Јужноамериканско првенство во фудбал 1959 (Еквадор)

Јужноамериканско првенство во фудбал 1959 — 27-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Еквадор од 5 декември до 25 декември 1959 година.

Јужноамериканско првенство во фудбал 1959 (Еквадор)
Стадион Модело
Податоци за првенството
Земја Еквадор
Датум на одржување5 декември25 декември 1959
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Уругвај (10-ти)
Второ место  Аргентина
Трето место  Бразил
Четврто место Еквадор
Статистики на првенството
Број на натпревари10
Постигнати голови40 (4 по натпревар)
Гледачи462,000 (46 по натпревар)
Голгетер Аргентина Санфилипо (6 голови)
Најдобар играч Уругвај Силвеира[1]
1959
1963

На турнирот учествувале 5 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Аргентина. Бразил го освоил третото место.

Хосе Санфилипо, репрезентативец на Аргентина, бил најдобар стрелец со шест голови[2].

Учесници уреди

На турнирот учествувале 5 репрезентации: домакин Еквадор, Аргентина, Уругвај, Бразил и Парагвај.

Колумбија, Чиле, Перу и Боливија не учествувале на турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.   Аргентина
2.   Бразил
3.   Парагвај
4.   Еквадор
5.   Уругвај

Град домакин и стадион уреди

Гвајакил
Стадион Модело
Капацитет: 42.000
 

Табела уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Уругвај 4 3 1 0 13 1 +12 7
  Аргентина 4 2 1 1 9 9 0 5
  Бразил 4 2 0 2 7 10 −3 4
  Еквадор 4 1 1 2 5 9 −4 3
  Парагвај 4 0 1 3 6 11 −5 1

Натпревари уреди

5 декември 1959
Бразил   3–2   Парагвај Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 35.000
Судија: Карлос Цебаљос (Еквадор)
Писанеши   25'39'55' Пароди   72'90'

6 декември 1959.
Уругвај   4–0   Еквадор Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 55.000
Судија: Хосе Луис Прадауде (Аргентина)
Силвеира   1' (пен..)
Ескалада   28'
Бергара   46'
Перес   52'

9 декември 1959.
Аргентина   4–2   Парагвај Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 15.000
Судија: Естебан Марино (Уругвај)
Санфилипо   8'57'89' (пен..)
Пицути   81'
Инсфран   30'
Кабрал   90'

12 декември 1959.
Уругвај   3–0   Бразил Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 55.000
Судија: Хосе Луис Прадауде (Аргентина)
Ескалада   49'
Бергара   67'
Сасија   75'

12 декември 1959.
Еквадор   1–1   Аргентина Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 55.000
Судија: Хосе Гомеш Собрињо (Бразил)
Рафо   20' Соса   62'

16 декември 1959.
Уругвај   5–0   Аргентина Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 50.000
Судија: Хосе Гомеш Собрињо (Бразил)
Силвеира   9' (пен..)55' (пен..)
Бергара   15'64'
Сасија   25'

19 декември 1959.
Бразил   3–1   Еквадор Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 55.000
Судија: Естебан Марино (Уругвај)
Писанеши   23'
Жералдо   42'
Зе   45'
Рафо   12'

22 декември 1959.
Аргентина   4–1   Бразил Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 42.000
Судија: Естебан Марино (Уругвај)
Хигинио   2'
Санфилипо   27'89'90'
Жералдо   64'

22 декември 1959.
Парагвај   1–1   Уругвај Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 45.000
Судија: Хосе Луис Прадауде (Аргентина)
Пароди   32' Сасија   88'

25 декември 1959.
Еквадор   3–1   Парагвај Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 55.000
Судија: Хосе Гомеш Собрињо (Бразил)
Спенсер   16'
Балсека   25'
Кањарте   74'
Гомес   5' (а.г.)

Голгетери уреди

6 голови
4 гола
3 гола
 •   Пароди
 •   Силвеира
 •   Сасија
2 гола

 •   да Силва
 •   Рафо
 •   Ескалада

1 гол

 •   Пицути
 •   Хигинио
 •   Р.Х. Соса
 •   Зе

 •   Спенсер
 •   Кањарте
 •   Балсека
 •   Инсфран

 •   Кабрал
 •   Д. Перес

Автогол

Наводи уреди

Надворешни врски уреди