Фудбалски куп на Македонија 2004-2005

Македонскиот куп во фудбал 2004-05 било 13. издание на Купот на Македонија. Во оваа сезона шампион бил Башкими и си обезбедил место во првата квалификациска рунда во УЕФА Купот 2005-06.

Куп на Македонија
Сезона2004–05
ПрвациБашкими

Шеснаестина финале

уреди
Клуб Резултат Клуб
Куманово 1:1 (4-1 пен.) Новаци
Шкендија 79 0:0 (5-6 пен.) Тиквеш
Башкими 3:0 Беласица
Слога Виница 1:5 Турново
Миравци 5:1 Овче Поле
Лозар 4:1 Партизан
Напредок 2:2 (4-5 пен.) Силекс
Влазрими 3:0 (служ.) Малеш
Скопје 1:2 Брегалница Краун
Вардар 2:1 Победа
Караорман 2:2 (3-4 пен.) Македонија Ѓ.П.
Река 0:3 (служ.) Сатеска
Работнички 5:0 Брегалница Делчево
Кораб 0:4 Слога Југомагнат
Гостивар 2:3 Цементарница
Борец 0:2 Маџари Солидарност

Осминафинале

уреди
Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Македонија Ѓ.П. 0:4 Слога Југомагнат 0:2 0:2
Тиквеш 2:3 Влазрими 1:0 1:3
Брегалница Краун 2:2 (3-1 пен.) Лозар 2:0 0:2
Куманово 1:6 Силекс 0:2 1:4
Работнички 4:0 Вардар 3:0 1:0
Маџари Солидарност 2:1 Цементарница 1:0 1:1
Сатеска 2:14 Башкими 2:7 0:7
Миравци 1:9 Турново 1:3 0:6

Четвртфинале

уреди
Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Турново 4:2 Влазрими 2:1 2:1
Работнички 0:2 Силекс 0:2 0:0
Брегалница Краун 0:1 Башкими 0:0 0:1
Маџари Солидарност 2:1 Слога Југомагнат 2:0 0:1

Полуфинале

уреди
Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Силекс 1:2 Башкими 1:0 0:2
Маџари Солидарност 1:0 Турново 1:0 0:0

Финале

уреди
24 мај 2005
20:30 CEST
Башкими 2 – 1 Маџари Солидарност Градски Стадион, Скопје
Гледачи: 10,000
Судија: Горан Спиркоски (Прилеп)
Б.Пресилски   78'90+2' С.Алексовски   11'
Куп на Македонија
2004-05 Победник
Башкими 1ватитула