Јужноамериканско првенство во фудбал 1935

Јужноамериканско првенство во фудбал 1935 — 13-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Перу од 6 јануари до 27 јануари 1935 година.

Јужноамериканско првенство во фудбал 1935
Стадион Насионал
Податоци за првенството
Земја Перу
Датум на одржување6 јануари27 јануари
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Уругвај (7-ми)
Второ место  Аргентина
Трето место  Перу
Четврто место Чиле
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови23 (3.83 по натпревар)
Голгетер Аргентина Масантонио ( 4 гола)
Најдобар играч Уругвај Хосе Насази[1]
1929
1937
Репрезентацијата на Чиле од 1935 година

На турнирот учествувале 4 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај, второто место припаднало на репрезентацијата на Аргентина а третото на репрезентацијата на Перу[2]. Ерминио Масантонио, репрезентативец на Аргентина, бил најдобар стрелец со четири голови.[3]

Шест година по последното оджано првенство во 1929 година било одлучено турнирот повторно да се одржи. Турнирот немал трофеј, туку послужил како квалификација за Летните олимписки игри во 1936 година.

Учесници Уреди

1.   Аргентина
2.   Перу
3.   Чиле
4.   Уругвај

Град домакин Уреди

Лима
Стадион Насионал (1897)
Капацитет: 40.000
 

Табела Уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Уругвај 3 3 0 0 6 1 +5 6
  Аргентина 3 2 0 1 8 5 +3 4
  Перу 3 1 0 2 2 5 −3 2
  Чиле 3 0 0 3 2 7 −5 0

Натпревари Уреди

6 јануари 1935
Аргентина   4–1   Чиле Стадион Насионал, Лима
Судија: Мигел Сера Хуртадо (Перу)
Лаури   28'
Аријета   49'
Гарсија   57'
Масантонио   71'
Кармона   8'

13 јануари 1935
Уругвај   1–0   Перу Стадион Насионал, Лима
Судија: Умберто Регинато (Чиле)
Х. Кастро   80'

18 јануари 1935
Уругвај   2–1   Чиле Стадион Насионал, Лима
Судија: Хозе Артемио Сера (Перу)
Киоча   33'35' Гиудице   54'

20 јануари 1935
Аргентина   4–1   Перу Стадион Насионал, Лима
Судија: Цезар Пиоли (Уругвај)
Масантонио   10'61'81'
Гарсија   50'
Т. Фернандес   2'

26 јануари 1935
Перу   1–0   Чиле Стадион Насионал, Лима
Судија: Едуардо Форте (Аргентина)
Монтеланос   5'

27 јануари 1935
Аргентина   0–3   Уругвај Стадион Насионал, Лима
Судија: Умберто Регинато (Чиле)
Х. Кастро   18'
Табоада   28'
Киоча   36'

Голгетери Уреди

4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

Наводи Уреди

  1. The Copa América Archive - Trivia|fechaacceso=8 de diciembre de 2009 |autor= Martín Tabeira|fecha= 19 Jul 2007|editorial= RSSSF
  2. Los países asociados a Conmebol eran: Argentina (1916), Bolivia (1926), Brasil (1916), Chile (1916), Ecuador (1927), Paraguay (1921), Perú (1925) y Uruguay (1916).
  3. Southamerican Championship 1935, rsssf.com; pristupljeno: 1. 12. 2014.

Надворешни врски Уреди