Фудбалски куп на Македонија 1998-1999

Македонскиот куп во фудбал 1998–99 било 7. издание на Македонскиот Куп. Во оваа сезона шампион бил Вардар и си обезбедил место во квалификациската рунда во УЕФА Купот 1999-00.

Куп на Македонија
Сезона1998–99
ПрвациВардар

Прва рунда уреди

Осминафинале уреди

Четвртфинале уреди

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Цементарница 2–3 Вардар 2–2 0–1
Победа 3–1 Македонија Ѓорче Петров 2–0 1–1
Осогово 0-5 Слога Југомагнат 0–2 0–3
Работнички 1–3 Силекс 1–0 0–3

Полуфинале уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Победа 5–5(гол гости) Вардар 4–2 1–3
Слога Југомагнат 0–0(3-1 пен.) Силекс 0–0 0–0

Финале уреди

22 мај 1999
Вардар 2 – 0 Слога Југомагнат Градски Стадион, Скопје
Гледачи: 14,000
Судија: Љубомир Крстевски (Битола)
Трајчев   68'
Шакири   90'
Куп на Македонија
1998-99 Победник
Вардар 4та титула