Дарко Радуловиќ (роден на 19 јули 1980 во Скопје) — поранешен кошаркар и репрезентативец на Македонија и актуелен тренер. Моментално е тренер на МЗТ Аеродром.

Дарко Радуловиќ
ПозицијаБек (како играч)
Тренер
Висина1,92 м
Тежинакг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
ЕкипаМЗТ Аеродром
Роден19 јули 1980.(1980-07-19)(43 г.)
Скопје,  СР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Клубови
Како играч:
2001-2003Никол Ферт
2003Поло Трејд
2004-2005Карпош Соколи
2005МЗТ Аеродром
2006Тоа Сум Јас
2006-2007МЗТ Аеродром
2007-2008Фени Индустри
2008-2009МЗТ Аеродром
2009-2010Вардар Осигурување
2010-2012Вардар
2012Фени Индустри
2012-2013Кожув
2013-2014Куманово 2009
2014-2015Фени Индустри
2016Вардар
Како тренер:
2016–2017Вардар (помошник тренер)
2017-2020Вардар
2020-2021МЗТ Аеродром (помошник тренер)
2021-МЗТ Аеродром
Репрезентација
Инфо од: 21.03.2021.

Играчка кариера уреди

Дарко Радуловиќ настапувал во дресот на Никол Ферт од 2001 до 2003 година. Со тој клуб го освоил Купот на Македонија 2002, како и Суперкупот на Македонија 2002. Во првата полусезона од сезоната 2003/04, Радуловиќ настапувал во Поло Трејд.[1] Таму играл сè до втората полусезона кога продолжил во Карпош Соколи.[2] Во првата полусезона од сезоната 2005/06 играл за МЗТ Аеродром,[3][4] а сезоната ја завршил во Тоа Сум Јас.[5] Следната сезона играл за МЗТ Аеродром.[6] За сезоната 2007/08, Радуловиќ потпишал за Фени Индустри,[7] при со кој ја освоил двојната круна. За сезоната 2008/09, Дарко ја продолжил соработката со Фени,[8] но се преселил во МЗТ Аеродром.[9] Во сезоната 2009/10, тој потпишал за новолигашот Вардар Осигурување,[10] со кој бил вицепрвак во Лигата. Поради распаѓањето на Вардар Осигурување, Радуловиќ станал слободен агент и потпишал за Вардар, настапувајќи во него за време на сезоната 2010/11 и поголемиот дел од сезоната 2011/12.[11] Во февруари 2012 година, Радуловиќ продолжил во Фени,[12] при што бил вицепрвак во Првенството 2011/12 и Купот 2012. За сезоната 2012/13, се преселил во Кожув,[13] со кој бил вицепрвак во домашното Првенство. Следната сезона, Радуловиќ играл во дресот на Куманово 2009, сè до март кога го напуштил клубот.[14] Во август 2014 година, Радуловиќ по трет потпишал за Фени Индустри за сезоната 2014/15.[15] Радуловиќ играл за Вардар во Втората лига, во втората половина од сезоната 2015/16.

Тренерска кариера уреди

Дарко Радуловиќ станал помошник тренер во Вардар за сезоната 2016/17.[16] Во декември 2017 година, поради заминувањето на главниот тренер на Вардар, Радуловиќ застанал на функцијата главен тренер.[17][18] За 2019/20, Радуловиќ останал на тренерската функција во Вардар.[19] На крајот на јуни 2020 година, било обзнаено дека Радуловиќ и Вардар ја прекинале соработката.[20][21] Неколку дена подоцна Дарко станал помошник тренер на МЗТ Аеродром.[22][23] Во средината на март 2021 година, по отказот на главниот тренер Ѓорѓи Кочов, Радуловиќ станал главен тренер.[24][25]

Успеси уреди

  Гостивар уреди

  Еуро Никел 2005 уреди

Признанија уреди

 • Eurobasket.com - втора најдобра петорка на сезоната (2012г.)
 • Eurobasket.com - особен придонес во сезоната (2012г.)

