Јужноамериканско првенство во фудбал 1957

Јужноамериканско првенство во фудбал 1957 — 25-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Перу од 7 март до 6 април 1957 година.

Јужноамериканско првенство во фудбал 1957
Аргентина и Бразил 1957
Податоци за првенството
Земја Перу
Датум на одржување7 март6 април 1957
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (11ти)
Второ место  Бразил
Трето место  Уругвај
Четврто место Перу
Статистики на првенството
Број на натпревари21
Постигнати голови101 (4.81 по натпревар)
Гледачи1,019,000 (0 по натпревар)
Голгетер Уругвај Х. Амброис
 Аргентина Маскио (по 9 голови)
Најдобар играч Аргентина Сивори
1956
1959
Репрезентацијата на Аргентина - шампион на турнирот

На турнирот учествувале 7 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Бразил. Уругвај го освоил третото место.

Умберто Макио, репрезентативец на Аргенина и Хавиер Амброис, репрезентативец на Уругвај, биле најдобри стрелци со девет постигнати голови.[1]

На чело со Гилермо Стабиле, Аргентина го освоила турнирот со екипа која се смета за една од најдобрите во историјата[2], и прв „легендарен тим“ на Аргентина од 1901 година[3]. Нападот го сочинувале Оресте Корбата, Умберто Макио, Антонио Анелило, Омар Сивори и Освалдо Круз. Сивори бил избран за најдобар играч на турнирот[3].

Учесници

уреди

На турнирот учествувале 7 репрезентации: домакин Перу, Уругвај, Бразил, Чиле, Парагвај, Колумбија и Аргентина. Боливија и Парагвај се повлекле од турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.   Чиле
2.   Аргентина
3.   Колумбија
4.   Уругвај
5.   Перу
6.   Бразил
7.   Парагвај

Град домакин и стадион

уреди
Лима
Насионал (Перу)
Капацитет: 50.000
 

Табела

уреди
Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Аргентина 6 5 0 1 25 6 +19 10
  Бразил 6 4 0 2 23 9 +14 8
  Уругвај 6 4 0 2 15 12 +3 8
  Перу 6 4 0 2 12 9 +3 8
  Колумбија 6 2 0 4 10 25 −15 4
  Чиле 6 1 1 4 9 17 −8 3
  Еквадор 6 0 1 5 7 23 −16 1

Натпревари

уреди
7 март 1957
Уругвај   5–2   Еквадор Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Ервин Хигер (Австрија)
Амброис   26'29' (пен..)57'74'
Сасија   87'
Ларас   12'40' (пен..)

10 март 1957
Перу   2–1   Еквадор Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 55.000
Судија: Роберт Тарнер (Обединето Кралство)
Тери   29'37' (пен..) Кантос   44'

13 март 1957
Аргентина   8–2   Колумбија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 42.000
Судија: Роналд Линч (Обединето Кралство)
Круз   5'
Анелило   10'73'
Маскио   16' (пен..)23'53' (пен..)85'
Корбата   59'
Гамбоа   34' (пен..)
Валенсија   37'

13 март 1957
Бразил   4–2   Чиле Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 42.000
Судија: Бертли Крос (Обединето Кралство)
Диди   20'26'44'
Пепе   46'
Банда   13'
Фернандес   89'

16 март 1957
Перу   1–0   Чиле Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 60.000
Судија: Роналд Линч (Обединето Кралство)
Москера   57' >

17 март 1957
Колумбија   1–0   Уругвај Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Педро Ди Лео (Италија)
Аранхо   28'

17 март 1957
Аргентина   3–0   Еквадор Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Бертли Крос (Обединето Кралство)
Анелило   5'39'
Сивори   14'

20 март 1957
Аргентина   4–0   Уругвај Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 40.000
Судија: Ервин Хигер (Австрија)
Маскио   7'73'
Анелило   48'
Санфилипо   83'

21 март 1957
Бразил   7–1   Еквадор Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Роналд Линч (Обединето Кралство)
Еваристо   22'89'
Пепе   25'
Зизињо   34' (пен..)
Жоел   43'68'
Диди   78'
Ларас   80' (пен..)

21 март 1957
Чиле   3–2   Колумбија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Ервин Хигер (Австрија)
Вердехо   35'70'
Еспиноза   62'
Аранхо   68'
Кариљо   83'

23 март 1957
Уругвај   5–3   Перу Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 55.000
Судија: Бертли Крос (Обединето Кралство)
Амброис   22'48'60'75'
Каранза   26'
Тери   3'
Семинарио   81'
Москера   83'

24 март 1957
Чиле   2–2   Еквадор Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Ервин Хигер (Австрија)
Банда   18'26' (пен..) Ларас   25' (пен..)
Кантос   59'

24 март 1957
Бразил   9–0   Колумбија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Бертли Крос (Обединето Кралство)
Пепе   27'
Еваристо  41'44'45'75'86'
Диди   50'60'
Зизињо   85'

27 март 1957
Перу   4–1   Колумбија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 55.000
Судија: Роналд Линч (Обединето Кралство)
Тери   34'
Ривера   35'37'
Баса   83'
Аранхо   57' (пен..)

28 март 1957
Аргентина   6–2   Чиле Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Роберт Тарнер (Обединето Кралство)
Сивори   7'
Анелило   21'70'
Маскио   53'74'
Корбата   83' (пен..)
Фернандес   14'28'

28 март 1957
Уругвај   3–2   Бразил Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Ервин Хигер (Австрија)
Камперо   15'23'
Амброис   17'
Еваристо   68'
Диди   70'

31 март 1957
Бразил   1–0   Перу Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 55.000
Судија: Роналд Линч (Обединето Кралство)
Диди   73' (пен..)

1 април 1957
Колумбија   4–1   Еквадор Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 40.000
Судија: Хари Дејвис (Обединето Кралство)
Алварес   19' (пен..)
Гутиерез   22'
Гамбоа   30'58'
Ларас   32' (пен..)

1 април 1957
Уругвај   2–0   Чиле Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 40.000
Судија: Ервин Хигер (Австрија)
Камперо   28'
Роге   40'
Натпреварот бил суспендиран поради влез на навивачи на теренот.

3 април 1957
Аргентина   3–0   Бразил Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 55.000
Судија: Роберт Турнер (Обединето Кралство)
Анелило   23'
Маскио   87'
Круз   90'

6 април 1957
Перу   2–1   Аргентина Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 60.000
Судија: Бертли Крос (Обединето Кралство)
Москера   15'
Тери   81'
Сивори   50'

Голгетери

уреди

9 голови

8 голови

5 голови

4 гола

3 гола

 •   Банда
 •   Аранго
 •   Гамбоа

 •   Кантос
 •   Москера
 •   Камперо

2 гола

 •   Корбата
 •   О. Круз

 •   Вардехо
 •   М. Ривера

1 гол

 •   Санфилипо
 •   Еспиноса
 •   Кариљо
 •   Алварес

 •   Гутиререз
 •   Валенсија
 •   Баса
 •   Семинарио

 •   Каранза
 •   Роке
 •   Сасија

Наводи

уреди
 1. South American Championship 1957 at RSSSF
 2. Los ángles carasucias, El Gráfico 8 Feb 2018
 3. 3,0 3,1 La primera delantera mediática by Roberto Martínez on ESPN, 7 May 2016

Надворешни врски

уреди