Фудбалски куп на Италија 2020-2021

Фудбалскиот куп на Италија за сезоната 2020-2021, познат и како ТИМ куп поради спонзорството, било 71-вото издание на националниот фудбалски куп во Италија.

Фудбалски куп на Италија 2020-2021
TIMVISION Cup 2020-2021
Натпреварување Фудбалски куп на Италија
Спорт Football pictogram.svg Фудбал
Издание 74-то
Организатор Лега Серија А
Период од: 22 септември 2020
до: 19 мај 2020
Држава  Италија
Учесници 78
Резултати
Шампион Јувентус Јувентус
(14. титула)
Финалист Аталанта Аталанта
Статистика
Најдобар стрелец Италија Џанлука Скамака (4)
Одиграни натпревари 79
Постигнати голови 233 (2,95 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
Left arrow.svg 2019-20 2021-22 Right arrow.svg

Екипата на Наполи влегла во натпреварувањето како бранител на титулата, откако го победиле Јувентус по изведување на пенали во финалето од претходната сезона, но во оваа сезона не успеале да го одбранат насловот, откако биле елиминирани од Аталанта во полуфиналето.

Победник во ова издание на Купот на Италија била екипата на Јувентус, која ја победила екипата на Аталанта со 2-1 во финалето одиграно на стадионот Мапеи во Реџо Емилија. Стрелци на головите за победничката страна биле Дејан Кулушевски и Федерико Кјеза, додека единствениот гол за клубот од Бергамо го постигнал Руслан Малиновски.[1] Ова бил 14-тиот наслов за Јувентус во Купот на Италија со што тие останале на врвот по бројот на освоени титули во ова натпреварување, зголемувајќи ја својата предност во однос на Рома на 5 трофеи повеќе.

Клубови кој учествувалеУреди

Серија А (20 клуба)Уреди

Серија Б (20 клуба)Уреди

Серија Ц (29 клуба)Уреди

Група АУреди

Група БУреди

Група ЦУреди

Серија Д (9 клуба)Уреди

Формат и носителиУреди

Клубовите влегуваат во натпреварувањето во различни фази, по следниов распоред:[2]

 • Прва фаза (се игра еден натпревар)
  • Прв круг: 27 екипи од Серија Ц и 9 од Серија Д го започнуваат турнирот
  • Втор круг: 18-те победници од претходниот круг се споени со 20 клуба од Серија Б и уште два нови од Серија Ц
  • Трет круг: на 20-те победници од вториот круг им се приклучуваат 12 клубови од Серија А кои во претходната сезона завршиле од 9. место па надолу
  • Четврт круг: 16-те клубови кои ја минале претходната рунда се соочуваат едни против други
 • Втора фаза
  • Осминафинале (еден натпревар): 8-те победници од четвртиот круг одат (секој од нив) на 8-те клубови носители од Серија А кои завршиле во претходната сезона на позициите од 1-8. место
  • Четвртфинале (еден натпревар)
  • Полуфинале (два натпревари)
 • Финале (еден натпревар) се игра на Стадионот Мапеи во Реџо Емилија

РапоредУреди

Во следната табела е прикажан распоредот на одигрување на натпреварите по фази, рунди и датуми.[3][4]

Фаза Рунда Прв натпревар Втор натпревар
Прва фаза Прво коло 22–23 септември 2020
Второ коло 29–30 септември 2020
Трето коло 27–28 октомври 2020
Четврто коло 24–26 ноември 2020
Завршна фаза Осминафинале 12–21 јануари 2021
Четвртфинале 26–28 јануари 2021
Полуфинале 2–3 февруари 2021 9–10 февруари 2021
Финале 19 мај 2021

