Јужноамериканско првенство во фудбал 1959 (Аргентина)

Јужноамериканско првенство во фудбал 1959 — 26-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Уругвај од 7 март до 4 април 1959 година. На турнирот учествувале 7 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Бразил. Парагвај го освоил третото место.

Јужноамериканско првенство во фудбал 1959 (Аргентина)
Аргентина и Бразил
Податоци за првенството
Земја Аргентина
Датум на одржување7 март4 април 1959
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (12ти)
Второ место  Бразил
Трето место  Парагвај
Четврто место Перу
Статистики на првенството
Број на натпревари21
Постигнати голови86 (4.1 по натпревар)
Гледачи1,020,000 (0 по натпревар)
Голгетер Бразил Пеле (8 голови)
Најдобар играч Бразил Пеле[1]
1957
1959
Аргентина 1959

Пеле, репрезентативец на Бразил, бил најдобар стрелец со осум голови.[2].

Учесници уреди

На турнирот учествувале 7 репрезентации: домакин Аргентина, Перу, Уругвај, Чиле, Бразил, Боливија и Парагвај. Колумбија и Еквадор не учествувале на турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.   Чиле
2.   Аргентина
3.   Боливија
4.   Уругвај
5.   Перу
6.   Бразил
7.   Парагвај

Град домакин и стадион уреди

Буенос Аирес
Стадион Монументал
Капацитет: 67.664
 

Табела уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Аргентина 6 5 1 0 19 5 +14 11
  Бразил 6 4 2 0 17 7 +10 10
  Парагвај 6 3 0 3 12 12 0 6
  Перу 6 1 3 2 10 11 −1 5
  Чиле 6 2 1 3 9 14 −5 5
  Уругвај 6 2 0 4 15 14 +1 4
  Боливија 6 0 1 5 4 23 −19 1

Натпревари уреди

7 март 1959.
Аргентина   6–1   Чиле Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 70.000
Судија: Вашингтон Родригес (Уругвај)
Манфредини   5'50'
Каља   7'
Пицути   17'39'
Белен   75'
Алварес   25'

8 март 1959.
Уругвај   7–0   Боливија Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 35.000
Судија: Алберто да Гама Малшер (Бразил)
Сасија   5'
Ескалада   12'
Гваглианоне   17'
Боргес   60'65'
Дуксас   69'
Д. Перес   89'

10 март 1959.
Бразил   2–2   Перу Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 45.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Диди   24'
Пеле   48'
Семинарио   59'77'

11 март 1959.
Парагвај   2–1   Чиле Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 45.000
Судија: Луис Вентре (Аргентина)
Авеиро   8'14' Санчес   34' (пен..)

11 март 1959.
Аргентина   2–0   Боливија Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 45.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Карбата   2'
Каља   79'

14 март 1959.
Перу   5–3   Уругвај Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 40.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Лојса   4'27'42'
Хоја   29'79'
Демарко   2'
Дуксас   31'
Сасија   81'

15 март 1959.
Парагвај   5–0   Боливија Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 40.000
Судија: Алберто да Гама Малшер (Бразил)
Ре   1'21'50'
Санабрија   11'
Авеиро   51'

15 март 1959.
Бразил   3–0   Чиле Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 40.000
Судија: Алберто Техада (Перу)
Пеле   43'45'
Диди   89'

18 март 1959
Уругвај   3–1   Парагвај Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 70.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Демарко   2'
Дуксас   37'
Сасија   85'
Авеиро   77'

18 март 1959
Аргентина   3–1   Перу Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 70.000
Судија: Алберто да Гама Малшер (Бразил)
Корбата   18' (пен..)
Соса   42'
Бенитес   78' (а.г.)
Лојса   51'

21 март 1959.
Бразил   4–2   Боливија Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 25.000
Судија: Луис Вентре (Аргентина)
Пеле   16'
Валентим   18'26'
Диди   89'
Алкон   12'
А. Гарсија   22'

21 март 1959.
Чиле   1–1   Перу Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 50.000
Судија: Вашингтон Родригес (Уругвај)
Тобар   77' Лојса   12'

22 март 1959.
Аргентина   3–1   Парагвај Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 50.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Корбата   15'
Соса   63'
Кап   69'
Пароди   36'

26 март 1959.
Чиле   5–2   Боливија Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 70.000
Судија: Луис Вентре (Аргентина)
Сото   7'42'
Мура   17'51'
Санчес   89'
Алкосер   25'76'

26 март 1959.
Бразил   3–1   Уругвај Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 70.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Валентим   62'80'89' Ескалада   36'

29 март 1959.
Перу   0–0   Боливија Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 40.000
Судија: Вашингтон Родригес (Уругвај)

29 март 1959.
Бразил   4–1   Парагвај Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 40.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Пеле   25'31'63'
Шинезињо   35'
Пароди   4'

30 март 1959.
Аргентина   4–1   Уругвај Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 80.000
Судија: Исдро Рамирес (Парагвај)
Белен   15'60'
Р. Соса   55'80'
Демарко   85'

2 април 1959.
Парагвај   2–1   Перу Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 5.000
Судија: Алберто да Гама Малшер (Бразил)
Авеиро   32'68' Г. Санчес   51'

2 април 1959
Чиле   1–0   Уругвај Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 5.000
Судија: Алберто Техада (Перу)
М. Морено   88'

4 април 1959
Аргентина   1–1   Бразил Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 85.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Пицути   40' Пеле   58'

Голгетери уреди

8 голови
6 голови
5 голови
4 гола
3 гола
 •   Пицути
 •   Корбата
 •   Белен
 •   Диди
 •   К. Ре
 •   Демарко
 •   Сасија
 •   Дуксас
2 гола

 •   Каља]
 •   Манфредини
 •   Алкосер
 •   Х.С. Мура

 •   Л. Санчес
 •   М. Сото
 •   Пароди]
 •   Хоја

 •   Семинарио
 •   Боргес
 •   Ескалада

1 гол

 •   В. Кап
 •   А. Гарсија
 •   Р. Алкон
 •   Шинезињо

 •   Алварес
 •   М. Морено
 •   Тобар
 •   Санабрија

 •   О. Г. Санчес
 •   Д. Перес
 •   Геглианоне

Автогол
 •   Бенитес (за Аргентина)

Наводи уреди

Надворешни врски уреди