Јужноамериканско првенство во фудбал 1945

Јужноамериканско првенство во фудбал 1945 — 18-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Чиле од 14 јануари до 28 февруари 1945 година.

Јужноамериканско првенство во фудбал 1945
Податоци за првенството
Земја Чиле
Датум на одржување14 јануари28 февруари 1945
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Аргентина (7-ми)
Второ место Silver medal blank.svg Бразил
Трето место Bronze medal blank.svg Чиле
Четврто место Уругвај
Статистики на првенството
Број на натпревари21
Постигнати голови89 (4.24 по натпревар)
Голгетер Бразил Фреитас
 Аргентина Мендес (по 6 голови)
Најдобар играч Бразил Гија
1942
1946
Репрезентацијата на Аргентина од 1945 година, со нивната 7 освоена титула
Риналдо Мартино по натпреварот со Уругвај

На турнирот учествувале 7 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина, второто место припаднало на репрезентацијата на Бразил а третото на репрезентацијата на Чиле.

Норберто Доротео Мендес и Хелено де Фреитас, биле најдобри стрелци со 6 голови.[1]

УчеснициУреди

На турнирот учествувале 7 репрезентации: репрезентации: Аргентина, Боливија, Бразил, Уругвај, Колумбија, Чиле и Еквадор. Парагвај и Перу не зеле учество. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.   Аргентина
2.   Бразил
3.   Боливија
4.   Еквадор
5.   Колумбија
6.   Уругвај
7.   Чиле

Град домакинУреди

Сантјаго
Стадион Насионал де Чиле
Капацитет: 70.000
 

ТабелаУреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Аргентина 6 5 1 0 22 5 +17 11
  Бразил 6 5 0 1 19 5 +14 10
  Чиле 6 4 1 1 15 5 +10 9
  Уругвај 6 3 0 3 14 6 +8 6
  Колумбија 6 1 1 4 7 25 −18 3
  Боливија 6 0 2 4 3 16 −13 2
  Еквадор 6 0 1 5 9 27 −18 1

НатпревариУреди

14 јануари 1945
Чиле   6–3   Еквадор Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Алкантара   28'59'81'
Вера   29'
Хормазабал   45'
Клаверо   70'
Чавес   30'
Хименес   44'
Мендоса   51'

18 јануари 1945
Аргентина   4–0   Боливија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Умберто Регинато (Чиле)
Понтони   10'
Мартино   43'
Лоустау   70'
Мата   75'

21 јануари 1945
Бразил   3–0   Колумбија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Жоржињо   13'
Елено   15'
Жаиме   38'

24 јануари 1945
Чиле   5–0   Боливија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Клаверо   13'27'39'
Алкантара   75'79'

24 јануари 1945
Уругвај   5–1   Еквадор Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Марио Вијана (Бразил)
А. Гарсија   1'60'83'
Порта   28'
Варела   69'
Агвајо   39'

28 јануари 1945
Уругвај   7–0   Колумбија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Марио Вијана (Бразил)
А. Гарсија   22'89'
Рипхоф   25'
Х. Гарсија   37'83'
Ортис   75'
Порта   86'

28 јануари 1945
Бразил   2–0   Боливија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Адемир   48'
Тезоуриња   80'

31 јануар 1945
Чиле   2–0   Колумбија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Медина   48'
Пињеиро   80'

31 јануар 1945
Аргентина   4–2   Еквадор Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Понтони   11'
Мата   50'
Мартино   69'
Пелегрина   83'
Агвајо   53'
Х. Мендоса   62'

7 февруари 1945
Аргентина   9–1   Колумбија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Понтони   3'7'
Мендес   15'39'
Мартино   27'
Боје   41'
Лоустау   50'
Фераро   80'81'
Мендоса   52'

7 февруари 1945
Бразил   3–0   Уругвај Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Елено   8'32'
Руи   20'

11 февруари 1945
Боливија   0–0   Еквадор Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Марио Вијана (Бразил)

11 февруари 1945
Чиле   1–1   Аргентина Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Медина   3' Мендес   52'

15 февруари 1945
Уругвај   2–0   Боливија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Марио Вијана (Бразил)
Фалеро   26'
Порта   75'

15 февруари 1945
Аргентина   3–1   Бразил Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Мендес   14'20'40' Адемир   32'

18 февруари 1945
Колумбија   3–1   Еквадор Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Рубио   2'
Гамес   64'
Бердуго   70'
Агвајо   4'

18 февруари 1945
Чиле   1–0   Уругвај Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Медина   8'

21 февруари 1945
Боливија   3–3   Колумбија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Марио Вијана (Бразил)
Фернандес   57'
Зенон   75'
Оргаз   80'
Рубио   3'
Бердуго   7'
Гамес   67'

21 февруари 1945
Бразил   9–2   Еквадор Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Адемир   3'10'75'
Елено   22'28'
Зизињо   40'65'
Жаир   67'68'
Агвајо   42'
Алборнос   49'

25 февруари 1945
Аргентина   1–0   Уругвај Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Хуан Лас Ерас (Чиле)
Мартино   50'

28 февруари 1945
Бразил   1–0   Чиле Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Елено   20'

ГолгетериУреди

6 голови

5 голови

 •   Алкантара

 •   А. Гарсија

4 гола

 •   Мартино
 •   Понтони

 •   Клаверо
 •   Агвајо

3 гола

 •   Медина

 •   Порта

2 гола

 •   Мата
 •   Фераро
 •   Лустау

 •   Г. Рубио
 •   Бердуго
 •   Х. Гарсија

1 гол

 •   Боје
 •   Пелегрина
 •   Фернандес
 •   Гонзалес
 •   Оргаз
 •   Жаиме
 •   Жоржињо
 •   Руи

 •   Тесориња
 •   Хормозабал
 •   Пињеиро
 •   Вера
 •   Мендоса
 •   Алборнос
 •   J. Mendoza
 •   Jiménez

 •   L. Mendoza
 •   Чавес
 •   Фалеро
 •   Ортис
 •   Риепхоф
 •   О. Варела

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди