Јужноамериканско првенство во фудбал 1921

Јужноамериканско првенство во фудбал 1921 — 5-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Аргентина од 2 октомври30 октомври 1929 година.

Јужноамериканско првенство во фудбал 1921
Стадион Баракас
Податоци за првенството
ЗемјаАргентина
Датум на одржување2 октомври30 октомври
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (1-ви)
Второ место  Бразил
Трето место  Уругвај
Четврто место Парагвај
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови14 (2.33 по натпревар)
Голгетер Аргентина Х. Либонати
(3 гола)
1920
1922
Шампион, ререзентација Аргентина

На турнирот учествувале 4 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина, второто место припаднало на репрезентацијата на Бразил а третото на репрезентацијата на Уругвај.

Учесници уреди

1.   Аргентина
2.   Бразил
3.   Уругвај
4.   Парагвај

Град домакин и стадион уреди

Буенос Аирес
Стадион Спортиво Баракас
Капацитет: 30.000
 

Табела уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Аргентина 3 3 0 0 5 0 +5 6
  Бразил 3 1 0 2 4 3 +1 2
  Уругвај 3 1 0 2 3 4 −1 2
  Парагвај 3 1 0 2 2 7 −5 2

Натпревари уреди

2 октомври, 1921
Аргентина   1–0   Бразил Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Рикардо Ваљарино (Уругвај)
Либонати   27'

9 октомври, 1921
Парагвај   2–1   Уругвај Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Херонимо Рапоси (Аргентина)
Ривас   9'
Лопес   66'
Пиендиебе   83'

12 октомври, 1921
Парагвај   0–3   Бразил Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Рикардо Ваљарино (Уругвај)
Мачадо   21'44'
Кандиота   46'

16 октомври, 1921
Аргентина   3–0   Парагвај Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Рикардо Ваљарино (Уругвај)
Либонати   1'
Сарупо   71'
Ечеверија   76'

23 октомври, 1921
Уругвај   2–1   Бразил Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Виктор Кабањез Сагиер (Парагвај)
Романо   1'8' Зезе I   53'

30 октомври, 1921
Аргентина   1–0   Уругвај Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Педро Сантос (Бразил)
Либонати   57'

Голгетери уреди

3 гола

2 гола

1 гол

Наводи уреди

Надворешни врски уреди