Тим Инеос

велосипедска екипа

Тим Инеос (кратенка според UCI: INS; во периодот 2010-2019 позната како Тим Скај) — британска професионална друмска велосипедска екипа, која настапува во Светската турнеја. Екипата има седиште во Манчестер, Англија, со логистичка база во Белгија и оперативна база во Италија.[1] Екипата е предводена од поранешниот директор на британската велосипедска федерација, Дејв Брејлсфорд.

Тим Инеос
UCI кодINS
ЛоциранВелика Британија
Основан2009 (2009)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиПинарело
Извршен директорДејв Брејлсфорд
2010
2011–2013
2014-2019
2019-
Скај Профешанл Сајклинг
Скај Просајклинг
Тим Скај
Тим Инеос

Целта на Тим Скај била „да победат на Тур де Франс за пет години“ откако ги исполниле првичните очекувања од 2010 година и целта „да го создадат првиот британски победник на Тур де Франс за пет години“.[2] Скај ја постигнала првичната цел од 2010 во 2012 година кога Бредли Вигинс победил на Тур де Франс 2012, станувајќи првиот британски победник во историјата, додека сонародникот Крис Фрум завршил како второпласиран.[3] Подоцна, Фрум победил на Тур де Франс 2013, така што ја постигнале целта на Тим Скај два пати, за време на првичниот одреден временски период.

Состав на екипатаУреди

2015Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Бернхард Ајзел  17 февруари 1981HTC-Highroad (2011)
  Ијан Босвел  7 февруари 1991Bontrager Livestrong (2012)
  Елија Вивијани  7 февруари 1989
  Бредли Вигинс   (1 јан–29 апр)28 април 1980Team Wiggins (2015)
  Филип Дејгнан  7 септември 1983ЈунајтедХелткеар (2013)
  Себастијан Енао  5 август 1993Colombia-Coldeportes (2013)
  Серхио Енао  10 декември 1987Gobernación de Antioquia-Indeportes Antioquia (2011)
  Хавиер Зандио  17 март 1977Caisse d'Épargne (2010)
  Нејтан Ирл  4 јуни 1988Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers (2013)
  Леополд Кениг  15 ноември 1987Тим НетАп-Ендура (2014)
  Питер Кенох  15 јуни 1989100% me (2009)
  Васил Кириенка  28 јуни 1981Мовистар (2012)
  Кристијан Кнес  5 март 1981Milram (2010)
  Давид Лопес  13 мај 1981Мовистар (2012)
  Микел Ниеве  26 мај 1984Euskaltel Euskadi (2013)
  Ларс Петер Нордхауг  14 мај 1984Џамбо-Висма (2014)
  Дени Пејт  23 март 1979HTC-Highroad (2011)
  Алекс Питерс   (1 авг–31 дек, стажант)31 март 1994SEG Racing (2015)
  Ричи Порт  30 јануари 1985Saxo Bank-Sungard (2011)
  Ваут Пулс  1 октомври 1987Omega Pharma - Quick Step (2014)
  Салваторе Пучо  31 август 1989
  Лук Роу  10 март 1990100% me (2011)
  Николас Роуш  3 јули 1984Тинкоф-Саксо (2014)
  Кристофер Сатон  10 септември 1984Garmin-Slipstream (2009)
  Бен Свифт  5 ноември 1987Катјуша (2009)
  Канстанцин Сивцов  9 август 1982HTC-Highroad (2011)
  Ијан Станард  25 мај 1987ISD-Neri (2009)
  Герајнт Томас  25 мај 1986Barloworld (2009)
  Ендру Фен  1 јули 1990Omega Pharma - Quick Step (2014)
  Крис Фрум  20 мај 1985Barloworld (2009)
  Тео Гејган Харт   (1 авг–31 дек, стажант)30 март 1995Axeon (2015)

2016Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Ијан Босвел  7 февруари 1991Bontrager Livestrong (2012)
  Елија Вивијани  7 февруари 1989
  Михал Голаш  29 април 1984Етикс-Квик Степ (2015)
  Филип Дејгнан  7 септември 1983ЈунајтедХелткеар (2013)
  Овен Дул   (1 авг–31 дек, стажант)2 мај 1993Team Wiggins (2016)
  Себастијан Енао  5 август 1993Colombia-Coldeportes (2013)
  Серхио Енао  10 декември 1987Gobernación de Antioquia-Indeportes Antioquia (2011)
  Хавиер Зандио  17 март 1977Caisse d'Épargne (2010)
  Бењат Инчаусти  20 март 1986Мовистар (2015)
  Михал Квјатковски  2 јуни 1990Етикс-Квик Степ (2015)
  Леополд Кениг  15 ноември 1987Тим НетАп-Ендура (2014)
  Питер Кенох  15 јуни 1989100% me (2009)
  Васил Кириенка  28 јуни 1981Мовистар (2012)
  Кристијан Кнес  5 март 1981Milram (2010)
  Микел Ланда  13 декември 1989Астана (2015)
  Давид Лопес  13 мај 1981Мовистар (2012)
  Џани Москон  20 април 1994Zalf Euromobil Désirée Fior (2015)
  Микел Ниеве  26 мај 1984Euskaltel Euskadi (2013)
  Ларс Петер Нордхауг  14 мај 1984Џамбо-Висма (2014)
  Алекс Питерс  31 март 1994SEG Racing (2015)
  Ваут Пулс  1 октомври 1987Omega Pharma - Quick Step (2014)
  Салваторе Пучо  31 август 1989
  Лук Роу  10 март 1990100% me (2011)
  Николас Роуш  3 јули 1984Тинкоф-Саксо (2014)
  Бен Свифт  5 ноември 1987Катјуша (2009)
  Ијан Станард  25 мај 1987ISD-Neri (2009)
  Герајнт Томас  25 мај 1986Barloworld (2009)
  Ендру Фен  1 јули 1990Omega Pharma - Quick Step (2014)
  Крис Фрум  20 мај 1985Barloworld (2009)
  Дани ван Попел  26 јули 1993Трек Фактори Рејсинг (2015)

2017Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Ијан Босвел  7 февруари 1991Bontrager Livestrong (2012)
  Елија Вивијани  7 февруари 1989
  Лукаш Вишњовски  7 декември 1991Етикс-Квик Степ (2016)
  Михал Голаш  29 април 1984Етикс-Квик Степ (2015)
  Филип Дејгнан  7 септември 1983ЈунајтедХелткеар (2013)
  Џонатан Дибен  12 февруари 1994Team Wiggins (2016)
  Овен Дул  2 мај 1993Team Wiggins (2016)
  Кени Елисонд  22 јули 1991ФДЖ (2016)
  Себастијан Енао  5 август 1993Colombia-Coldeportes (2013)
  Серхио Енао  10 декември 1987Gobernación de Antioquia-Indeportes Antioquia (2011)
  Бењат Инчаусти  20 март 1986Мовистар (2015)
  Михал Квјатковски  2 јуни 1990Етикс-Квик Степ (2015)
  Питер Кенох  15 јуни 1989100% me (2009)
  Васил Кириенка  28 јуни 1981Мовистар (2012)
  Кристијан Кнес  5 март 1981Milram (2010)
  Микел Ланда  13 декември 1989Астана (2015)
  Давид Лопес  13 мај 1981Мовистар (2012)
  Џани Москон  20 април 1994Zalf Euromobil Désirée Fior (2015)
  Микел Ниеве  26 мај 1984Euskaltel Euskadi (2013)
  Ваут Пулс  1 октомври 1987Omega Pharma - Quick Step (2014)
  Салваторе Пучо  31 август 1989
  Диего Роза  27 март 1989Астана (2016)
  Лук Роу  10 март 1990100% me (2011)
  Ијан Станард  25 мај 1987ISD-Neri (2009)
  Герајнт Томас  25 мај 1986Barloworld (2009)
  Крис Фрум  20 мај 1985Barloworld (2009)
  Тео Гејган Харт  30 март 1995Axeon-Hagens Berman (2016)
  Дани ван Попел  26 јули 1993Трек Фактори Рејсинг (2015)

2018Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Леонардо Басо  25 декември 1993General Store Bottoli Zardini (2017)
  Еган Бернал  13 јануари 1997Андрони Џокатоли (2017)
  Лукаш Вишњовски  7 декември 1991Етикс-Квик Степ (2016)
  Михал Голаш  29 април 1984Етикс-Квик Степ (2015)
  Едвард Данбар   (13 сеп–31 дек)1 септември 1996
  Филип Дејгнан  7 септември 1983ЈунајтедХелткеар (2013)
  Џонатан Дибен  12 февруари 1994Team Wiggins (2016)
  Овен Дул  2 мај 1993Team Wiggins (2016)
  Кени Елисонд  22 јули 1991ФДЖ (2016)
  Себастијан Енао  5 август 1993Colombia-Coldeportes (2013)
  Серхио Енао  10 декември 1987Gobernación de Antioquia-Indeportes Antioquia (2011)
  Бењат Инчаусти  20 март 1986Мовистар (2015)
  Џонатан Кастровјехо  27 април 1987Мовистар (2017)
  Михал Квјатковски  2 јуни 1990Етикс-Квик Степ (2015)
  Васил Кириенка  28 јуни 1981Мовистар (2012)
  Кристијан Кнес  5 март 1981Milram (2010)
  Кристофер Лолес  4 ноември 1995Axeon-Hagens Berman (2017)
  Давид Лопес  13 мај 1981Мовистар (2012)
  Џани Москон  20 април 1994Zalf Euromobil Désirée Fior (2015)
  Ваут Пулс  1 октомври 1987Omega Pharma - Quick Step (2014)
  Салваторе Пучо  31 август 1989
  Диего Роза  27 март 1989Астана (2016)
  Лук Роу  10 март 1990100% me (2011)
  Павел Сиваков  11 јули 1997BMC Development (2017)
  Ијан Станард  25 мај 1987ISD-Neri (2009)
  Герајнт Томас  25 мај 1986Barloworld (2009)
  Крис Фрум  20 мај 1985Barloworld (2009)
  Кристофер Халворсен  13 април 1996Joker Icopal (2017)
  Тео Гејган Харт  30 март 1995Axeon-Hagens Berman (2016)
  Дилан ван Барле  21 мај 1992Cannondale-Drapac (2017)
  Давид де ла Крус  6 мај 1989Квик-Степ Флорс (2017)

2019Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Леонардо Басо  25 декември 1993General Store Bottoli Zardini (2017)
  Еган Бернал  13 јануари 1997Андрони Џокатоли (2017)
  Филипо Гана  25 јули 1996ОАЕ Емирати (2018)
  Михал Голаш  29 април 1984Етикс-Квик Степ (2015)
  Едвард Данбар  1 септември 1996
  Овен Дул  2 мај 1993Team Wiggins (2016)
  Кени Елисонд  22 јули 1991ФДЖ (2016)
  Себастијан Енао  5 август 1993Colombia-Coldeportes (2013)
  Џонатан Кастровјехо  27 април 1987Мовистар (2017)
  Михал Квјатковски  2 јуни 1990Етикс-Квик Степ (2015)
  Васил Кириенка  28 јуни 1981Мовистар (2012)
  Кристијан Кнес  5 март 1981Milram (2010)
  Кристофер Лолес  4 ноември 1995Axeon-Hagens Berman (2017)
  Џани Москон  20 април 1994Zalf Euromobil Désirée Fior (2015)
  Хонатан Нарваес  4 март 1997Квик-Степ Флорс (2018)
  Ваут Пулс  1 октомври 1987Omega Pharma - Quick Step (2014)
  Салваторе Пучо  31 август 1989
  Диего Роза  27 март 1989Астана (2016)
  Лук Роу  10 март 1990100% me (2011)
  Бен Свифт  5 ноември 1987ОАЕ Емирати (2018)
  Павел Сиваков  11 јули 1997BMC Development (2017)
  Иван Соса  31 октомври 1997Андрони Џокатоли-Сидермек (2018)
  Ијан Станард  25 мај 1987ISD-Neri (2009)
  Герајнт Томас  25 мај 1986Barloworld (2009)
  Крис Фрум  20 мај 1985Barloworld (2009)
  Кристофер Халворсен  13 април 1996Joker Icopal (2017)
  Тео Гејган Харт  30 март 1995Axeon-Hagens Berman (2016)
  Дилан ван Барле  21 мај 1992Cannondale-Drapac (2017)
  Давид де ла Крус  6 мај 1989Квик-Степ Флорс (2017)

2020Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Леонардо Басо  25 декември 1993General Store Bottoli Zardini (2017)
  Еган Бернал  13 јануари 1997Андрони Џокатоли (2017)
  Филипо Гана  25 јули 1996ОАЕ Емирати (2018)
  Михал Голаш  29 април 1984Етикс-Квик Степ (2015)
  Едвард Данбар  1 септември 1996
  Роан Денис  28 мај 1990
  Овен Дул  2 мај 1993Team Wiggins (2016)
  Себастијан Енао  5 август 1993Colombia-Coldeportes (2013)
  Ричард Карапас  29 мај 1993Мовистар (2019)
  Џонатан Кастровјехо  27 април 1987Мовистар (2017)
  Михал Квјатковски  2 јуни 1990Етикс-Квик Степ (2015)
  Васил Кириенка  28 јуни 1981Мовистар (2012)
  Кристијан Кнес  5 март 1981Milram (2010)
  Кристофер Лолес  4 ноември 1995Axeon-Hagens Berman (2017)
  Џани Москон  20 април 1994Zalf Euromobil Désirée Fior (2015)
  Хонатан Нарваес  4 март 1997Квик-Степ Флорс (2018)
  Салваторе Пучо  31 август 1989
  Брандон Ривера  21 март 1996GW Shimano (2019)
  Карлос Родригес  2 февруари 2001
  Лук Роу  10 март 1990100% me (2011)
  Бен Свифт  5 ноември 1987ОАЕ Емирати (2018)
  Павел Сиваков  11 јули 1997BMC Development (2017)
  Иван Соса  31 октомври 1997Андрони Џокатоли-Сидермек (2018)
  Ијан Станард  25 мај 1987ISD-Neri (2009)
  Герајнт Томас  25 мај 1986Barloworld (2009)
  Крис Фрум  20 мај 1985Barloworld (2009)
  Тео Гејган Харт  30 март 1995Axeon-Hagens Berman (2016)
  Итан Хејтер  18 септември 1998
  Дилан ван Барле  21 мај 1992Cannondale-Drapac (2017)

НаводиУреди

  1. Вилијам Фотерингем. „Sky to sponsor British Tour de France team“, The Guardian, 26 февруари 2009.
  2. „Тим Скај: Метеорски подем до успех за само две години“. The Independent. 22 јули 2012. конс. 4 февруари 2013. 
  3. „Претставување на Тим Скај — Професионална британска друмска велосипедска екипа“. BSkyB. 26 февруари 2009. 

Надворешни врскиУреди