Јужноамериканско првенство во фудбал 1926

Јужноамериканско првенство во фудбал 1926 — 10-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Чиле од 12 октомври3 ноември 1929 година. На турнирот учествувале 5 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај, второто место припаднало на репрезентацијата на Аргентина а третото на репрезентацијата на Чиле. Давид Арељано, репрезентативец на Чиле, бил најдобар стрелец со 7 голови.[2]

Јужноамериканско првенство во фудбал 1926
Податоци за првенството
Земја Чиле
Датум на одржување12 октомври3 ноември
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Уругвај (6-ти)
Второ место Silver medal blank.svg Аргентина
Трето место Bronze medal blank.svg Чиле
Четврто место Парагвај
Статистики на првенството
Број на натпревари10
Постигнати голови55 (5.5 по натпревар)
ГолгетерДавид Арељано
(7 голови)
Најдобар играчХосе Андраде[1]
1925
1927
Податотека:Uruguay1926JPG
Репрезентација Уругвај из 1926

УчеснициУреди

1.   Аргентина
2.   Боливија
3.   Парагвај
4.   Уругвај
5.   Чиле

На турнирот учествувале 5 репрезентации: Чиле, Аргентина, Уругвај, Боливија и Парагвај. Бразил се повлекол пред почетокот на турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

Град домакинУреди

Сантјаго де Чиле
Стадион Кампос де спортс де Њуња
Капацитет: 27.000
 

ТабелаУреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Уругвај 4 4 0 0 17 2 +15 8
  Аргентина 4 2 1 1 14 3 +11 5
  Чиле 4 2 1 1 14 6 +8 5
  Парагвај 4 1 0 3 8 20 −12 2
  Боливија 4 0 0 4 2 24 −22 0

НатпревариУреди

12 октомври 1926
Чиле   7–1   Боливија де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Норберто Луис Гаљиери (Аргентина)
Рамирес   10'
Субиабре   14'
Арељано   15'41'80'84'
Морено   47'
Агилар   89'
Чиле је постигао први директан гол из корнера у идторији такмичења.

16 октомври 1926
Аргентина   5–0   Боливија де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Черо   9'19'
Соса   31'
Делгадо   43'
Де Мигел   74'

17 октомври 1926
Уругвај   3–1   Чиле де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Педро Хозе Малбран (Чиле)
Борхас   22'
Кастро   32'
Х. Скароне   55'
Субиабре   65' (пен..)

20 октомври 1926
Аргентина   8–0   Парагвај де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Франциско Хименес Чиле)
Соса   11'32'59'87'
Черо   16'
Делгадо   40'42'
Де Мигел   52'

23 октомври 1926
Боливија   1–6   Парагвај де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
К. Сото   88' К. Рамирес   16'24'
Х. Рамирес   45'58'63'
И. Лопез   88'

24 октомври 1926
Аргентина   0–2   Уругвај де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Мигел Барба (Парагвај)
Борхас   22'
Кастро   73'

28 октомври 1926
Уругвај   6–0   Боливија де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Хуан Педро Барбера (Аргентина)
Скароне   9'12'28'39'81'
Романо   67'

31 октобар 1926
Чиле   1–1   Аргентина де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Мигел Барба (Парагвај))
Г. Саведра   25' Тараскони   87'

1 ноември 1926
Уругвај   6–1   Парагвај де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Франциско Хименес (Чиле)
Кастро   16'23'32'72'
Салдомбиде   47' (пен..)82'
Флеитас Солич   58' (пен..)

3 ноември 1926
Чиле   5–1   Парагвај де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Арељано   21'64'71'
Рамирес   42'82'
Варгас Пења   85'

ГолгетериУреди

7 голови

6 голови

5 голови

4 гола

  •   Рамирес

3 гола

2 гола

1 гол

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди