Јужноамериканско првенство во фудбал 1923

Јужноамериканско првенство во фудбал 1923 — 7-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Уругвај од 29 октомври2 декември 1923 година.

Јужноамериканско првенство во фудбал 1923
Податоци за првенството
Земја Уругвај
Датум на одржување29 октомври2 декември
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Уругвај (4-ти)
Второ место Silver medal blank.svg Парагвај
Трето место Bronze medal blank.svg Аргентина
Четврто место Бразил
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови18 (3 по натпревар)
Голгетер Аргентина Агире
 Уругвај Педро Петроне
со по (3 гола)
Најдобар играчХосе Насази[1]
1922
1924
Репрезентацијата на Уругвај

На турнирот учествувале 5 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај, второто место припаднало на репрезентацијата на Аргентина а третото на репрезентацијата на Парагвај. Висенте Агире, репрезентативец на Аргентина, бил најдобар стрелец со 3 голови.

УчеснициУреди

1.   Аргентина
2.   Бразил
3.   Уругвај
4.   Парагвај

Град домакинУреди

Монтевидео
Стадион Гран парк сентрал 1923
Капацитет: 20.000
 

ТабелаУреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Уругвај 3 3 0 0 6 1 +5 6
  Аргентина 3 2 0 1 6 6 0 4
  Парагвај 3 1 0 2 4 6 −2 2
  Бразил 3 0 0 3 2 5 −3 0

НатпревариУреди

29 октомври 1923
Аргентина   4–3   Парагвај Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Анхел Миноли (Уругвај)
Сарупо   18'
Агире   58'77'86'
Ривас   10'
Зелада   49'
Фретес   65'

4 ноември 1923
Уругвај   2–0   Парагвај Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Сервандо Перез (Аргентина)
Скароне   11'
Петроне   87'

11 ноември 1923
Бразил   0–1   Парагвај Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Сервандо Перез (Аргентина)
И. Лопез   56'

18 ноември 1923
Аргентина   2–1   Бразил Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Мигел Барба (Парагвај)
Онзари   11'
Сарупо   76'
Нило   15'

25 ноември 1923
Уругвај   2–1   Бразил Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Сервандо Перез (Аргентина)
Петроне   56'
Кеа   75'
Нило   59'

2 декември 1923
Уругвај   2–0   Аргентина Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Антонио Карнеро де Кампос (Бразил)
Петроне   28'
Сома   88'

ГолгетериУреди

3 гола

2 гола

  •   Сарупо

1 гол

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди