Јужноамериканско првенство во фудбал 1963

Јужноамериканско првенство во фудбал 1963 — 28-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Боливија од 10 март до 31 март 1963 година. На турнирот учествувале 7 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Боливија кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Парагвај. Аргентина го освоила третото место победувајќи ја репрезентацијата на Бразил во натпреварот за третото место. Карлос Алберто Рафо, репрезентативец на Еквадор, бил најдобар стрелец со шест голови.[2].

Јужноамериканско првенство во фудбал 1963
Податоци за првенството
Земја Боливија
Датум на одржување10. март31 март 1963
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 2 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Боливија (1-ви)
Второ место  Парагвај
Трето место  Аргентина
Четврто место Бразил
Статистики на првенството
Број на натпревари21
Постигнати голови91 (4.33 по натпревар)
Гледачи348,000 (17 по натпревар)
Голгетер Еквадор Рафо (6 голови)
Најдобар играч Боливија Блакут[1]
1959
1967

Учесници

уреди

На турнирот учествувале 7 репрезентации: домакин Боливија, Перу, Бразил, Колумбија, Еквадор, Парагвај и Аргентина. Уругвај, Чиле и Венецуела не учествувале на турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.   Аргентина
2.   Бразил
3.   Парагвај
4.   Перу
5.   Колумбија
6.   Боливија
7.   Еквадор

Градови-домакини и стадиони

уреди
Ла Пас Кочабамба
Ернандо Силес Феликс Каприлес
Капацитет: 51.000 Капацитет: 36.000
   

Табела

уреди
Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Боливија 6 5 1 0 19 13 +6 11
  Парагвај 6 4 1 1 13 7 +6 9
  Аргентина 6 3 1 2 15 10 +5 7
  Бразил 6 2 1 3 12 13 −1 5
  Перу 6 2 1 3 8 11 −3 5
  Еквадор 6 1 2 3 14 18 −4 4
  Колумбија 6 0 1 5 10 19 −9 1

Натпревари

уреди
10 март 1963
Боливија   4–4   Еквадор Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 15.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)
Лопес   16'
Кастиљо   27'
Алкосер   55'
Камачо   80'
Рафо   30'
Рајмонди   44'50'
Болањос   47'

10 март 1963
Аргентина   4–2   Колумбија Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 18.000
Судија: Жоао Ецел Филхо (Бразил)
Зарате   3'90'
Фернандес   11'
Родригес   87'
Кампиљо   4'
Ацерос   37'

10 март 1963
Бразил   1–0   Перу Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 18.000
Судија: Хосе Димас Лароса (Парагвај)
Флавио   16'

13 март 1963
Перу   2–1   Аргентина Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 10.000
Судија: Хосе Димас Лароса (Парагвај)
Тенемас   62'
Гаљардо   76'
Зарате   57'

14 март 1963
Парагвај   3–1   Еквадор Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 15.000
Судија: Луис Вентре (Аргентина)
Е. Зарате   11'
Кабрера   57'
Квињонез   82'
Рафо   32'

14 март 1963
Бразил   5–1   Колумбија Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 15.000
Судија: Томас Антруехо (Боливија)
Флавио   7'82'
Марко Антонио   31'
Освалдо   56'
Фернандо   83'
Гамбоа   85'

17 март 1963
Боливија   2–1   Колумбија Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 18.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)
Алкосер   22'40' Ботеро   4'

17 март 1963
Перу   2–1   Еквадор Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 8.000
Судија: Овидио Орего (Колумбија)
Леон   34'
Москера   43'
Рафо   20'

17 март 1963
Парагвај   2–0   Бразил Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 8.000
Судија: Томас Антруехо (Боливија)
Е. Зарате   17'
Ајала   83'

20 март 1963
Парагвај   3–2   Колумбија Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 10.000
Судија: Луис Вентре (Аргентина)
Е. Зарате   10'
Арамбуло   50'
Мартинес   89'
Кампиљо   27'
Гамбоа   82'

20 март 1963
Аргентина   4–2   Еквадор Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 20.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)
Савој   34'53'90'
Родригес   58'
Пинеда   32'
Палациос   49'

21 март 1963
Боливија   3–2   Перу Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 20.000
Судија: Жоао Ецел Филхо (Бразил)
Камачо   14'
Алкосер   49'
Гарсија   57'
Гаљардо   40'
Леон   80'

24 март 1963
Перу   1–1   Колумбија Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 10.000
Судија: Луис Вентре (Аргентина)
Гаљардо   25' Гонсалес   33'

24 март 1963
Аргентина   3–0   Бразил Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 30.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)
Родригес   3'
Савој   33'
Хуарез   86'

24 март 1963
Боливија   2–0   Парагвај Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 18.000
Судија: Хосе Димас Лароса (Парагвај)
Кастиљо   17'
Гарсија   88'

27 март 1963
Бразил   2–2   Еквадор Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 20.000
Судија: Хосе Димас Лароса (Парагвај)
Освалдо   5'60' Азон   84'
Рафо   90'

27 март 1963
Парагвај   4–1   Перу Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 20.000
Судија: Луис Вентре (Аргентина)
Мартинес   5'25'
Кабрера   45'
Зарате   77'
Гаљардо   70'

28 март 1963
Боливија   3–2   Аргентина Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 20.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)
Кастиљо   12'
Блакут   32'
Камачо   88'
Родригес   27'34'

31 март 1963
Еквадор   4–3   Колумбија Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 15.000
Судија: Хосе Димас Лароса (Парагвај)
Рајмонди   30'
Рафо   37'88'
Болањос   53'
Ацерос   46'
Ботеро   68'
Гонсалес   75'

31 март 1963
Аргентина   1–1   Парагвај Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 15.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)
Лаљана   58' Кабрера   33'

31 март 1963
Боливија   5–4   Бразил Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 25.000
Судија: Овидио Орего (Колумбија)
Угарте   15'58'
Камачо   25'
Гарсија   62'
Алкосер   86'
М. Антонио   26'
Силва   28'
Флавио   63'66'

Голгетери

уреди
6 голови
5 голови
4 гола
 •   Савој
 •   Камачо
 •   Е. Зарате
 •   Гаљардо
3 гола

 •   Р. Х. Зарате
 •   А. Гарсија
 •   Ф. Кастиљо

 •   Таурисано
 •   Рајмонди

 •   Мартинес
 •   Кабрера

2 гола

 •   Угарте
 •   М. Антонио
 •   Ботеро

 •   Кампиљо
 •   Гамбоа
 •   Ацерос

 •   Болањос
 •   Леон

1 гол

 •   Хуарез
 •   Фернандес
 •   Лаљана
 •   Блакут
 •   Лопес
 •   Да Силва

 •   Консул
 •   Ф. Гонсалес
 •   Е. Гонсалес
 •   Пинеда
 •   Палациос
 •   Азон

 •   Арамбуло
 •   Квињонез
 •   П. Ајала
 •   тенемас
 •   Москера

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди