Фудбалски куп на Македонија 2012-2013


Фудбалски куп на Македонија 2012-2013 било 21. издание на Македонскиот Куп.

Куп на Македонија 2012–2013
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 22 август 2012
до 22 мај 2013
Екипи32
Финални резултати
Шампион Тетекс Тетекс
(2. титула)
Второ место Шкендија Шкендија

Тетекс ја освоил титулата и си обезбедил место во првата квалификациска рунда во Европа Лигата 2013-2014.

Шеснаестина финале

уреди

Натпреварите се одиграле на 21 и 22 август 2012.

Клуб Резултат Клуб
Астибо w/o 11 Октомври
Караорман 1–2 Металург
Маџари Солидарност 0–1 Дрита
Поешево 1–2 Ренова
Баби 1–0 Напредок
Гостивар 0–0
(1–3 пен.)
Брегалница 2008
Руфеја 0–2 Вардар
Плачковица w/o Шкендија
Беласица 1–3 Силекс
Башкими 1947 2–2
(5–4 пен.)
Тиквеш
Бабуна 0–4 Хоризонт Турново
Љуботен 0–5 Еуромилк Горно Лисиче
Охрид 2004 2–7 Тетекс
Славеј 0–6 Пелистер
Победа Јуниор 0–0
(5–3 пен.)
Работнички
Локомотива 2–2
(4–2 пен.)
Миравци

Осминафинале

уреди

Првите натпревари се одиграле на 9 и 19 септември 2012, а вторите се одиграле на 26 и 27 септември 2012.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Металург 4–3 Хоризонт Турново 3–3 1–0
Локомотива 0–9 Тетекс 0–2 0–7
Башкими 1947 1–4 Силекс 1–1 0–3
Вардар 4–1 Еуромилк Горно Лисиче 2–0 2–1
Пелистер 6–1 Баби 5–0 1–1
Шкендија 2–0 Брегалница 2008 1–0 1–0
Победа Јуниор 0–2 Дрита 0–0 0–2
11 Октомври 0–10 Ренова 0–5 0–5

Четвртфинале

уреди

Првите натпревари се одиграле на 14 октомври и 7 ноември 2012, а вторите се одиграле на 21 ноември 2012.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Пелистер 0–3 Вардар 0–1 0–2
Шкендија 6–1 Металург 1–0 5–1
Дрита 1–5 Силекс 1–2 0–3
Тетекс 1–0 Ренова 0–0 1–0

Полуфинале

уреди

Првите натпревари се одиграле на 17 април 2013, а вторите се одиграле на 1 мај 2013.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Шкендија 1–1 Вардар 0–0 1–1
Силекс 0–3 Тетекс 0–1 0–2

Прв натпревар

уреди
17 април 2013
16:00
Шкендија 0 – 0 Вардар Градски Стадион, Тетово
Гледачи: 4,500
Судија: Марјан Маркоски (Охрид)
Извештај

17 април 2013
16:00
Силекс 0 – 1 Тетекс Градски Стадион, Кратово
Гледачи: 400
Судија: Стојанче Стојанов (Штип)
Извештај Настевски   83'

Втор натпревар

уреди
1 мај 2013
18:30
Вардар 1 − 1 Шкендија Арена Филип II, Скопје
Гледачи: 2,000
Судија: Марјан Ецковски (Охрид)
Ф. Петров   90' Извештај Е.Реџепи   81'

1 мај 2013
16:00
Тетекс 2 − 0 Силекс Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Судија: Константин Влахо (Скопје)
М. Јовановски   75'
Б. Божиновски   86' (пен..)
Извештај

Финале

уреди

Прекинат натпревар

уреди

Натреварот се одиграл на 22 мај 2013, но натпреварот бил прекинат по 10 минути од почетокот, поради неред во публиката.

22 мај 2013
20:30
Шкендија 0 – 0 Тетекс Арена Филип II, Скопје
Судија: Александар Ставрев (Скопје)

Повторен натпревар

уреди
26 мај 2013[1]
20:00
Шкендија 1 – 1 (по продолж.)
(5–6 пен.)
Тетекс Арена Филип II, Скопје
Гледачи: 0
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
М. Ејупи   15' Извештај Д. Мицевски   68'
  Пенали  
М. Ејупи  
Б. Аљији  
Б. Шабани  
А. Цуцули  
Ѓ. Таипи  
М. Усеини  
С. Бериша  
5–6 И. Настевски  
Ф. Деспотовски  
В. Дробаров  
Н. Петковски  
И. Кралевски  
В. Манчевски  
Г. Исени  

Екипа победник

уреди
  Тетекс
2. титула

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Финалето на Купот в недела од 20 часот, без публика“. Ekipa.mk. 23 May 2013. Посетено на 23 May 2013.

Надворешни врски

уреди

http://www.ekipa.mk/News.aspx?newsId=17441 Архивирано на 7 јуни 2013 г.