Јужноамериканско првенство во фудбал 1927

Јужноамериканско првенство во фудбал 1927 — 11-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Перу од 30 октомври27 ноември 1927 година. На турнирот учествувале 4 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина, второто место припаднало на репрезентацијата на Уругвај а третото на репрезентацијата на Перу.

Јужноамериканско првенство во фудбал 1927
Стадион Насионал (1897)
Податоци за првенството
Земја Перу
Датум на одржување30 октомври27 ноември
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Аргентина (3-ти)
Второ место Silver medal blank.svg Уругвај
Трето место Bronze medal blank.svg Перу
Четврто место Боливија
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови37 (6.17 по натпревар)
Голгетер Аргентина Карикабери
 Уругвај Фигероа
 Аргентина Луна
 Уругвај Петроне
 Уругвај Скароне (по 3 гола)
Најдобар играч Аргентина Мануел Сеоне
1926
1929
Репрезентацијата на Аргентина од 1927 година

УчеснициУреди

1.   Аргентина
2.   Боливија
3.   Перу
4.   Уругвај

Град домакинУреди

Лима
Стадион Насионал (1897)
Капацитет: 40.000
 

ТабелаУреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Аргентина 3 3 0 0 15 4 +11 6
  Уругвај 3 2 0 1 15 3 +12 4
  Перу 3 1 0 2 4 11 −7 2
  Боливија 3 0 0 3 3 19 −16 0

НатпревариУреди

30 октомври 1927
Аргентина   7–1   Боливија Стадион Насионал, Лима
Судија: Бенхамин Фуентес (Перу)
Луна   18'56'
Карикабери   20'36'
Реканатини   24' (пен..)
Сеоне   29'79'
Алборта   42'

1 ноември 1927
Уругвај   4–0   Перу Стадион Насионал, Лима
Судија: Консолато Нај Фоино (Аргентина)
Уљоа   49' (а.г.)
Сако   52'71'
Кастро   75'

6 ноември 1927
Уругвај   9–0   Боливија Стадион Насионал, Лима
Судија: Бенхамин Фуентес (Перу)
Петроне   18'65'81'
Фигероа   19'67'69'
Аремон   43'
Кастро   68'
Скароне   86'

13 ноември 1927
Перу   3–2   Боливија Стадион Насионал, Лима
Судија: Алберто Пароди (Чиле)
Нејра   31'
Сармиенто   41'
Монтеланос   43'
Бустаманте   13'14'

20 ноември 1927
Аргентина   3–2   Уругвај Стадион Насионал, Лима
Судија: Давид Тернер (Англија)
Реканатини   56' (пен..)
Луна   70'
Канавези   85' (а.г.)
Скароне   33'79'

27 ноември 1927
Аргентина   5–1   Перу Стадион Насионал, Лима
Судија: Викторио Гарибони (Боливија)
Фереира   1'30'
Маглио   22'25'
Карикабери   38'
Виљанова   3'

ГолгетериУреди

3 гола

2 гола

1 гол

Авто голови

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди