Фудбалски куп на Македонија 1993-1994

Фудбалски куп на Македонија 1993–1994 - 2. издание на Македонскиот Куп.

Куп на Македонија 1993–1994
Датум на одржувањеод август 1993
до 25 мај 1994
Финални резултати
Шампион Силекс Силекс
(1. титула)
Второ место Пелистер Пелистер

Во ова издание првак бил Силекс.

Четвртфинале уреди

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Вардар 4–4 (5–3 пен.) Љуботен 3–1 1–3
Силекс 4–1 Караорман ? ?
Охрид 5–0 Победа (В) ? ?
Пелистер 4–3 Победа (П) ? ?

Извори:[1][2]

Полуфинале уреди

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Охрид 2–7 Пелистер 0–4 2–3
Силекс 2–1 Вардар 1–0 1–1

Извори:[1][3]

Финале уреди

25 мај 1994
20:15 СЕЛВ
Силекс 1–1 (прод.)
(4–2 пен.)
Пелистер Градски стадион, Скопје
Судија: Ванчо Костенчев (Скопје)
Александровски   44' Василевски   24'
  Пенали  
4–2

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Македонската Лига во минатото - стр. 23“. fudbalforum.com. Архивирано од изворникот на 2020-03-30. Посетено на 27 мај 2018.
  2. „MIC Vesti 31 Mart 1994“. Македонски информативен центар преку groups.google.com. Посетено на 27 мај 2018.
  3. „MIC Vesti 28 April 1994“. Македонски информативен центар преку groups.google.com. Посетено на 27 мај 2018.

Надворешни врски уреди