' Пелистер (4-1)“. ekipa.mk. 30 септември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-10-02. Посетено на 1 октомври 2015.
 13. „Куп: Вардар имаше лесна задача против Пелистер“. sport365.mk. 30 септември 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 1 октомври 2015.
 14. „Шкупи немаше сила за пенали, Работнички и Шкендија тренираа реализација“. sportmedia.mk. 21 октомври 2015. Посетено на 22 октомври 2015.
 15. „Пелистер е преслаб и за комбинираниот тим на Вардар“. sportmedia.mk. 21 октомври 2015. Посетено на 22 октомври 2015.
 16. „Macedonian Cup: Round of 16 return leg results“. macedonianfootball.mk. 21 октомври 2015. Посетено на 22 октомври 2015.
 17. „Шкендија – Вардар во четвртфиналето од Купот на Македонија!“. Ekipa.mk. 3 ноември 2015. Архивирано од изворникот на 2016-01-11. Посетено на 3 ноември 2015.
 18. „Работнички и Хоризонт Т. со една нога во полуфиналето на Купот“. Ekipa.mk. 25 ноември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-11-27. Посетено на 26 ноември 2015.
 19. „Тензии на Чаир: Шкендија слави, Вардар се жали“. Ekipa.mk. 26 ноември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-11-28. Посетено на 26 ноември 2015.
 20. „Шкендија и Работнички, и со втори победи, доминантно во полуфинале на Купот“. Ekipa.mk. 2 декември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-12-05. Посетено на 2 декември 2015.
 21. „Вардар елиминиран, Шкендија полуфиналист во Купот“. Sport365.mk. 2 декември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-12-05. Посетено на 2 декември 2015.
 22. „Брегалница – Работнички и Турново – Шкендија, во полуфиналето на Купот“. Ekipa.mk. 7 декември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-12-09. Посетено на 7 декември 2015.
 23. Macedonia : 2016 Macedonian Cup Final refereesfifa.blogspot.fr

Надворешни врски

уреди