Заза Пачулија


Заза Пачулија (грузиски: ზაზა ფაჩულია; роден на 10 февруари 1984 во Тбилиси) е поранешен грузиски кошаркар кој играл на позицијата центар. Моментално работи како консултант во екипата на Голден Стејт Вориорс во која поминал неколку години како играч.

Заза Пачулија

Zaza Pachulia driving to basket (cropped).jpg

Лични информации
Роден на 10 февруари 1984 (1984-02-10) (36 г.)
Роден во Тбилиси, Грузија
Националност Грузија Грузија
Висина 2,11 м
Тежина 122 кг
Позиција центар
Информации за кариерата
Драфт 2003 / Рунда: 2 / Пик: 42
Избран од:
Орландо Орландо Меџик
Проф. кариера 1999—2019
Мометален клуб
Клуб Голден Стејт Голден Ст. Вориорс (консултант)
Сениорски клубови
Години: Клубови:
1999-2003
2003-2004
2004-2005
2005-2013
2011
2013-2015
2015-2016
2016-2018
2018-2019
Улкерспор Улкерспор
Орландо Орландо Меџик
Милвоки Милвоки Бакс
Атланта Атланта Хокс
Галатасарај Галатасарај
Милвоки Милвоки Бакс
Далас Далас Маверикс
Голден Стејт Голден Ст. Вориорс
Детроит Детроит Пистонс
Репрезентација
2002–2017 Грузија Грузија

Тој освоил две НБА титули со Вориорс во 2017 и 2018 година. Исто така настапувал и за грузиската репрезентација, со која играл на три европски првенства.

Пачулија има основано кошаркарска академија во родниот град Тбилиси, а секое лето одржува кошаркарски кампови за деца низ Грузија.[1]

Статистика на кариератаУреди

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три поени  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

НБАУреди

Регуларна сезонаУреди
Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2003-2004   Орландо Меџик 59 2 11.3 .389 - .644 2.9 .2 .4 .2 3.3
2004-2005   Милвоки Бакс 74 4 18.9 .452 .000 .746 5.1 .8 .6 .5 6.2
2005-2006   Атланта Хокс 78 78 31.4 .451 .000 .735 7.9 1.7 1.1 .5 11.7
2006-2007   Атланта Хокс 72 47 28.1 .474 .000 .786 6.9 1.5 1.1 .5 12.2
2007-2008   Атланта Хокс 62 5 15.2 .437 .000 .706 4.0 .6 .4 .2 5.2
2008-2009   Атланта Хокс 77 26 19.1 .497 .000 .709 5.7 .7 .5 .3 6.2
2009-2010   Атланта Хокс 78 1 14.0 .488 .000 .650 3.8 .5 .5 .4 4.3
2010-2011   Атланта Хокс 79 7 15.7 .461 - .754 4.2 .7 .4 .3 4.4
2011-2012   Атланта Хокс 58 44 28.3 .499 - .741 7.9 1.4 .9 .5 7.8
2012-2013   Атланта Хокс 52 15 21.8 .473 .000 .757 6.5 1.5 .7 .2 5.9
2013-2014   Милвоки Бакс 53 43 25.0 .427 .000 .846 6.3 2.6 .8 .3 7.7
2014-2015   Милвоки Бакс 73 45 23.7 .454 .000 .788 6.8 2.4 1.1 .3 8.3
2015-2016   Далас Маверикс 76 69 26.4 .454 .000 .768 9.4 1.7 .8 .3 8.6
2016-2017   Голден Ст. Вориорс 70 70 18.1 .534 .000 .778 5.9 1.9 .8 .5 6.1
2017-2018   Голден Ст. Вориорс 69 57 14.1 .564 .000 .806 4.7 1.6 .6 .2 5.4
2018-2019   Детроит Пистонс 68 3 12.9 .440 .000 .782 3.9 1.3 .5 .3 3.9
Кариера 1,098 516 20.3 .469 .000 .751 5.8 1.3 .7 .3 6.8
ПлејофУреди
Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2008   Атланта Хокс 7 0 15.0 .280 .000 .714 2.9 .3 .3 .0 4.1
2009   Атланта Хокс 11 1 23.6 .415 - .762 6.9 .3 .5 .3 6.9
2010   Атланта Хокс 11 0 14.6 .514 - .625 3.5 .3 .2 .6 4.6
2011   Атланта Хокс 11 0 17.7 .478 - .773 4.9 1.2 .2 .1 3.5
2015   Милвоки Бакс 6 6 21.5 .400 - .615 6.7 1.5 1.7 .5 6.7
2016   Далас Маверикс 5 4 22.4 .375 - .882 5.4 3.2 .6 .2 6.6
2017   Голден Ст. Вориорс 15 15 14.1 .533 .000 .765 3.8 .8 .5 .3 5.1
2018   Голден Ст. Вориорс 7 0 3.7 .571 - .750 1.7 .1 .4 .1 2.4
2019   Детроит Пистонс 2 0 11.0 .333 - .500 4.5 .0 .0 .0 2.5
Кариера 75 26 16.3 .443 .000 .735 4.4 .8 .5 .3 4.9

НаводиУреди

  1. Zwerling, Jared (27 May 2016). „Inside Zaza Pachulia's New Sports Academy—with the Bucks Court on Its Way to Europe“. NBA. Посетено на 19 January 2017.

Надворешни врскиУреди