Фудбалски куп на Македонија 2017-2018

Фудбалски куп на Македонија 2017-2018 — 26. издание на македонскиот куп во фудбал.

Куп на Македонија 2016–2017
Натпреварување Фудбалски куп на Македонија
Спорт Фудбал
Издание 26-то
Организатор ФФМ
Период од: 16 август 2017
до: 23 мај 2018
Држава Македонија Македонија
Учесници 31
Резултати
Шампион Шкендија Шкендија
(2. титула)
Финалист Пелистер Пелистер
Статистика
Најдобар стрелец Македонија Бесарт Ибраими (8)
Одиграни натпревари 23
Постигнати голови 89 (3,87 по натпревар)
Играчите на Шкендија ја слават титулата освоена во Купот на Македонија
Хронологија на натпреварувањето
2016-2017 2018-2019

Пелистер бил бранител на титулата од претходното издание. Во ова издание Шкендија била првак.

Прва рунда уреди

Избирањето на двојките се одржало на 7 август 2017 година.[1] Натпреварите се одиграле на 16,[2] 30 и 31 август 2017.[3][4] Работнички бил слободен поради немање противник.

Тим 1  Резултат  Тим 2
Охрид Лихнидос (3) w/o Скопје (1)
16 август 2017
ССК Нова (3) 0–6 Академија Пандев (1)
Борец 1919 (2) 4–0 Влазрими 77 (2)
Кожуф (2) 1–1 (6–5 пен.) Новаци 2005 (2)
Вардар Неготино (3) 3–5 Еуромилк Горно Лисиче (2)
Беласица (2) 1–3 Пелистер (1)
Плачковица (2) 0–4 Победа (1)
Осогово (2) 1–2 Брегалница 2008 (2)
Могила (3) 0–6 Силекс (1)
Струга Трим - Лум (2) 1–0 Македонија Ѓорче Петров 1932 (2)
Зајази (2) 2–4 Шкупи 1927 (1)
Тетекс (2) 2–1 Хоризонт Турново (2)
Тиквеш 1930 Кавадарци (2) 0–1 Ренова (1)
30 август 2017
Гостивар (2) 0–2 Шкендија (1)
31 август 2017
Локомотива Бентоекспорт (2) 1–4 Вардар (1)

Осминафинале уреди

Избирањето на двојките се одржало на 1 септември 2017 година.[5] Првите натпревари се одиграле на 13 септември и 30 ноември,[6][7][8] додека вторите се одиграле на 17 и 18 октомври и 17 декември 2017 година.[9][10][11][12][13]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Брегалница 2008 (2) 3–8 Победа (1) 2–3 1–5
Скопје (1) 6–0 Еуромилк Горно Лисиче (2) 3–0 3–0
Кожуф (2) 4–5 Тетекс (2) 2–2 2–3
Пелистер (1) 7–3 Борец 1919 (2) 4–2 3–1
Работнички (1) 2–2 (2–3 пен.) Шкендија (1) 1–1 1–1
Ренова (1) 5–4 Струга Трим - Лум (2) 3–2 2–2
Силекс (1) 1–5 Академија Пандев (1) 1–0 0–5
Вардар (1) 3–1 Шкупи 1927 (1) 1–1 2–0

Четвртфинале уреди

Избирањето на двојките се одржало на 27 октомври 2017 година.[14][15] Првите натпревари се одиграле на 8 ноември 2017 и 21 февруари 2018 година,[16][17][18] додека вторите се одиграле на 29 ноември 2017, и 7 март 2018 година.[19][20][21][22]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Тетекс (2) 1-6 Академија Пандев (1) 0-2 1-4
Ренова (1) 4–1 Скопје (1) 2-0 2-1
Пелистер (1) 7–4 Победа (1) 5-2 2-2
Вардар (1) 1–5 Шкендија (1) 1-1 0-4

Полуфинале уреди

Жрепката се одржала на 9 март 2018 година.[23][24] Првите натпревари се одиграле на 14 март, а вторите се одиграле на 11 април 2018 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Шкендија 3–1 Ренова 1–1 2–0
Пелистер 3–3 (3-2 пен.) Академија Пандев 2–1 1–2

Прв натпревар уреди

14 март 2018
14:00
Шкендија 1–1 Ренова Градски стадион, Тетово
Гледачи: 3,000
Судија: Јосип Бартон (Тетово)
Емини   26' Извештај Стојановски   12'

14 март 2018
14:00
Пелистер 2-1 Академија Пандев Стадион Тумбе Кафе, Битола
Гледачи: 1,000
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Маневски   61'
Илијовски   89'
Извештај Атанасов   31'

Втор натпревар уреди

11 април 2018
15:00
Ренова 0-2 Шкендија Градски стадион, Тетово
Гледачи: 2,000
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Извештај Ибраими   48'62' (пен..)

