Јане Петровски (роден на 9 февруари 1985 во Скопје) — македонски кошаркар , кој настапувал во Еуро Никел 2005 од Кавадарци, во Македонската Прва Лига. Тој е висок 181 см и игра на позиција разигрувач.

Јане Петровски
ПозицијаРазигрувач
Висина1,81 м
Тежинакг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
КлубЕуро Никел 2005
Број42
Роден9 февруари 1985(1985-02-09)(39 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера2003–
Клубови
2003–2004Никол Ферт
2004Поло Трејд
2004–2008МЗТ Аеродром
2008Шопрон
2008–2009Грифони
2010Рилски Спортист
2010-2011МЗТ Аеродром
2011–2015Работнички
2015-Фени Индустри / Еуро Никел 2005
Репрезентација
Инфо од: 17.10.2019.

Клупска кариера

уреди

Први години

уреди

Професионалната кариера ја започнал во 2003 година во Никол Ферт. Во 2004 година настапувал за Поло Трејд.[1]

Меѓународна кариера

уреди

За сезоната 2008/09, потпишал за унгарски Шопрон.[2] Таму не се задржал, и во септември 2008 година го напуштил клубот.[3] Потоа, Петровски се преселил во украински Грифони.[4] Сезоната 2009/10 ја започнал во Грифони,[5] но на полусезоната се преселил во бугарски Рилски Спортист.[6]

Последни години

уреди

Во октомври 2011 година, Јане потпишал за Работнички.[7][8]

Поради суспензијата на главниот тренер Марин Докузовски и помошникот тренер Марјан Србиновски,[9][10] Петровски како капитен, формално бил и играч-тренер на екипата од ноември 2014 до февруари 2015г.,[11][12] сè до истекувањето на суспензијата на Србиновски кој се вратил како главен тренер.[13] Во 2015 година, со Работнички го освоил Купот на Македонија.[14][15] Со истата екипа, тој стигнал до полуфиналето во Првенството 2014/2015.[16][17] Во средината на ноември 2015 година, Јане Петровски го напуштил Работнички и потпишал за Фени Индустри.[18][19][20] Петровски станал вицепрвак во Купот 2017 со Фени.За сезоната 2017/18, тој ја продолжил соработката со Фени.[21] Следната сезона, Петровски останал во Фени.[22] За сезоната 2019/20, Петровски останал како капитен во Еуро Никел 2005, новото име на клубот.[23]

Репрезентативна кариера

уреди

Јане Петровски исто така бил член на Македонската кошаркарска репрезентација од 2004 до 2009г.[24]

Успеси

уреди

Титули

уреди

  Работнички

уреди

Признанија

уреди
 • Втора најдобра петорка на сезоната 2006/07[25]
 • Најдобра домашна петорка на сезоната 2006/07[25]
 • Почесно споменување во сезоната 2007/08[26]
 • Најдобра домашна петорка на сезоната 2010/11[27]
 • Почесно споменување во сезоната 2010/11[27]
 • Трета најдобра петорка на сезоната 2015/16[28]
 • Почесно споменување во сезоната 2016/17[29]
 • Прва најдобра петорка на сезоната 2017/18[30]
 • Најдобра домашна петорка на сезоната 2017/18[30]
 • Почесно споменување во сезоната 2018/19[31]
 • Почесно споменување во сезоната 2019/20[32]

