Фудбалски куп на Македонија 2016-2017

Фудбалски куп на Македонија 2016-2017 — 25. издание на македонскиот куп во фудбал.[1] Шкендија се бранителите прваци, откако ја освоиле својата прва титула во претходната сезона. Во ова издание Пелистер бил првак.

Куп на Македонија 2016–2017
Натпреварување Фудбалски куп на Македонија
Спорт Фудбал
Издание 25-то
Организатор ФФМ
Период од: 16 август 2016
до: 17 мај 2017
Држава Македонија Македонија
Учесници 30
Резултати
Шампион Пелистер Пелистер
(2. титула)
Финалист Шкендија Шкендија
Статистика
Одиграни натпревари 39
Постигнати голови 136 (3,49 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
2015-2016 2017-2018

Прва рунда уреди

Избирањето на двојките се одржало на 25 јули 2016 година.[2] Натпреварите се одиграле на 16, 17, 24 и 31 август 2016 година.[3][4][5][6]

Тим 1  Резултат  Тим 2
w/o Младост
w/o Брегалница 2008
16 август 2016
Сатеска 0–3 Металург
17 август 2016
Чаклани 1–6 Работнички
Влазними 0–1 Тетекс
Фортуна 0–3 (служ.)1 Победа
Беласица 2–2 (1-3 пен.) Пелистер
Академија Пандев 5–0 Македонија Ѓорче Петров 1932
Љуботен 0–6 Хоризонт Турново
Вардар Неготино 0–2 Шкупи 1927
Еуромилк Горно Лисиче 1–3 Ренова
Новаци 2005 2–1 Скопје
Малеш 0–1 Силекс
Кожуф Гевгелија 0–3 Влазрими 77
24 август 2016
Скендербег Порој 0–9 Вардар
31 август 2016
Големо Коњари 0–11 Шкендија

1 Фортуна се откажала од натпреварувањето поради уништениот терен од поплавите во Скопје.[7]

Осминафинале уреди

Избирањето на двојките се одржало на 2 септември 2016 година.[8] Првите натпревари се одиграле на 21 септември,[9] додека вторите се одиграле на 12 и 19 октомври 2016 година.[10][11]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
w/o1 Металург (2)
Академија Пандев (2) 1–4 Шкупи 1927 0-1 1-3
Пелистер 3–3 (гол во гости) Ренова 2-0 1-3
Влазрими 77 (2) 1–5 Вардар 1-3 0-2
Силекс 5–4 Хоризонт Турново (2) 2-1 3-3
Брегалница 2008 6–1 Тетекс (2) 4-0 2-1
Новаци 2005 (2) 1–7 Победа 1-2 0-5
Работнички 0–2 Шкендија 0-2 0-0

1 Младост се откажал од натпреварувањето поради финансиски причини.[8]

Четвртфинале уреди

Избирањето на двојките се одржало на 21 октомври 2016 година.[12] Првите натпревари се одиграле на 23 ноември,[13][14] додека вторите се одиграле на 7 декември 2016 година.[15][16]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Металург 2-8 Вардар 1-4 1-4
Пелистер 3–1 Силекс 1-0 2-1
Победа 2–5 Брегалница 2008 2-2 0-3
Шкупи 1927 0–4 Шкендија 0-0 0-4

Полуфинале уреди

Жрепката се одржала на 9 декември 2016 година.[17][18] Првите натпревари се одиграле на 1 март, а вторите се одиграле на 19 април 2017 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Вардар 2–3 Шкендија 1–3 1–0
Брегалница 2008 2–3 Пелистер 2–2 0–1

Прв натпревар уреди

1 март 2017
14:00
Вардар 1–3 Шкендија Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 500
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Хуан Фелипе   51' (пен..) Извештај Ибраими   25'45+1' (пен..)
Хасани   75'

1 март 2017
17:00[19]
Брегалница 2008 2-2 Пелистер Градски стадион, Штип
Гледачи: 1,500
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Здравков   8'
Костадинов   70'
Извештај Илијоски   38' (пен..)
Бојовиќ   67'

Втор натпревар уреди

19 април 2017
16:00
Шкендија 0-1 Вардар Градски стадион, Тетово
Гледачи: 3,500
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Извештај Велковски   60'

19 април 2017
16:00
Пелистер 1-0 Брегалница 2008 Стадион Тумбе Кафе, Битола
Гледачи: 2,000
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Лукас   80' Извештај

