Фудбалски куп на Македонија 2003-2004

Фудбалска сезона

Македонскиот куп во фудбал 2003-04 било 12. издание на Купот на Македонија. Во оваа сезона шампион била Слога Југомагнат и си обезбедила место во првата квалификациска рунда во УЕФА Купот 2004-05.

Куп на Македонија
Сезона2003–04
ПрвациСлога Југомагнат

Шеснаестина финале уреди

Клуб Резултат Клуб
Силекс 1:1 (2-4 пен.) Маџари Солидарност
Македонија Ѓ.П. 1:0 11 Октомври
Слога Виница 2:4 Пелистер
Гостивар 1:3 Тиквеш
Турново 5:0 Кожув
Малеш 2:3 Брегалница Делчево
Шкендија 79 2:0 Караорман
Воска 0:9 Осогово
Братство 0:2 Победа
Лозар 1:0 Башкими
Пролетер 1:16 Вардар
Борец 1:5 Напредок
Беласица 3:1 Куманово
Работнички 4:0 Влазрими
Брегалница Штип 2:5 Цементарница
Новаци 1:3 Слога Југомагнат

Осминафинале уреди

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Македонија Ѓ.П. 4:7 Работнички 1:4 3:3
Напредок 4:2 Шкендија 79 3:1 1:1
Беласица 2:5 Слога Југомагнат 2:2 0:3
Турново 0:2 Тиквеш 0:1 0:1
Маџари Солидарност 2:1 Пелистер 1:0 1:1
Осогово 3:4 Лозар 2:0 1:4
Вардар 3:3 Цементарница 55 1:1 2:2
Брегалница Делчево 3:5 Победа 1:2 2:3

Четвртфинале уреди

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Слога Југомагнат 4:3 Маџари Солидарност 2:1 2:2
Вардар 2:3 Победа 1:1 1:2
Напредок 4:2 Лозар 3:0 1:2
Работнички 3:1 Тиквеш 2:0 1:1

Полуфинале уреди

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Победа 2:2 Напредок 2:1 0:1
Работнички 2:2 Слога Југомагнат 2:1 0:1

Финале уреди

23 мај 2004
20:00 CEST
Напредок 0 – 1 Слога Југомагнат Градски Стадион, Скопје
Гледачи: 5,000
Судија: Емил Божиновски (Скопје)
А.Беќири   51'
Куп на Македонија
2003-04 Победник
Слога Југомагнат 3татитула