Јужноамериканско првенство во фудбал 1937

Јужноамериканско првенство во фудбал 1937 — 14-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Аргентина од 27 декември 19361 февруари 1937 година.

Јужноамериканско првенство во фудбал 1937
Стадион Гасометро
Податоци за првенството
Земја Аргентина
Датум на одржување27 декември 19361 февруари 1937
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (5-ти)
Второ место  Бразил
Трето место  Уругвај
Четврто место Парагвај
Статистики на првенството
Број на натпревари16
Постигнати голови69 (4.31 по натпревар)
Голгетер Чиле Раул Торо (7 голови)
Најдобар играч Аргентина Висенте де ла Мата
1935
1939
Репрезентацијата на Аргентина од 1937 година

На турнирот учествувале 6 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина, второто место припаднало на репрезентацијата на Бразил а третото на репрезентацијата на Уругвај. Раул Торо Хулио, репрезентативец на Чиле, бил најдобар стрелец со 7 голови.[1]

Учесници

уреди

На турнирот учествувале 6 репрезентации: Аргентина, Перу, Бразил, Уругвај, Парагвај и Чиле. Боливија и Колумбија не зеле учество на турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.   Аргентина
2.   Бразил
3.   Уругвај
4.   Парагвај
5.   Перу
6.   Чиле

Град домакин и стадион

уреди
Буенос Аирес
Стадион Гасометро Стадион Алвеар и Тагле
Капацитет: 75.000 Капацитет: 40.000
   

Табела

уреди
Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Аргентина 5 4 0 1 12 5 +7 8
  Бразил 5 4 0 1 17 9 +8 8
  Уругвај 5 2 0 3 11 14 −3 4
  Парагвај 5 2 0 3 8 16 −8 4
  Чиле 5 1 1 3 12 13 −1 3
  Перу 5 1 1 3 7 10 −3 3

Бидејќи Бразил и Аргентина биле изедначени, се одиграл плеј-оф, каде Аргентина победила со 2:0 и станала шампион.

Натпревари

уреди
27 декември 1936
Бразил   3–2   Перу Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Алфредо Варгас (Чиле)
Роберто   7'
Афонсињо   30'
Нижињо   57'
Т. Фернандес   55'
Виљануева   58'

30 декември 1936
Аргентина   2–1   Чиле Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Вараљо   30'43' Торо   73'

2 јануари 1937
Парагвај   4–2   Уругвај Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Виргилио Антонио Федриги (Бразил)
А. Ортега   9'79'
А. Гонсалес   35'
Ерико   38' (пен..)
Варела   16'28'

3 јануари 1937
Бразил   6–4   Чиле Стадион Алвеар и Тагле, Буенос Аирес
Судија: Хизе Бартоломе Мацијас (Аргентина)
Патеско   2'26'
Леите   6'
Луисињо   35'40'
Роберто   68'
Авендањо   19'
Торо   25'73'
Риверос   40'

6 јануари 1937
Уругвај   4–2   Перу Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Камаити   16'
Варела   31'56'
Пирис   79'
Т. Фернандес   29'
Магаљанес   40'

9 јануари 1937
Аргентина   6–1   Парагвај Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Алфредо Варгас (Чиле)
Скопели   5'54'
Гарсија   8'
Сосаја   33'75'82'
А. Гонсалес   86'

10 јануари 1937
Уругвај   0–3   Чиле Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Хизе Бартоломе Мацијас (Аргентина)
Торо   17'83'
Арансибија   59'

13 јануари 1937
Бразил   5–0   Парагвај Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Хизе Бартоломе Мацијас (Аргентина)
Патеско   31'67'
Луисињо   42'51'
Леите   59'

16 јануари 1937
Аргентина   1–0   Перу Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Сосаја   55'

17 јануари 1937
Парагвај   3–2   Чиле Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Амариља   5'
Флор   47'
Нуњес Вељосо   78'
Торо   8'32'

19 јануари 1937
Бразил   3–2   Уругвај Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Хизе Бартоломе Мацијас (Аргентина)
Леите   36'
Бахиа   72'
Нижињо   77'
Виљадонига   1'
Пирис   66'

21 јануари 1937
Перу   2–2   Чиле Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Хизе Бартоломе Мацијас (Аргентина)
Х. Алкаде   1'26' Торес   16'
Кармона   70'

23 јануари 1937
Аргентина   2–3   Уругвај Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Алфредо Варгас (Чиле)
Вараљо   63'
Сосаја   68'
Итурбиде   5'
Пирис   51'
Варела   58'

24 јануари 1937
Парагвај   0–1[2]   Перу Стадион Алвеар и Тагле, Буенос Аирес
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Лаваље   43'

30 јануари 1937
Аргентина   1–0   Бразил Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Гарсија   48'

Плеј оф

уреди
1 февруари 1937[3]
Аргентина   2–0
(прод.)
  Бразил Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Гледачи: 80.000
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
де ла Мата   102'112'

Голгетери

уреди

7 голови

5 голови

4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

Наводи

уреди
  1. Southamerican Championship 1937, rsssf.com; pristupljeno: 1. 12. 2014.
  2. Behr, Raul. „Un histórico flash“ (шпански). Dechalaca.com. Посетено на 16 October 2012.
  3. Oliver, Guy (1992). The Guinness Record of World Soccer. Guinness publishing. стр. 555. ISBN 0-85112-954-4.

Надворешни врски

уреди