Фудбалски куп на Македонија 2000-2001

Македонскиот куп во фудбал 2000-01 било 9. издание на Купот на Македонија. Во оваа сезона шампион бил Пелистер и си обезбедил место во прелиминарната квалификациска рунда во УЕФА Купот 2001-02.

Куп на Македонија
Сезона2000–01
ПрвациПелистер

Шеснаестина финале уреди

Осминафинале уреди

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Слога Југомагнат 2:1 Победа 2:0 0:1
Пелистер 5:5 Силекс 2:0 3:5
Работнички 3:3(1-3 пен.) Шкендија ХБ 2:1 1:2
Беласица 7:1 Брегалница Штип 6:0 1:1
Караорман 4:4 Борец 3:0 1:4
Вардар 7:0 Напредок 5:1 2:0
Алумина 2:4 Башкими 1:0 1:4
Цементарница 55 8:0 Маџари Солидарност 2:0 6:0

Четвртфинале уреди

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Пелистер 4:4 Вардар 2:1 2:3
Беласица 1:2 Слога Југомагнат 0:1 1:1
Караорман 3:1 Цементарница 0:0 3:1
Шкендија ХБ 4:1 Башкими 2:0 2:1

Полуфинале уреди

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Шкендија ХБ 0:6 Слога Југомагнат 0:1 0:5
Пелистер 4:3 Караорман 1:2 3:1

Финале уреди

24 мај 2001
19:30 СЕЛВ
Слога Југомагнат 1 – 2 Пелистер Градски стадион, Скопје
Гледачи: 5,000
Судија: Беким Баута (Струга)
Нухији   24' Мицевски   14'
Стојковски   36'
Куп на Македонија
2000-01 Победник
Пелистер 1ва титула