Фудбалски куп на Македонија 1995-1996

Фудбалски куп на Македонија 1995–1996 - 4. издание на Македонскиот Куп.

Куп на Македонија 1995–1996
Датум на одржувањеод 13 август 1995
до 23 мај 1996
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgСлога Југомагнат Слога Југомагнат
(1. титула)
Второ место Silver medal blank.svgВардар Вардар

Во ова издание првак билa Слога Југомагнат.

Прва рундаУреди

ОсминафиналеУреди

ЧетвртфиналеУреди

Првите натпревари се одиграле на 3 март, додека вторите натпревари се одиграле на 20 март 1996 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Македонија 1–4 Вардар 0–1 1–3
Љуботен ? Шкендија (А) ? ?
Пелистер ? ФЦУ 55 ? ?
Брегалница ? Слога Југомагнат ? ?

Sources:[1][2]

ПолуфиналеУреди

Првите натпревари се одиграле на 17 април, додека вторите натпревари се одиграле на 1 мај 1996 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Вардар 4–1 Пелистер 3–0 1–1
Шкендија (А) ? Слога Југомагнат ? ?

Sources:[1][3]

ФиналеУреди

23 мај 1996
18:30 СЕЛВ
Вардар 0–0 (прод.)
(3–5 пен.)
Слога Југомагнат Градски стадион, Скопје
Гледачи: 18,000
Судија: Ѓоко Стојановски (Skopje)
Извештај[4]
  Пенали  
3–5

Екипа победникУреди

  Слога Југомагнат
1. титула

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Македонската Лига во минатото - стр. 25“. fudbalforum.com. Посетено на 29 мај 2018.
  2. „MAK-NEWS 05/01/96“. Macedonian information and liaison service преку groups.google.com. Посетено на 29 мај 2018.
  3. „MACEDONIAN NEWS (APRIL 5, 1996)“. Macedonian information and liaison service преку groups.google.com. Посетено на 29 мај 2018.
  4. МТВ (14 април 2020). „ВАРДАР – СЛОГА ЈУГОМАГНАТ • ЦЕЛ НАТПРЕВАР • КУП НА МАКЕДОНИЈА 1995/96“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 15 април 2020.

Надворешни врскиУреди