Фудбалски куп на Македонија 1996-1997

Фудбалски куп на Македонија 1996–1997 - 5. издание на Македонскиот Куп.

Куп на Македонија 1996–1997
Датум на одржувањеод 11 август 1996
до 28 мај 1997
Финални резултати
Шампион Силекс Силекс
(2. титула)
Второ место Слога Југомагнат Слога Југомагнат

Во ова издание првак бил Силекс.

Прва рунда

уреди

Втора рунда

уреди

Група 1

уреди

Победа ја освоила групата и напреднала во полуфиналето. Останатите екипи во групата биле Башкими, Охрид и Саса.

Група 2

уреди

Слога Југомагнат ја освоила групата и напреднала во полуфиналето. Останатите екипи во групата биле Пелистер, Рудар and Шкендија (Т).

Група 3

уреди

Силекс ја освоил групата и напреднал во полуфиналето. Останатите екипи во групата биле Балкан, Беласица ЕТА and Скопје.

Група 4

уреди

Македонија ја освоила групата и напреднала во полуфиналето. Останатите екипи во групата биле Брегалница, Тиквеш and Вардар.

Sources:[1][2][3]

Полуфинале

уреди

Силекс and Слога Југомагнат победиле во двомечот и напреднале во финалето. Победа и Македонија биле елиминирани.

Sources:[3]

Финале

уреди
28 мај 1997
Силекс 4–1 Слога Југомагнат Градски стадион, Кавадарци
Гледачи: 4,500
Судија: Ванчо Коцев (Штип)
Гошев   23'
Начевски   26'
Ѓокиќ   52'84'
Извештај Туна   58' (pen.)

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Македонската Лига во минатото - стр. 29“. fudbalforum.com. Архивирано од изворникот на 2020-03-30. Посетено на 29 мај 2018.
  2. „Republic of Macedonia 1996/97“. RSSSF.no. Посетено на 29 мај 2018.
  3. 3,0 3,1 „Makedonien - Pokalen 1996/97“ (дански). Foot.dk. Архивирано од изворникот на 2018-03-16. Посетено на 29 мај 2018.

Надворешни врски

уреди