СЦ „Јане Сандански“ - Скопје

Спортски центар „Јане Сандански“ — повеќенаменски спортски центар за ракомет и кошарка, кој се наоѓа во Општина Аеродром. Спортскиот центар Јане Сандански претставувa повеќефункционален спортски центар во Република Македонија и е втор по капацитет во Република Македонија. Спортскиот центар се состои од голема (6.000) и мала сала со капацитет од 1.000 посетителиГолемата сала (Спортска арена) има сместивост од 6.000 посетители и е направена според стандардите за одигрување на сите кошаркарски и ракометни натпревари.[1]

Спортски центар
„Јане Сандански“
Надворешен изглед на салата
Надворешен изглед на салата
Место Јане Сандански, Општина Аеродром, Македонија
Започнат 2013 (нова сала)
Изграден 2013-2014 (нова сала)
Отворен 2014
Проширен 2015
Срушен 2012 (стара сала)
Сопственик РК Вардар
Цена на изградбата 15 милиони евра
Игра РК Вардар
ЖРК Вардар
КК МЗТ Аеродром
Гледачи 6.000

Наводи уреди

  1. „За СЦ Јане Сандански“. Архивирано од изворникот на 2021-06-15. Посетено на 6 март 2021.