Финале уреди

17 мај 2017
20:00
Шкендија 0-0 (прод.)
(3-4 пен.)
Пелистер Стадион Младост, Струмица[20]
Гледачи: 6,000
Судија: Александар Ставрев (Скопје)[21]
Извештај
  Пенали  
Алими  
Ибраими  
Радески  
Абдурахими  
Хасани  
3-4 Петров  
Тодоровски  
Лукас  
Ковачев  
Илијоски  

Екипа победник уреди

 
Пелистер
2. титула

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Macedonian Cup 16/17“. Маcedonianfootball.com.mk. 25 јули 2016. Посетено на 6 август 2016.
 2. „Draw for new season to take place on Monday“. MacedonianFootball.com. 24 July 2016. Посетено на 24 July 2016.
 3. „Macedonian Cup round of 32 overview“. MacedonianFootball.mk. 17 август 2016. Посетено на 2 септември 2016.
 4. „Пелистер се „спасуваше", Академија Пандев фуриозно“. sportmedia.mk. 17 август 2016. Посетено на 21 август 2016.
 5. „Вардар немаше милост, му даде 9 гола на Скендербег“. sportmedia.mk. 24 август 2016. Посетено на 28 август 2016.
 6. „Шкендија му даде 11 гола на Големо Коњари“. ekipa.mk. 31 август 2016. Архивирано од изворникот на 2016-09-03. Посетено на 2 септември. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. „Кому му е до фудбал, стадионот настрада, Фортуна се откажа од Купот“. sportmedia.mk. 15 август 2016. Посетено на 21 август 2016.
 8. 8,0 8,1 „Macedonian Cup second round draw made“. MacedonianFootball.com. 2 септември 2016. Посетено на 2 септември. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 9. „Пенал вртелешка за Вардар во Кичево, Шкендија пак го победи Работнички“. sportmedia.mk. 21 септември 2016. Посетено на 1 ноември 2016.
 10. „„Четворката" прволигаши меѓу осумте најдобри во Купот на Македонија“. sportmedia.mk. 12 октомври 2016. Посетено на 1 ноември 2016.
 11. „Пелистер го скрши гипсот, на Ренова и беа малку и три гола за четвртфинале во Купот“. sportmedia.mk. 19 октомври 2016. Посетено на 1 ноември 2016.
 12. „Шкупи - Шкендија во четвртфинална пресметка“. sportmedia.mk. 21 октомври 2016. Посетено на 1 ноември 2016.
 13. „Куп: Вардар веќе во полуфинале, Шкендија во Тетово ќе решава со Шкупи“. ekipa.mk. 23 ноември 2016. Архивирано од изворникот на 2016-11-25. Посетено на 25 ноември 2016.
 14. „Шкендија нема рецепт за Шкупи, Вардар веќе е полуфиналист во македонскиот Куп“. sportmedia.mk. 23 ноември 2016. Посетено на 25 ноември 2016.
 15. „Вардар, Шкендија, Пелистер и Брегалница останаа во битка за Куп трофејот“. sportmedia.mk. 7 декември 2016. Посетено на 5 јануари 2017.
 16. „Шкендија, Вардар, Пелистер и Брегалница обезбедија полуфинале во Купот на Македонија“. Фудбалска федерација на Македонија. 7 декември 2016. Посетено на 5 јануари 2017.
 17. „Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот!“. ekipa.mk. 9 декември 2016. Архивирано од изворникот на 2016-12-11. Посетено на 6 јануари 2017.
 18. „Вардар против Шкендија пак е финале пред финалето во купот, Пелистер ќе игра полуфинален двомеч со Брегалница“. sportmedia.mk. 9 декември 2016. Посетено на 6 јануари 2017.
 19. „Историја во Штип, Брегалница и Пелистер ќе играат под рефлектори“. sportmedia.mk. 27 февруари 2017. Посетено на 3 март 2017.
 20. „ПАДНА ОДЛУКА: ВО СТРУМИЦА КУП-ФИНАЛЕ ЗА 100 ДЕНАРИ“. sport.com.mk. 4 мај 2017. Архивирано од изворникот на 2017-06-28. Посетено на 18 мај 2017.
 21. „Macedonia : 2017 Macedonian Cup Final“. refereesfifa.blogspot.fr. Посетено на 18 мај 2017.

Надворешни врски уреди