Јужноамериканско првенство во фудбал 1917

Јужноамериканско првенство во фудбал 1929 — 2-ро издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Уругвај од 30 септември14 октомври 1929 година.

Јужноамериканско првенство во фудбал 1917
Стадионот во Монтевидео
Податоци за првенството
ЗемјаУругвај
Датум на одржување30 септември14 октомври
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Уругвај (2-ри)
Второ место  Аргентина
Трето место  Бразил
Четврто место Чиле
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови21 (3.5 по натпревар)
Голгетер Уругвај Анхел Романо (4 гола)
1916
1919

На турнирот учествувале 4 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај, второто место припаднало на репрезентацијата на Аргентина а третото на репрезентацијата на Бразил.

Анхел Романо, репрезентативец на Уругвај, бил најдобар стрелец со четири голови.

Формат такмичења

уреди
 
Репрезентацијата на Уругвај

Учесници

уреди

1.   Уругвај
2.   Аргентина
3.   Чиле
4.   Бразил

Град домакин

уреди
Монтевидео
Стадион Парк Переира
Капацитет: 40 000
 

Табела

уреди
Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Уругвај 3 3 0 0 9 0 +9 6
  Аргентина 3 2 0 1 5 3 +2 4
  Бразил 3 1 0 2 7 8 −1 2
  Чиле 3 0 0 3 0 10 −10 0

Натпревари

уреди
30 септември 1917
Уругвај   4–0   Чиле Парк Переира, Монтевидео
Судија: Херман Гасон (Аргентина)
Скароне   20'62' (пен..)
Романо   44'75'

3 октомври 1917
Аргентина   4–2   Бразил Парк Переира, Монтевидео
Судија: Карлос Фанта (Чиле)
Каломино   15'
Оако   56' (пен..)58' (пен..)
Бланко   80'
Неко   8'
Лагрека   39' (пен..)

6 октомври 1917
Аргентина   1–0   Чиле Парк Переира, Монтевидео
Судија: Алваро Саралеги (Уругвај)
Гарсија   76' (а.г.)

7 октомври 1917
Уругвај   4–0   Бразил Парк Переира, Монтевидео
Судија: Херман Гасон (Аргентина)
Х. Скароне   8'
Романо   17'77'
К. Скароне   86'

12 октомври 1917
Бразил   5–0   Чиле Парк Переира, Монтевидео
Судија: Рикардо Валарино (Уругвај)
Каетано   21'
Неко   23'
Домингес   26'59'
Амилкар   41'

14 октомври 1917
Уругвај   1–0   Аргентина Парк Переира, Монтевидео
Судија: Хуан Ливингстон (Чиле)
Скароне   62'

Голгетери

уреди

4 гола

2. гола

1 гол

Автогол

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди