Љупчо Малинков (роден на 17 јуни 1983 во Кавадарци) — македонски кошаркарски тренер и помошник тренер и репрезентацијата на Македонија.

Љупчо Малинков
ПозицијаТренер
Висинам
Тежинакг
Роден17 јуни 1983(1983-06-17)(41 г.)
КавадарциСР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Клубови
Како тренер:
2006-2013Фени Индустри (помошник)
2013-2019Фени Индустри
2017-2019Македонија (помошник)
2019-2020Пелистер
2020-2021Влазними
2021-Сигал Приштина
Репрезентација
Инфо од: 13.03.2021.

Кариера

уреди

Клупска кариера

уреди

Во април 2013 година Малинков, кој дотогаш бил помошник тренер на Фени Индустри, го заменил главниот тренер Миодраг Кадија.[1][2]

Во април 2019 година, Љупчо заминал од тренерската функција на Фени Индустри.[3][4]

Во почетокот на декември 2019 година, Малинков станал тренер на Пелистер.[5][6] Во септември 2020 година, тој потпишал за косовски Влазними.[7] Но со Влазними ја прекинал соработката и веќе во март истата сезона, станал тренер на Сигал Приштина.[8]

Репрезентативна кариера

уреди

Успеси

уреди

Титули

уреди

  Еуро Никел 2005

уреди

Признанија

уреди
 • Тренер на сезоната 2014/15[9]
 • Македонски тренер на годината 2017[10][11]

Наводи

уреди
 1. „Тренерска смена во Фени индустри: Кадија си замина, Малинков на клупата на вицешампионот“. ekipa.mk. 20 април 2013. Посетено на 7 декември 2019.[мртва врска]
 2. „Фени Индустри го отпушти Кадија“. alfa.mk. 20 април 2013. Посетено на 7 декември 2019.[мртва врска]
 3. „Малинков си замина од Фени, Самарџиев е нов тренер“. ekipa.mk. 2 април 2019. Посетено на 3 април 2019.
 4. „Некогашниот капитен станува прв тренер: Самарџиев го презема Фени“. sportmedia.mk. 2 април 2019. Посетено на 3 април 2019.
 5. „Тренерска смена во Пелистер: Тодоровиќ си замина, Малинков е неговата замена“. gol.mk преку web.archive.org. 5 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-06. Посетено на 7 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Малинков е нов тренер на Пелистер, Тодоровиќ заминува поради административни причини“. ekipa.mk преку web.archive.org. 5 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-06. Посетено на 7 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Љупчо Малинков најде ангажман во Косово“. sportclub.mk преку web.archive.org. 29 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2021-03-13. Посетено на 13 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „Малинков нов тренер на Сигал Приштина“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 6 март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-13. Посетено на 13 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „Prva Liga - season 2014-2015“. eurobasket.com. Посетено на 7 декември 2019.
 10. „Перо Антиќ – кошаркар број 1 за 2017 година“. ekipa.mk. 20 декември 2017. Архивирано од изворникот на 2019-12-26. Посетено на 31 јануари 2018.
 11. „Перо Антиќ најдобар македонски кошаркар“. ohridnews.com. 20 декември 2017. Посетено на 31 јануари 2018.

Надворешни врски

уреди