Јужноамериканско првенство во фудбал 1942

Јужноамериканско првенство во фудбал 1942 — 17-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Уругвај од 10 јануари до 7 февруари 1942 година.

Јужноамериканско првенство во фудбал 1942
Стадион Сентенарио
Податоци за првенството
Земја Уругвај
Датум на одржување10 јануари7 февруари 1942
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Уругвај (8-ми)
Второ место Silver medal blank.svg Аргентина
Трето место Bronze medal blank.svg Бразил
Четврто место Парагвај
Статистики на првенството
Број на натпревари21
Постигнати голови81 (3.86 по натпревар)
Гледачи659,000 (31 по натпревар)
Голгетер Аргентина Масантонио
 Аргентина Морено (по 7 голови)
Најдобар играч Уругвај Варела[1]
1941
1945
Репрезентацијта на Уругвај од 1942 година со нивната осма титула

На турнирот учествувале 7 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај, второто место припаднало на репрезентацијата на Аргентина а третото на репрезентацијата на Бразил.

Масантонио и Морено, репрезентативци на Аргентина, биле најдобри стрелци со 7 голови.[2]

УчеснициУреди

На турнирот учествувале 7 репрезентации: Аргентина, Перу, Бразил, Уругвај, Парагвај, Чиле и Еквадор. Боливија и Колумбија не зеле учество на турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.   Аргентина
2.   Бразил
3.   Еквадор
4.   Парагвај
5.   Перу
6.   Уругвај
7.   Чиле

Град домакин и стадионУреди

Монтевидео
Стадион Сентенарио
Капацитет: 65.235
 

ТабелаУреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Уругвај 6 6 0 0 21 2 +19 12
  Аргентина 6 5 0 1 21 6 +15 10
  Бразил 6 3 1 2 15 7 +8 7
  Парагвај 6 2 2 2 11 10 +1 6
  Перу 6 1 2 3 5 10 −5 4
  Чиле 6 1 1 4 4 15 −11 3
  Еквадор 6 0 0 6 4 31 −27 0

НатпревариУреди

10 јануари 1942
Уругвај   6–1   Чиле Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Л. Е. Кастро   7'76'
О. Варела   12'
Сиоча   15'
Запаријан   37'
Порта   54'
Контрерас   1'

11 јануари 1942
Аргентина   4–3   Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Жозе Фереира Лемос (Бразил)
Сандовал   9'
Масантонио   30'47'
Перука   88'
Санчес   59'
Авеиро   75'86'

14 јануари 1942
Бразил   6–1   Чиле Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Патешко   1'78'
Пириљо   23'63'86'
Клаудио   66'
Домингес   35'

17 јануари 1942
Аргентина   2–1   Бразил Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Енрике Куенка (Перу)
Е. Гарсија   3'
Масантонио   27'
Сервилио   37'

18 јануари 1942
Уругвај   7–0   Еквадор Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Маркос Хериналсдо Рохас (Парагвај)
Запираин   1'
Гамбета   13'
С. Варела   16'24'29'
Порта   23'42'

18 јануари 1942
Парагвај   1–1   Перу Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Бариос   35' Магаљанес   1'

21 јануари 1942
Бразил   2–1   Перу Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Маркос Хериналсдо Рохас (Парагвај)
Аморим   43'56' Фернандес   73'

22 јануари 1942
Парагвај   2–0   Чиле Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Жозе Фереира Лемос (Бразил)
Бариос   33'
Франко   54'

22 јануари 1942
Аргентина   12–0   Еквадор Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Мануел Сото (Чиле)
Е. Гарсија   2'
Морено   12'16'22'32'89'
Педернера   25'
Масантонио   54'65'68'70'
Перука   88'

24 јануари 1942
Уругвај   1–0   Бразил Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Маркос Хериналсдо Рохас (Парагвај)
С. Варела   32'

25 јануари 1942
Парагвај   3–1   Еквадор Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Мануел Сото (Чиле)
Франко   5'
Минго   57'
Ибарола   62'
Хименес   46'

25 јануари 1942
Аргентина   3–1   Перу Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Ередија   12'
Морено   65'72'
Фернандес   17'

28 јануари 1942
Перу   2–1   Еквадор Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Квињонес   32'
Гузман   62'
Хименес   52'

28 јануари 1942
Уругвај   3–1   Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Енрике Куенка (Перу)
С. Варела   9'
Порта   26'
Сиоча   65'
Бариос   58'

31 јануари 1942
Аргентина   0–0   Чиле Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Енрике Куенка (Перу)
Фудбалска репрезентација на Чиле го напуштила теренот во 43 година поради неслагање со судијата за досуден пенал.
Аргентина била прогласена за победник, но без голови.

31 јануари 1942
Бразил   5–1   Еквадор Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Тим   10'
Пириљо   12'29'76'
Зизињо   60'
Алварез   19' (пен..)

1 февруари 1942
Уругвај   3–0   Перу Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Чиримини   47'
Л. Е. Кастро   54'
Порта   77'

5 февруари 1942
Чиле   2–1   Еквадор Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Маркос Хериналсдо Рохас (Парагвај)
Домингес   20'
Армингол   42'
Алсивар   5'

5 февруари 1942
Бразил   1–1   Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Зизињо   5' Франко   23'

7 февруари 1942
Чиле   0–0   Перу Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)

7 февруари 1942
Уругвај   1–0   Аргентина Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Маркос Хериналсдо Рохас (Парагвај)
Запираин   57'

ГолгетериУреди

7 голови

6 голови

 •   Пириљо

5 голови

 •   Порта

 •   С. Варела

3 гола

 •   Бариос
 •   Франко

 •   Л.Е. Кастро
 •   Запираин

2 гола

 •   Е. Гарсија
 •   Перуца
 •   Аморим
 •   Патеско

 •   Т. Фернандес
 •   Сиоча

1 гол

 •   Хередија
 •   Педернера
 •   Сандовал
 •   Клаудио
 •   Сервилио
 •   Тим
 •   Армингол

 •   Контрерас
 •   Алсивар
 •   Алварез
 •   Ибарола
 •   Мигно
 •   Санчес
 •   Л. Гузман]

 •  Квињонес
 •   Магаљанес
 •   Чиримини
 •   Гамбета
 •   О. Варела

НаводиУреди

 1. http://www.rsssf.com/tabless/sachampfulltrivia.html%7Ctítulo= The Copa América Archive - Trivia|fechaacceso=8 de diciembre de 2009 |autor= Martín Tabeira|fecha= 19 de julio de 2007|editorial= Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation
 2. Southamerican Championship 1942, rsssf.com; pristupljeno: 1. 12. 2014.

Надворешни врскиУреди