Фудбалски куп на Македонија 1992-1993

Фудбалски куп на Македонија 1992–1993 - 1. издание на Македонскиот Куп.

Куп на Македонија 1992–1993
Датум на одржувањеод август 1992
до 23 мај 1993
Финални резултати
Шампион Вардар Вардар
(1. титула)
Второ место Пелистер Пелистер

Во ова издание првак бил Вардар.

Финале уреди

23 мај 1993
20:00 СЕЛВ
Вардар 1–0 Пелистер Градски стадион, Скопје
Гледачи: 20,000
Судија: Гоце Попев (Скопје)
Савов   88' Извештај[1]

Екипа победник уреди

  Вардар
1. титула

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. МТВ (13 април 2020). „ВАРДАР – ПЕЛИСТЕР 1:0 • ЦЕЛ НАТПРЕВАР • КУП НА МАКЕДОНИЈА 1992/93“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 15 април 2020.

Надворешни врски уреди