Јужноамериканско првенство во фудбал 1919

Јужноамериканско првенство во фудбал 1919 — 3-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Бразил од 11 мај29 мај 1929 година.

Јужноамериканско првенство во фудбал 1919
Постер првенства
Податоци за првенството
ЗемјаБразил
Датум на одржување11 мај29 мај
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Бразил (1-ви)
Второ место Silver medal blank.svg Уругвај
Трето место Bronze medal blank.svg Аргентина
Четврто место Чиле
Статистики на првенството
Број на натпревари7
Постигнати голови27 (3.86 по натпревар)
Голгетер Бразил Фрajнрајх
 Бразил Неко по (4 гола)
1917
1920

На турнирот учествувале 5 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Бразил, второто место припаднало на репрезентацијата на Уругвај а третото на репрезентацијата на Аргентина.

Формат такмичењаУреди

 
Репрезентацијата на Бразил

УчеснициУреди

1.   Бразил
2.   Уругвај
3.   Аргентина
4.   Чиле

Град домакинУреди

Рио де Жанеиро
Стадион дас Ларанжеирас
Капацитет: 20.000
 

ТабелаУреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Бразил 3 2 1 0 11 3 +8 5
  Уругвај 3 2 1 0 7 4 +3 5
  Аргентина 3 1 0 2 7 7 0 2
  Чиле 3 0 0 3 1 12 −11 0

НатпревариУреди

11 мај 1919
Бразил   6–0   Чиле Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Хуан Педро Барбера (Аргентина)
Фрajнрајх   19'38'76'
Неко   21'83'
Домингес   79'

13 мај 1919
Аргентина   2–3   Уругвај Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Роберт Тод (Англија)
Изагер   34'
Варела   79' (o.g.)
К. Скароне   19'
Х. Скароне   23'
Градин   85'

17 мај 1919
Уругвај   2–0   Чиле Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Адилтон Полтеадо (Бразил)
К. Скароне   31'
Х. Перез   43'

18 мај 1919
Бразил   3–1   Аргентина Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Роберт Тод (Англија)
Хеитор   22'
Амилкар   57'
Милон   77'
Изагер   65'

22 мај 1919
Аргентина   4–1   Чиле Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Жоаким де Кастро (Бразил)
Кларк   10'23'62'
Изагер   13'
Франце   33'

26 мај 1919
Уругвај   2–2   Бразил Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Роберт Тод (Англија)
Градин   13'
К. Скароне   17'
Неко   29'63'

ДоигрувањеУреди

29 мај 1919[1]
Бразил   1–0
(прод.)
  Уругвај Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Хуан Педро Барбера (Аргентина)
Фрajнрајх   122'

ГолгетериУреди

4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

Авто гол

НаводиУреди

  1. Oliver, Guy (1992). The Guinness Record of World Soccer. Guinness publishing. стр. 551. ISBN 0-85112-954-4.

Надворешни врскиУреди