Наводи уреди

 1. „Со нови имиња, тренер и директор“. vest.com.mk. 18 август 2003. Посетено на 8 февруари 2017.[мртва врска]
 2. „Шампионот најсериозно се засили“. dnevnik.com.mk. 2004. Посетено на 8 февруари 2017.[мртва врска]
 3. „Гаштарски и Радуловиќ - новаци“. dnevnik.com.mk. 2005. Посетено на 8 февруари 2017.[мртва врска]
 4. „Срце на терен“. vest.com.mk. 6 октомври 2005. Посетено на 8 февруари 2017.[мртва врска]
 5. „Рутинско "возење" на шампионот“. vecer.mk. 4 март 2006. Посетено на 8 февруари 2017.[мртва врска]
 6. „Радуловиќ и Михајловски желба на МЗТ 2000“. vecer.mk. 17 мај 2006. Посетено на 8 февруари 2017.[мртва врска]
 7. „Половина лига рамноправно го напаѓа престолот“. vest.com.mk. 12 октомври 2007. Посетено на 8 февруари 2017.[мртва врска]
 8. „Ѓорѓи Чековски во Фени индустри“. vest.com.mk. 1 јули 2008. Посетено на 8 февруари 2017.[мртва врска]
 9. „Сезона 2008-2009 Фени Индустри - МЗТ“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. Посетено на 8 февруари 2017.[мртва врска]
 10. „Симиќ замина во Вардар осигурување“. ohridnews.com. 17 август 2009. Посетено на 8 февруари 2017.
 11. „КК Вардар како дел од спортското друштво Вардар“. sdvardar.blogspot.mk. 18 декември 2014. Посетено на 8 февруари 2017.
 12. „Радуловиќ продолжува во Фени Индустри“. sport.com.mk. 3 февруари 2012. Посетено на 8 февруари 2017.[мртва врска]
 13. „Радуловиќ потпиша за Кожув, следен е Соколов“. ekipa.mk. 26 јуни 2012. Посетено на 8 февруари 2017.[мртва врска]
 14. „Заминаа Димчевски, Станимировиќ и Радуловиќ – нов капитен на КК Куманово е Урош Луковиќ“. kumanovskimuabeti.mk преку archive.is. 11 март 2014. Архивирано од изворникот на 2015-02-07. Посетено на 8 февруари 2017.
 15. „Дарко Радуловиќ нов играч на Фени Индустри“. tip.com.mk. 27 август 2014. Архивирано од изворникот на 2014-09-29. Посетено на 8 февруари 2017.
 16. „Ѓорѓи Кочов е нов тренер на КК Вардар: Во новата сезона ќе бидеме најмлад тим“. gol.mk. 26 септември 2016. Посетено на 8 февруари 2017.
 17. „Радуловиќ е наследникот на Кочов на клупата на Вардар“. ekipa.mk. 19 декември 2017. Посетено на 12 јануари 2018.
 18. „Радуловиќ е замената на Кочов на кормилото на КК Вардар“. gol.mk. 21 декември 2017. Посетено на 12 јануари 2018.
 19. „Радуловиќ прозиваше, КК Вардар ги започна подготовките“. gol.mk преку web.archive.org. 30 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-09-01. Посетено на 1 септември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 20. „Радуловиќ и Вардар се разделија“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 28 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-28. Посетено на 28 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 21. „Радуловиќ си замина од Вардар, се сели во МЗТ!?“. basketball.mk преку web.archive.org. 28 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-28. Посетено на 28 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 22. „МЗТ се засили со Бакоч, Радуловиќ и официјално асистент на Кочов“. gol.mk преку web.archive.org. 29 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-01. Посетено на 1 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 23. „МЗТ потпиша договори со Бакоч и со Радуловиќ“. ekipa.mk преку web.archive.org. 29 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-01. Посетено на 1 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 24. „МЗТ го отпушти Кочов!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 14 март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-14. Посетено на 21 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 25. Иван Димовски (14 март 2021). „ОФИЦИЈАЛНО: Ѓорѓи Кочов повеќе не е тренер на МЗТ!“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2021-03-14. Посетено на 21 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски уреди