11 април 2018
16:00
Академија Пандев 2-1
(2–3 пен.)
Пелистер Стадион Кукуш, Турново
Гледачи: 500
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Атанасов   73'
Крстовски   89'
Извештај Марковски   62'
  Пенали  
Балдовалиев  
Атанасов  
Чешмеџиев  
Димов  
Крстовски  
Дориев  
Атанасовски  
2–3   Маневски
  Трифуновски
  Марковски
  Тодоровски
  Коњарски
  Драгарски
  Маркоски

Финале уреди

23 мај 2018
20:00
Пелистер 0-3 Шкендија Стадион Младост, Струмица
Гледачи: 2,500
Судија: Марјан Маркоски (Охрид)
Извештај Муслиу   20'72'
Ибраими   52'

Екипа победник уреди

 
Шкендија
2. титула

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Ждрепка за Куп: Пелистер против Беласица, Вардар со Локомотива“. Ekipa.mk. 7 август 2017. Посетено на 22 октомври 2017.
 2. „Пелистер без мака ја елиминира Беласица, Силекс и Академците газеа со шестки“. sportmedia.mk. 16 август 2017. Посетено на 22 октомври 2017.
 3. „Шкендија рутински во осминафиналето на националниот куп“. sportmedia.mk. 30 август 2017. Посетено на 22 октомври 2017.
 4. „БЕЗ МАКА ДО 1/8 ФИНАЛЕ: Вардар за 18. минути ја реши Локомотива (ФОТОГАЛЕРИЈА)“. sportmedia.mk. 31 август 2017. Посетено на 22 октомври 2017.
 5. „Вардар против Шкупи, Работнички со Шкендија“. sportmedia.mk. 1 септември 2017. Посетено на 22 октомври 2017.
 6. „Тетово го има клучот за четвртфинале: Без победник на првиот меч меѓу Работнички и Шкендија (ФОТОГАЛЕРИЈА)“. sportmedia.mk. 13 септември 2017. Посетено на 22 октомври 2017.
 7. „Шкупи со реми го изненади Вардар, Стојковски промаши два зицери за победа“. sportmedia.mk. 30 ноември 2017. Посетено на 30 ноември 2017.
 8. „Вардар уште се мачи во Купот, полуфинале ќе бара на жешкиот „Чаир". gol.mk. 30 ноември 2017. Посетено на 30 ноември 2017.
 9. „Тетекс патува во четвртфиналето на македонскиот куп“. sportmedia.mk. 17 септември 2017. Посетено на 22 октомври 2017.
 10. „Шкендија на пенали во четвртфинале, Ренова се спаси во Струга во последен момент“. sportmedia.mk. 18 септември 2017. Посетено на 22 октомври 2017.
 11. „Шкендија преку пеналите обезбеди пласман во четвртфиналето од Купот“. ekipa.mk. 18 септември 2017. Посетено на 22 октомври 2017.
 12. „Куп: Ќе има мегадуел Вардар – Шкендија…Шкупи реши да се брани, Вардар тоа го казни“. ekipa.mk. 17 декември 2017. Посетено на 17 декември 2017.
 13. „Вардар е пресилен за Шкупи, Николов и Максимов закажаа двомеч со Шкендија во купот“. sportmedia.mk. 17 декември 2017. Посетено на 17 декември 2017.
 14. „Шкендија го чека Вардар во четвртфиналето од Купот на Македонија!“. ekipa.mk. 27 октомври 2017. Посетено на 28 октомври 2017.
 15. „Дерби во четвртфиналето од Купот на Македонија: Шкендија го чека Вардар, Пелистер против Победа“. sportmedia.mk. 27 октомври 2017. Посетено на 28 октомври 2017.
 16. „Куп: Пелистер владее со Пелагонија, триумфи и за Ренова и за Академија Пандев“. ekipa.mk. 8 ноември 2017. Посетено на 9 ноември 2017.
 17. „Пелистер не го дава купот, ја декласира Победа со 5:2“. sportmedia.mk. 8 ноември 2017. Посетено на 9 ноември 2017.
 18. „Ново реми на дербито и нова мајсторија на Фелипе“. sportmedia.mk. 21 февруари 2018. Посетено на 23 февруари 2018.
 19. „Куп: Академија Пандев, Пелистер и Ренова полуфиналисти“. ekipa.mk. 29 ноември 2017. Посетено на 29 ноември 2017.
 20. „Пелистер стаса на два чекори до одбрана на Куп круната, полуфинале и за Академија Пандев и Ренова“. sportmedia.mk. 29 ноември 2017. Посетено на 29 ноември 2017.
 21. „Шкендија го казни „кукавичлукот" на челниците на Вардар: Лесен пласман во полуфиналето од Купот!“. ekipa.mk. 7 март 2018. Посетено на 7 март 2018.
 22. „Хет-трик на Ибраими, гол и за Муслиу и невиден автогол на челниците на Вардар и „подарија" полуфинале на Шкендија“. sportmedia.mk. 7 март 2018. Посетено на 7 март 2018.
 23. „Тетовска пресметка во полуфиналето од Купот на Македонија“. ekipa.mk. 9 март 2018. Посетено на 9 март 2018.
 24. „Шкендија - Ренова и Академија Пандев - Пелистер во битка за финалето на Купот“. sportmedia.mk. 9 март 2018. Посетено на 9 март 2018.

Надворешни врски уреди