Спортска сала Градски Парк

спортско здание во Скопје

Спортска сала Градски парк ― затворено спортско здание што се наоѓа во Скопје, Македонија. Салата има сместивост од околу 1,400 седишта. Салата е во сопственост на Општина Центар и нејзин главен корисник е КК Работнички. Во салата се одржувани кошаркарски и одбојкарски натпревари.

Спортска сала Градски Парк
Салата во 2023 година
Карта
АдресаСкопје
Македонија
Координати42°0′23.31695″N 21°25′22.74726″E / 42.0064769306° СГШ; 21.4229853500° ИГД / 42.0064769306; 21.4229853500
ПаркирањеДа
СопственикОпштина Центар
Сместивост1,400
Изградба
Отворен1970
АрхитектТрајко Димитров
Живко Гелевски[1]
Корисници
КК Работнички

Местоположба

уреди

Салата се наоѓа северно од Дебар Маало, на источниот почеток на Градскиот Парк. Источно од салата е Националната арена „Филип II Македонски“.

Историја

уреди

Во средината на септември 2020 година, било објавено дека главната екипа на КК Работнички нема да настапува во Салата Градски Парк за престојната сезона 2020/21.[2]

Поважни настани одржани во салата

уреди

Галерија

уреди


Наводи

уреди
  1. „Трајко Димитров 1930“. marh.mk. 25 јули 2015. Посетено на 2 јули 2017.
  2. „Работнички заминува од „Градски Парк", избрана новата сала на „центарци". ekipa.mk. 14 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-16. Посетено на 4 септември 2023.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди