Јужноамериканско првенство во фудбал 1967

Јужноамериканско првенство во фудбал 1967 — 29-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Уругвај од 17 јануари до 2 февруари 1967 година. За прв пат биле одржани квалификации.

Јужноамериканско првенство во фудбал 1967
Податоци за првенството
Земја Уругвај
Датум на одржување17 јануари2 февруари 1967
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Уругвај (11ти)
Второ место  Аргентина
Трето место  Чиле
Четврто место Парагвај
Статистики на првенството
Број на натпревари15
Постигнати голови49 (3.27 по натпревар)
Гледачи198,500 (13 по натпревар)
Голгетер Аргентина Артиме (5 голови)
Најдобар играч Уругвај Роча[1]
1963
1975

На турнирот учествувале 6 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Аргентина. Чиле го освоила третото место победувајќи ја репрезентацијата на Парагвај во натпреварот за третото место. Луис Артиме, репрезентативец на Аргентина, бил најдобар стрелец со пет голови.[2].

Квалификации

уреди

Во квалификациите се натпреварувале четири репртезентации, а двете победнички репрезентации се квалификувале на завршниот турнир. Се играло по системот еден натпревар на домашен и еден на гостински терен. Репрезентацијата со подобар резултат се пласирала на завршниот турнир.

земји кои се квалификувале

1.   Чиле
2.   Парагвај

земји кои не се квалификувале

3.   Колумбија
4.   Еквадор

30 ноември 1966
Чиле   5–2   Колумбија Стадион Насионал, Сантјаго
Гледачи: 80.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)
Араја   7'
Кампос   23'
Прието   40' (пен..)49'
Саведра   61'
Гамбоа   71'
Кањон   72'
11 декември 1966
Колумбија   0–0   Чиле Ел Кампин, Богота
Гледачи: 17.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)

Чиле победил со вкупен резултат од 5:2 и се квалификувал за првенството


21 декември 1966
Еквадор   2–2   Парагвај Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 47.000
Судија: Дувал Гојкочеа (Аргентина)
Карера   56'
Муњос   58'
Рохас   85' (пен..)
Апокада   88'

28 декември 1966
Парагвај   3–1   Еквадор Мануел Фереира, Асунсион
Гледачи: 25.000
Судија: Цезар Орозко (Перу)
Мора   7'10'
дел Пуерто   60'
Муњос   81'
Парагвај победил со вкупен резултат од 5:3 и се квалификувал за првенството

Учесници

уреди

На турнирот учествувале 6 репрезентации: домакинот Уругвај, Боливија, Чиле, Парагвај, Аргентина и Венецуела. Колумбија и Еквадор не успеале да се квалификуваат. Перу и Бразил не зеле учество на турнирот. Бил применет Бергеров систем и шампион станал оној кој се стекнал со најмногу освоени бодови.

1.   Аргентина
2.   Уругвај
3.   Боливија
4.   Чиле
5.   Парагвај
6.   Венецуела

Град домакин и стадион

уреди

Извештаите околу капацитетот на стадионите варираат. Бројките се движат од 60.000 до 90.000 гледачи.[3].

Монтевидео
Стадион Сентенарио
Капацитет: 65.235
 

Табела

уреди
Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Уругвај 5 4 1 0 13 2 +11 9
  Аргентина 5 4 0 1 12 3 +9 8
  Чиле 5 2 2 1 8 6 +2 6
  Парагвај 5 2 0 3 9 13 −4 4
  Венецуела 5 1 0 4 7 16 −9 2
  Боливија 5 0 1 4 0 9 −9 1

Натпревари

уреди
17 јануари 1967
Уругвај   4–0   Боливија Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 15.000
Судија: Исидро Рамирес (Парагвај)
Роча   5'
М. Кастиљо   44'
Тронкосо   55' (а.г.)
Ојарбиде   81'

18 јануари 1967
Чиле   2–0   Венецуела Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 7.000
Судија: Исидро Рамирес (Парагвај)
Маркос   12'41'

18 јануари 1967
Аргентина   4–1   Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 12.000
Судија: Марио Гаск (Чиле)
Мас   23'
Бернао   71'
Артиме   73'
Албречт   89' (пен..)
Мора   67'

21 јануари 1967
Уругвај   4–0   Венецуела Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 7.000
Судија: Еунапио де Квеироз (Бразил)
Урузменди   5'34'
Ојарбиде   62'68'

22 јануари 1967
Аргентина   1–0   Боливија Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 6.000
Судија: Еунапио де Квеироз (Бразил)
Бернао   67'

22 јануари 1967
Чиле   4–2   Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 6.000
Судија: Роберто Гојкочеа (Аргентина)
Гаљардо   9'44'
Араја   72'81'
Риверос   62'
Апокада   85'

25 јануари 1967
Парагвај   1–0   Боливија Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 5.000
Судија: Енрике Марино (Чиле)
дел Пуерто   14'

25 јануари 1967
Аргентина   5–1   Венецуела Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 2.500
Судија: Марио Гаск (Чиле)
Артиме   18'65'88'
Кароне   26'
Марзолини   50'
Сантана   72'

26 јануари 1967
Уругвај   2–2   Чиле Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 30.000
Судија: Исидро Рамирес (Парагвај)
Роча   15'
Ојарбиде   68'
Гаљардо   2'
Маркос   37'

28 јануари 1967
Венецуела   3–0   Боливија Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 11.000
Судија: Марио Гаск (Чиле)
Сковино   59'
Сантана   67'
Равело   84'

28 јануари 1967
Аргентина   2–0   Чиле Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 14.000
Судија: Исидро Рамирес (Парагвај)
Сарнари   36'
Артиме   80'

29 јануари 1967
Уругвај   2–0   Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 17.000
Судија: Марио Гаск (Чиле)
Перес   32'
Урузменди   66'

1 февруари 1967
Чиле   0–0   Боливија Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 1.500
Судија: Роберто Гојкочеа (Аргентина)

1 февруари 1967
Парагвај   5–3   Венецуела Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 1.500
Судија: Енрике Марино (Чиле)
Гонсалес   11'
Рохас   16'29'
Мора   22'
Колман   81'
Мендоса   3'
Сантана   77'
Равело   89'

2 февруари 1967
Уругвај   1–0   Аргентина Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 65.000
Судија: Марио Гаск (Чиле)
Роча   74'

Голгетери

уреди
5 голови
4 гола
3 гола
 •   Гаљардо
 •   Маркос
 •   Урузменди
 •   Роча
 •   Р. Сантана
2 гола
 •   Бернао
 •   Араја
 •   Мора
 •   Х.К. Рохас
 •   Равело
1 гол

 •   Кароне
 •   Сарнари
 •   Мас]
 •   Албречт
 •   Марзолини

 •   А. Гонсалес
 •   дел Пуерто
 •   Аопокада
 •   Риверос
 •   Колман

 •   Д. Перес
 •   Кастиљо
 •   Сковино
 •   Л. Мендоса

Own goal

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди