Фудбалски куп на Македонија 2014-2015


Фудбалски куп на Македонија 2014–2015 било 23. издание на македонскиот куп во фудбал.[1]

Куп на Македонија 2014–2015
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 20 август 2014
до 20 мај 2015
Екипи29
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgРаботнички Работнички
(4. титула)
Второ место Silver medal blank.svgТетекс Тетекс

Работнички ја освоил титулата.

Прва рундаУреди

Натпреварите биле одиграни на 19, 20 и 21 август 2014.[2]

Клуб Резултат Клуб
Фортуна (III) 0-8 Хоризонт Турново
Работник Џумајлија (III) w/o Силекс
Кожуф Гевгелија (II) 2-1 Македонија Ѓорче Петров (II)
Вулкан (III) 0-2 Пелистер
Гоблен (III) 0-3 Тетекс
Новаци 2005 (III) 0-5 Гостивар (II)
11 Октомври (III) 0-9 Шкупи (II)
Брегалница Голак (III) 1-4 Дрита (II)
Беласица (III) 1-1 (2-4 пен.) Напредок (II)
Саса (III) 0-2 Ренова
Влазними (III) 1-9 Вардар
Младост (II) 0-1 Брегалница 2008
Победа Јуниор (III) 3-2 Металург
w/o Работнички
w/o Еуромилк Горно Лисиче (II)
w/o Шкендија

Забелешка: Римските броеви го означуваат нивото на лигата каде клубовите учествувале во сезоната 2014–15.

ОсминафиналеУреди

Во оваа рунда влегле 16-те победници од Првата рунда. Првите натпревари се одиграле на 24 септември, додека вторите се одиграле на 14, 21 и 22 октомври 2014.[3]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Шкендија 2–4 Вардар 2–1 0–3
Гостивар 1–5 Ренова 1–4 0-1
Пелистер 1–3 Работнички 0–0 1–3
Силекс 1–1 Еуромилк Горно Лисиче 1–1 0–0
Победа Јуниор 2–2 (1-3 пен.) Дрита 1–1 1–1
Хоризонт Турново 0–0 (4-3 пен.) Брегалница 2008 0–0 0–0
Шкупи 1–2 Тетекс 1–1 0–1
Кожуф Гевгелија 5–1 Напредок 0–0 5–1

ЧетвртинафиналеУреди

Во оваа рунда влегле 8-те победници од Втората рунда. Првите натпревари се одиграле на 18 и 26 ноември, додека вторите се одиграле на 4 и 6 декември 2014.[4]

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Вардар 3–3 (г) Ренова 3–1 0–2
Еуромилк Горно Лисиче 4–5 Работнички 3–2 1–3
Кожуф Гевгелија 1–5 Тетекс 1–0 0–5
Хоризонт Турново 6–0 Дрита 5–0 1–0

ПолуфиналеУреди

Во оваа рунда влегле 4-те победници од Втората рунда. Првите натпревари се одиграле на 18 март, додека вторите се одиграле на 15 април 2015.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Работнички 3–2 Ренова 2–1 1–1
Тетекс 3–3 (4–2 пен.) Хоризонт Турново 2–1 1–2

Прв натпреварУреди

18 март 2015
14:00
Работнички 2-1 Ренова Филип II Арена, Скопје
Вујчиќ   33' (пен..)
Алтипармаковски   54'
Извештај Емини   65'

18 март 2015
14:00
Тетекс 2–1 Хоризонт Турново Градски стадион, Тетово
Јовановски   42'47' Извештај Мутафчијски   65'

Втор натпреварУреди

15 април 2015
16:00
Ренова 1-1 Работнички Градски стадион, Тетово
Гледачи: 1,000
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Гафури   86' Извештај Маркоски   70'

15 април 2015
16:00
Хоризонт Турново 2-1
(2–4 пен.)
Тетекс Стадион Кукуш, Турново
Гледачи: 800
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Ѓеоргиев   64'
Најденов   89'
Извештај Чурлинов   10'
  Пенали  
2–4

ФиналеУреди

20 мај 2015
20:00
Работнички 2 – 1 Тетекс Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 2,000
Судија: Дејан Јакимовски (Скопје)
Илијоски   68'
Алтипармаковски   72'
Извештај Чурлинов   45'

Екипа победникУреди

  Работнички
4. титула

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Куп на Македонија 2014-2015“. Архивирано од изворникот на 2013-02-21. Посетено на 2014-08-21.
  2. „2014/15 Cup draw made“. MacedonianFootball.com. 14 July 2014. Посетено на 15 July 2014.
  3. „ЖДРЕПКА ЗА КУП: Шкендија и Вардар на „мегдан" уште во осминафиналето!“. Ekipa.mk. 5 September 2014. Архивирано од изворникот на 2014-09-08. Посетено на 5 September 2014.
  4. „ЖДРЕПКА ЗА КУП: Вардар со Ренова, Работнички со Еуромилк во четвртфиналето“. Ekipa.mk. 28 October 2014. Архивирано од изворникот на 2014-12-20. Посетено на 28 October 2014.

Надворешни врскиУреди