Јужноамериканско првенство во фудбал 1941

Јужноамериканско првенство во фудбал 1941 — 16-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Чиле од 2 февруари до 4 март 1941 година.

Јужноамериканско првенство во фудбал 1941
Стадион Насионал
Податоци за првенството
Земја Чиле
Датум на одржување2 февруари4 март 1941
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Аргентина (6-ти)
Второ место Silver medal blank.svg Уругвај
Трето место Bronze medal blank.svg Чиле
Четврто место Перу
Статистики на првенството
Број на натпревари10
Постигнати голови32 (3.2 по натпревар)
Гледачи551,000 (55 по натпревар)
Голгетер Перу Марвеци (5 голови)
Најдобар играч Чиле Ливингстон[1]
1939
1942
Репрезентацијата на Аргентина од 1941 година

На турнирот учествувале 5 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина, второто место припаднало на репрезентацијата на Уругвај а третото на репрезентацијата на Чиле. Хуан Марвеци, репрезентативец на Аргентина, бил најдобар стрелец со 5 голови.[2]

УчеснициУреди

На турнирот учествувале 5 репрезентации: Чиле, Аргентина, Перу, Еквадор и Уругвај. Боливија, Парагвај, Бразил и Колумбија не учествувале на турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.   Аргентина
2.   Еквадор
3.   Перу
4.   Чиле
5.   Уругвај

Град домакинУреди

Сантјаго
Стадион Насионал де Чиле
Капацитет: 70.000
 

ТабелаУреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Аргентина 4 4 0 0 10 2 +8 8
  Уругвај 4 3 0 1 10 1 +9 6
  Чиле 4 2 0 2 6 3 +3 4
  Перу 4 1 0 3 5 5 0 2
  Еквадор 4 0 0 4 1 21 −20 0

НатпревариУреди

2 февруари 1941
Чиле   5–0   Еквадор Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 40.000
Судија: Хосе Бартоломе Мацијас (Аргентина)
Торо   10'
Сорел   18'78'
Перез   25'
Контрерас   43'

9 февруари 1941
Уругвај   6–0   Еквадор Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 70.000
Судија: Алфредо Варгас (Чиле)
Ривера   9'23'87'
Гамбета   16'
Порта   39'
Лауридо   75' (o.g.)

9 февруари 1941
Чиле   1–0   Перу Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 70.000
Судија: Хосе Бартоломе Мацијас (Аргентина)
Перез   20'

12 февруари 1941
Аргентина   2–1   Перу Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 45.000
Судија: Алфредо Варгас (Чиле)
Морено   2'72' Сокарас   53'

16 февруари 1941
Аргентина   6–1   Еквадор Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 70.000
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Марвеци   3'17'28'39'59'
Морено   30'
Фреире   47'

16 февруари 1941
Уругвај   2–0   Чиле Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 70.000
Судија: Хосе Бартоломе Мацијас (Аргентина)
Круче   35'
Чиримини   78'

23 февруари 1941
Перу   4–0   Еквадор Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 48.000
Судија: Виктор Франсиско Ривас (Чиле)
Т. Фернандес   25'32'48'
Ваљехас   36'

23 февруари 1941
Аргентина   1–0   Уругвај Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 48.000
Судија: Алфредо Варгас (Чиле)
Састре   53'

26 февруари 1941
Уругвај   2–0   Перу Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 20.000
Судија: Хосе Бартоломе Мацијас (Аргентина)
Рипхоф   37'
Варела  70'

4 март 1941
Аргентина   1–0   Чиле Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 70.000
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Гарсија   71'

ГолгетериУреди

5 голови

3 гола

 •   Морено

 •   Фернандес

 •   Риверо

2 гола

 •   Перез

 •   Сорел

1 гол

 •   Гарсија
 •   Састре
 •   Контрерас
 •   Торо
 •   Фреире

 •   Сокарас
 •   Ваљехас
 •   Чиримини
 •   Кручи
 •   Гамбета

 •   Варела
 •   Порта
 •   Рипхоф

Автогол

 •   Лауридо (за Уругвај)

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди