Олга Јевриќ (29 септември 1922 – 10 февруари 2014 година) била српска скулпторка .

Олга Јевриќ
Роден(а)29 септември 1922(1922-09-29)
Белград, Србија
Починал(а)10 февруари 2014(2014-02-10) (возр. 91)
Белград, Србија

Биографија уреди

Олга Јевриќ е родена во Белград во 1922 година. Во 1941 година завршила гимназија, но првично паднала на приемниот испит за да студира на одделот за скулптура на Академијата за ликовни уметности. Следната година успешно се запишала и на Академијата за ликовни уметности и на Музичката академија во Белград .

Во 1948 година Јевриќ дипломирала на одделот за скулптура на АФА, во класата на професорот Сретен Стојановиќ . Магистрирала во 1949 година (специјален курс) во класата на споменатиот учител. Студирала и историја на уметност во Белград.

Била примена за член на Српската академија на науките и уметностите (САСА) и СЛУЈ во 1950 година.

Нејзината прва изложба била во 1948 година и оттогаш изработила многу изложби дома и во странство. Таа била добитник на бројни почести.

Јевриќ била првиот нов донатор на Куќата за наследство во Белград;[1] таа потпишала договор за подарок на 10 февруари 2006 година и оставила 47 нејзини скулптури направени во железен оксид, железо, цемент, теракота и филмски малтер.

Јевриќ починала на 10 февруари 2014 година во Белград на 91-годишна возраст.

Наследството на Олга Јевриќ

Наследството на Олга Јевриќ се чува во зградата на Српската академија на науките и уметностите на улицата Кнез Михаилова во Белград. Во 2007 година, Српската академија на науките и уметностите доби извонредна колекција составена од 147 скулптури од мали и средни размери преку договор за подарок. кој претставува вреден и восхитувачки опус на Олга Јевриќ.

Олга Јевриќ ѝ припаѓаше на генерацијата српски уметници кои доведоа до голем трансфер кон современиот израз и таа стана една од најистакнатите претставници на српската современа уметност. Таа се оттргна од традицијата на толкување на реалноста со вртење

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

  • „Biography“. Посетено на April 11, 2018.  (на српски)
  • Biography at the Belgrade Heritage House
  • https://www.sanu.ac.rs/en/sasa-gallery-of-visual-arts-and-music/art-collection/the-legacy-of-olga-jevric/