Фудбалски куп на Македонија 2002-2003

Македонскиот куп во фудбал 2002-03 било 11. издание на Купот на Македонија. Во оваа сезона шампион била Цементарница 55 и си обезбедила место во прелиминарната квалификациска рунда во УЕФА Купот 2003-04.

Куп на Македонија
Сезона2002–03
ПрвациЦементарница 55

Шеснаестина финале

уреди
Клуб Резултат Клуб
Башкими 1:3 Победа
Влазрими 2:5 Беласица
Победа Валандово 0:2 Пелистер
Слога Југомагнат 2:0 Турново
Македонија Ѓ.П. 2:1 Караорман
Маџари Солидарност 0:1 Напредок
Локомотива 1:1 (5-4 пен.) Осогово
Воска 1:3 Цементарница 55
Гостивар 2:4 Работнички
Малеш 0:4 Вардар
Злетовица 0:5 Силекс
Бело Брдо 2:5 Борец
Преспа 0:5 Кожув
11 Октомври 2:2 (4-3 пен.) Брегалница Делчево
Битола 0:2 Тетекс
Тиквеш 2:0 Куманово

Осминафинале

уреди
Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Беласица 1:1 (3-1 пен.) Победа 1:1 1:1
Пелистер 2:4 Слога Југомагнат 1:1 1:3
Работнички 3:3 Цементарница 55 1:3 2:0
Тетекс 1:1 (3-4 пен.) Вардар 1:0 0:1
Македонија Ѓ.П. 2:7 Напредок 1:4 1:3
Кожув 1:3 Тиквеш 0:0 1:3
Силекс 10:2 11 Октомври 5:0 5:2
Локомотива 3:2 Борец 0:1 3:1

Четвртфинале

уреди
Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Беласица 2:2 Вардар 1:0 1:2
Напредок 2:4 Силекс 1:0 1:4
Цементарница 55 9:2 Локомотива 6:1 3:1
Тиквеш 0:4 Слога Југомагнат 0:2 0:2

Полуфинале

уреди
Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Цементарница 55 2:1 Силекс 1:0 1:1
Беласица 1:2 Слога Југомагнат 1:1 0:1

Финале

уреди
27 мај 2003
20:00 CEST
Цементарница 55 4 – 4
(3 – 2 пен.)
Слога Југомагнат Градски Стадион, Скопје
Гледачи: 7,000
Судија: Делчо Јакимовски (Скопје)
Ч.Блесинг   28'
Ж.Савов   40'44' (пен..)
Вандаир   68'
Љ.Савиќ   3'
А.Нухији   45+2'52'
Д.Стефановски   81' (автогол)
  Пенали  
Н.Глигоров  
Д.Димитровски  
Г.Христовски  
Д.Цветковски  
3 – 2 Љ.Савиќ  
Н.Мустафи  
О.Бајрам  
З.Рамадан  
А.Нухији  
Куп на Македонија
2002-03 Победник
Цементарница 55 1ватитула