Фудбалски куп на Македонија 1997-1998


Фудбалски куп на Македонија 1997–1998 - 6. издание на Македонскиот Куп.

Куп на Македонија 1997–1998
Датум на одржувањеод август 1997
до 24 мај 1998
Финални резултати
Шампион Вардар Вардар
(3. титула)
Второ место Слога Југомагнат Слога Југомагнат

Во оваа сезона шампион бил Вардар.

Прва рунда уреди

Осминафинале уреди

Четвртфинале уреди

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Скопје 2–1 Македонија Ѓорче Петров 1–1 1–0
Беласица 2–5 Вардар 2–2 0–3
Борец 1-3 Силекс 0–2 1–1
Балкан 0–2 Слога Југомагнат 0–0 0–2

Полуфинале уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Слога Југомагнат 3–1 Силекс 1–1 2–0
Скопје 0–5 Вардар 0–4 0–1

Финале уреди

24 мај 1998
Вардар 2 – 0 Слога Југомагнат Градски стадион, Скопје
Гледачи: 19.000
Судија: Сашо Лазаревски (Куманово)
Крстев   75'
Здравевски   88'

Екипа победник уреди

 

Вардар
3. титула