Јужноамериканско првенство во фудбал 1922

Јужноамериканско првенство во фудбал 1922 — 6-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Бразил од 17 септември22 октомври 1922 година. На турнирот учествувале 5 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Бразил, второто место припаднало на репрезентацијата на Парагвај а третото на репрезентацијата на Уругвај. Хуан Франкија, репрезентативец на Аргентина, бил најдобар стрелец со четири голови.

Јужноамериканско првенство во фудбал 1922
Стадион дас Ларанжеирас 1922
Податоци за првенството
Земја Бразил
Датум на одржување17 септември22 октомври
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Бразил (2-ри)
Второ место Silver medal blank.svg Парагвај
Трето место Bronze medal blank.svg Уругвај
Четврто место Аргентина
Статистики на првенството
Број на натпревари11
Постигнати голови22 (2 по натпревар)
Голгетер Аргентина Франкија
(4 гола)
1921
1923
Ререзентацијата на Бразил

Град домакинУреди

Рио де Жанеиро
Стадион дас Ларанжеирас
Капацитет: 20.000
 

УчеснициУреди

1.   Аргентина
2.   Бразил
3.   Уругвај
4.   Парагвај
5.   Чиле

ТабелаУреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Бразил 4 1 3 0 4 2 +2 5
  Парагвај 4 2 1 1 5 3 +2 5
  Уругвај 4 2 1 1 3 1 +2 5
  Аргентина 4 2 0 2 6 3 +3 4
  Чиле 4 0 1 3 1 10 −9 1

НатпревариУреди

17 септември 1922
Бразил   1–1   Чиле Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Рикардо Ваљарино (Уругвај)
Тату   9' Браво   41'

22 септември 1922
Чиле   0–2   Уругвај Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Франциско Андреју (Парагвај)
Хегуј   10'
Урдинаран   19' (пен..)

24 септември 1922
Бразил   1–1   Парагвај Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Норберто Ладрон де Гевара (Чиле)
Амилкар   14' Ривас   71'

28 септември 1922
Аргентина   4–0   Чиле Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Рикардо Ваљарино (Уругвај)
Кијеза   10'
Франкија   36'41'
Гаслини   75'

1 октомври 1922
Бразил   0–0   Уругвај Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Сервандо Перез (Аргентина)

5 октомври 1922
Парагвај   3–0   Чиле Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Сервандо Перез (Аргентина)
Рамирес   5'
Лопез   78'
Фретес   86'

8 октомври 1922
Уругвај   1–0   Аргентина Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Педро Сантос (Бразил)
Буфони   43'

12 октомври 1922
Уругвај   0–1   Парагвај Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Педро Сантос (Бразил)
Елизече   7'

15 октомври 1922
Бразил   2–0   Аргентина Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Франциско Андреју (Парагвај)
Неко   42'
Амилкар   86' (пен..)

18 октомври 1922
Парагвај   0–2   Аргентина Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Енрике Вигнал (Бразил)
Франкија   63'79' (пен..)

Плеј офУреди

22 октомври 1922 [1]
Бразил   3–0   Парагвај Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Сервандо Перез (Аргентина)
Неко   11'
Формига   48'89'

ГолгетериУреди

4 гола

2 гола

1 гол

НаводиУреди

  1. Oliver, Guy (1992). The Guinness Record of World Soccer. Guinness publishing. стр. 552. ISBN 0-85112-954-4.

Надворешни врскиУреди