Наводи

уреди
 1. „Jane Petrovski Net Worth 2018: What is this basketball player worth?“. thesquander.com. 24 април 2018. Посетено на 13 јуни 2018.
 2. „Петровски нов плејмејкер на Шопрон“. Македонски Спорт, број 3129, стр. 12. 29 август 2008. |access-date= бара |url= (help)
 3. „Petrovszkit elküldték“ (унгарски). kisalfold.hu. 18 септември 2008. Архивирано од изворникот на 2008-09-19. Посетено на 13 јуни 2018.
 4. „Самарџиски царуваше под кошевите“. vecer.mk. 14 декември 2008. Посетено на 13 јуни 2018.[мртва врска]
 5. „Македонците не се наиграа“. vecer.mk. 18 октомври 2009. Посетено на 13 јуни 2018.[мртва врска]
 6. „Перо не ги разбуди академците“. vecer.mk. 7 февруари 2010. Посетено на 13 јуни 2018.[мртва врска]
 7. „Работнички потпиша со Јане Петровски“. ekipa.mk. 25 октомври 2011. Архивирано од изворникот на 2021-02-01. Посетено на 13 јуни 2018.
 8. „МЗТ: Петровски имаше понуда, но ја одби“. ekipa.mk. 25 октомври 2011. Архивирано од изворникот на 2021-03-23. Посетено на 13 јуни 2018.
 9. Работнички во проблеми: Докузовски суспендиран на шест, а Србиновски на „само“ три месеци! sportmedia.mk 20 ноември 2014
 10. „За Докузовски шест, а за Србиноски три месеци пауза“, Дневник, година XVIII, број 5623, петок, 21 ноември 2014, стр. 25.
 11. Работнички продолжува во среда, но без тренер Архивирано на 20 ноември 2014 г. derbi.mk 17 ноември 2014
 12. Работнички лесно со Струмица, „кулите-близначки“ најефикасни[мртва врска] sport365.mk 19 ноември 2014
 13. КК Куманово денес го пречекува тимот на Карпош Соколи[мртва врска] 1mk.org 7 февруари 2015
 14. Витрините во „Градски парк“ повторно се полнат Архивирано на 6 мај 2015 г. ekipa.mk 22 февруари 2015
 15. Центарска журка во Аеродром: Работнички доминантно до деветтиот пехар во Купот на Македонија! sportmedia.mk 22 февруари 2015
 16. Работнички на колена, Куманово е во финалето! Архивирано на 25 мај 2015 г. ekipa.mk 24 мај 2015
 17. Центарци „изгореа“: Куманово го „згази“ Работнички и се избори за втора шанса за прва титула! sportmedia.mk 24 мај 2015
 18. Јане Петровски потпиша за Фени индустри Архивирано на 18 ноември 2015 г. ekipa.mk 17 ноември 2015
 19. Добрите игри му донесоа платен ангажман: Јане Петровски потпиша за Фени индустри! sportmedia.mk 17 ноември 2015
 20. Јане Петровски го засили Фени Индустри Архивирано на 5 март 2016 г. derbi.mk 17 ноември 2015
 21. „Фени се екипира: Магдевски, Петровски, двајца Американци, Србин…“. ekipa.mk. 20 август 2017. Посетено на 15 октомври 2017.
 22. „Фени почна со потписи, прв капитенот Јане Петровски“. ekipa.mk. 26 јули 2018. Посетено на 28 јули 2018.
 23. „КК „Еуро Никел 2005"-атакува на титулата“. rtk.mk преку web.archive.org. 28 август 2019. Посетено на 1 септември 2019.
 24. „EuroBasket 2009 Profile“. Архивирано од изворникот на 2011-08-13. Посетено на 2015-01-23.
 25. 25,0 25,1 „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2006-07“. eurobasket.com. Посетено на 15 ноември 2017.
 26. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2007-08“. eurobasket.com. Посетено на 15 ноември 2017.
 27. 27,0 27,1 „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2010-11“. eurobasket.com. Посетено на 15 ноември 2017.
 28. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2016“. eurobasket.com. 28 мај 2016. Посетено на 4 август 2018.
 29. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2017“. eurobasket.com. 29 мај 2017. Посетено на 7 февруари 2018.
 30. 30,0 30,1 „Prva Liga - season 2017-2018“. eurobasket.com. Посетено на 12 јуни 2018.
 31. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2019“. eurobasket.com преку web.archive.org. 18 јуни 2019. Архивирано од изворникот на 2019-06-22. Посетено на 22 јуни 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 32. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2020“. eurobasket.com преку web.archive.org. 24 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-27. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди