Кристофер Сатон (велосипедист)

австралиски велосипедист

Кристофер Сатон (англиски: Christopher Sutton; р. 10 септември 1984) — професионален друмски велосипедист од Австралија, кој последно возел за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[2]

Кристофер Сатон
Лични податоци
Цело имеКристофер Сатон
ПрекарCJ
Роден10 септември 1984 (1984-09-10) (36 г.)[1]
Карингба, Сиднеј, Австралија
Висина1,76 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2005–2007
2008–2009
2010–2015
Кофидис
Слипстрим-Чипотл
Тим Скај
Значајни победи
Вуелта а Еспања, 1 етапа
Џиро д’Италија, 1 етапа (ТТТ)
Курне-Брисел-Курне (2011)
Хералд Сан Тур, 3 етапи
Коле-По де Лоара (2006)
Jersey yellow.svg Делта Тур Зеланд (2008)
Jersey yellow.svg Серија Заливски класик (2010)
Последна промена
28 јануари 2016

Роден во Карингба, предградие на Сиднеј, Нов Јужен Велс,[3] Сатон работел како столар.[1] Тој е син на велосипедскиот тренер од институтот за спорт на Нов Јужен Велс, Гери Сатон и внук на британскиот велодромски тренер, Шејн Сатон; обата поранешни професионален велосипедисти.[4] Започнал со велосипедизам на 11 години,[1] и станал професионалец во 2005, возејќи за UCI ProTour тимот Кофидис. Во сезоната 2008, Сатон потпишал со Слипстрим-Чипотл, подоцна преименуван Гармин-Чипотл-Х30. Во 2010 се преселил во новоформираниот тим Тим Скај. Моментално живее во Силванија, Нов Јужен Велс.[3]

ДостигнувањаУреди

2003
1. Етапа 5 Серија Заливски класик
2004
1.   Национален првак во бодовна трка
2005
1.   Национален друмски првак под 23 години
1.   Национален медисон првак
1. ГП Либерационе под 23 години
1. Копа Ромита
2006
1. Коле-По де Лоар
2007
1. Етапа 4 Сиркут Сиклист Сарт
1. Шатору Класик де л’Индр Трофи
1. Етапа 1 Тур ду Поату Шарент
2008
1.   Краен пласман Делта Тур Зеланд
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро д’Италија
4. Краен пласман Трка околу Катар
2009
2. Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 4
2. Краен пласман Трка околу Британија
1. Етапа 1 [5]
2010
1.   Краен пласман Серија Заливски класик
1. Етапа 3 Бриксија
1. Етапа 6 Тур Даун Андер
2. Даун Андер Класик
2011
1. Курне-Брисел-Курне
1. Етапа 2 Вуелта а Еспања
3. Краен пласман Тур де Валони-Пикард
1. Етапа 2
10. Париз-Бурж
2013
9. Ле Самин
9. Класик РајдЛондон-Сари
2014
1. Критериум Јапонски куп
4. Даун Андер Класик

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Australia Cycling Profile“.
  2. „Скај Просајклинг (SKY)  – GBR“. Светска турнеја UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 13 јануари 2013.
  3. 3,0 3,1 „Garmin-Chipotle Pro Team / Крис Сатон“. Garmin-Slipstream Pro Cycling Team.
  4. Clarence St Cyclery Cup – NE 27 ноември 2004
  5. „Сатон победи на првата етапа од Трката околу Британија“. Cycling Weekly. 2009-09-12.

Надворешни врскиУреди