Прва фазаУреди

Прво колоУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
Понтедера   1 - 2   Арецо
Карарезе   4 - 0   Амброзијана
Катанија   1 - 2 (прод.)   С.Н. Нотареско
Монополи   1 - 0   Модена
Алесандрија   3 - 2   Самбенедетесе
Ренате   2 - 1   Авелино
Новара   3 - 1   Гелбисон
Пјаченца   1 - 2   Терамо
Ливорно   1 - 2   Про Патрија
Падова   2 - 0   Брено
ФералпиСало   1 - 0   Пинето
Тернана   1 - 2   Албинолефе
Јуве Стабија   2 - 1   Тритиум
Бари   4 - 0   Трастевере
Карпи   1 - 3 (прод.)   Казарано
Потенца   0 - 2   Триестина
Зудтирол   2 - 1   Лате Долче
Катанцаро   2 - 1   Виртус Франкавила

Второ колоУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
Кремонезе   4 - 0   Арецо
Венеција   2 - 0   Карарезе
Пескара   1 - 1 (8-7 пен)   С.Н. Нотареско
Реџана   0 - 3 (дод.)[5]   Монополи
Козенца   0 - 0 (3-1 пен)   Алесандрија
Емполи   2 - 1   Ренате
Асколи   1 - 4   Перуџа
Бреша   3 - 0(дод.)[6]   Трапани
Читадела   3 - 1   Новара
Реџина   1 - 0   Терамо
Виченца   3 - 2 (прод.)   Про Патрија
Фрозиноне   1 - 3   Падова
Лече   2 - 0   ФералпиСало
Виртус Ентела   2 - 1   Албинолефе
Пиза   2 - 0   Јуве Стабија
СПАЛ   0 - 0 (4-2 пен)   Бари
Порденоне   3 - 0   Казарано
Монца   3 - 0   Триестина
Салернитана   3 - 0   Зудтирол
Кјево   1 - 1 (6-7 пен)   Катанцаро

Трето колоУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
Каљари   1 - 0   Кремонезе
Верона   3 - 3 (3-1 пен)   Венеција
Парма   3 - 1   Пескара
Козенца   2 - 1   Монополи
Беневенто   2 - 4   Емполи
Бреша   3 - 0   Перуџа
Читадела   0 - 2   Специја
Болоња   2 - 0   Реџина
Удинезе   3 - 1   Виченца
Фјорентина   2 - 1   Падова
Торино   3 - 1 (прод.)   Лече
Виртус Ентела   3 - 1   Пиза
Кротоне   1 - 1 (3-4 пен)   СПАЛ
Порденоне   0 - 0 (1-4 пен)   Монца
Сампдорија   1 - 0   Салернитана
Џенова   2 - 1   Катанцаро

Четврто колоУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
Каљари   2 - 1   Верона
Парма   2 - 1   Козенца
Емполи   3 - 0 (дод.)[7]   Бреша
Болоња   2 - 4 (прод.)   Специја
Удинезе   0 - 1 (прод.)   Фјорентина
Торино   2 - 0   Виртус Ентела
СПАЛ   2 - 0   Монца
Сампдорија   1 - 3   Џенова

Завршна фазаУреди

Ждреб (завршна фаза)Уреди

  Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                                 
   Наполи 3  
   Емполи 2  
     Наполи 4  
     Специја 2  
   Рома 0
   Специја (дод.)[8] 3  
     Наполи 0 1 1  
     Аталанта 0 3 3  
   Аталанта 3  
   Каљари 1  
     Аталанта 3
     Лацио 2  
   Лацио 2
   Парма 1  
     Аталанта 1
     Јувентус 2
   Фјорентина 1  
   Интер (прод.) 2  
     Интер 2
     Милан 1  
   Милан (пен)  0 (5) 
   Торино 0 (4)  
     Интер 1 0 1
     Јувентус 2 0 2  
   Јувентус (прод.) 3  
   Џенова 2  
     Јувентус 4
     СПАЛ 0  
   Сасуоло 0
   СПАЛ 2  

ОсминафиналеУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
Аталанта   3 - 1   Каљари
Лацио   2 - 1   Парма
Наполи   3 - 2   Емполи
Рома   0 - 3 (дод.)[8]   Специја
Фјорентина   1 - 2 (прод.)   Интер
Милан   0 - 0 (5-4 пен)   Торино
Сасуоло   0 - 2   СПАЛ
Јувентус   3 - 2 (прод.)   Џенова

ЧетвртфиналеУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
Аталанта   3 - 2   Лацио
Наполи   4 - 2   Специја
Интер   2 - 1   Милан
Јувентус   4 - 0   СПАЛ

ПолуфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Наполи   1 - 3   Аталанта 0 - 0 1 - 3
Интер   1 - 2   Јувентус 1 - 2 0 - 0

ФиналеУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
Аталанта   1 - 2   Јувентус

Детали

19 мај 2021
21:00 СРЕ
Аталанта   1–2   Јувентус Мапеи, Реџо Емилија
Гледачи: 4,300[9]
Судија: Давиде Маса[10]
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Аталанта[11]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Јувентус[11]
GK 95   Пјерлујџи Голини
CB 2   Рафаел Толои     88'   77'
CB 17   Кристијан Ромеро   78'
CB 6   Хосе Луис Паломино
RM 33   Ханс Хатебур   76'
CM 11   Ремо Фројлер   85'
CM 15   Мартен де Рон   88'
LM 8   Робин Госенс   83'
RW 18   Руслан Малиновски   36'   68'
LW 32   Матео Песина   68'
CF 91   Дуван Сапата
Замени:
GK 31   Франческо Роси
GK 57   Марко Спортиело
DF 3   Јоаким Мехле
DF 4   Бошко Шутало
DF 13   Матија Калдара
DF 19   Берат Џимшити   77'
DF 40   Матео Руџери
MF 59   Алексеј Миранчук   83'
MF 88   Марио Пашалиќ   68'
FW 7   Сам Ламерс
FW 9   Луис Муриел   68'
FW 72   Јосип Иличиќ   89'   76'
Тренер:
  Џанпјеро Гасперини
 
GK 77   Џанлујџи Буфон
RB 16   Хуан Квадрадо
CB 4   Матајс де Лихт   40'
CB 3   Џорџо Кјелини     27'
LB 13   Данило
RM 14   Вестон Мекени
CM 30   Родриго Бентанкур
CM 25   Адријан Рабио
LM 22   Федерико Кјеза   74'
CF 44   Дејан Кулушевски   83'
CF 7   Кристијано Роналдо
Замени:
GK 1   Војќех Шченсни
GK 31   Карло Пинсољо
DF 19   Леонардо Бонучи   83'
DF 28   Мерих Демирал
DF 38   Џанлука Фработа
MF 5   Артур
MF 8   Арон Рамзи
MF 33   Федерико Бернардески
FW 9   Алваро Мората
FW 10   Пауло Дибала   74'
Тренер:
  Андреја Пирло

Екипа победникУреди

 
Јувентус
14. титула

Список на стрелциУреди

[12]

Гол Пенали Играч Клуб.
4 0   Џанлука Скамака   Џенова
3 0   Леонардо Манкузо   Емполи
3 0   Денис Јонсен   Венеција
3 0   Ирвинг Лосано   Наполи
3 0   Дејан Кулушевски   Јувентус

НаводиУреди

 1. „Coppa: Juventus end Atalanta dream“. Football Italia. 19 May 2021. Посетено на 19 May 2021.
 2. „Coppa Italia 2015/16, 2016/17 e 2017/18“ (PDF) (италијански). Lega Serie A. 19 February 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-03-21. Посетено на 2021-05-21.
 3. Stagione 2020–21: ecco tutte le date del campionato, Coppa Italia e coppe europee. Il Pallone Gonfiato (in Italian). 11 August 2020.
 4. „Coppa Italia calendar set“. Football Italia. 1 September 2020. Посетено на 1 September 2020.
 5. „Comunicato ufficiale n. 61 del 9 ottobre 2020“ (PDF). 9 октомври 2020. Посетено на 9 октомври 2020.
 6. (PDF) http://www.legaseriea.it/uploads/default/attachments/comunicati/comunicati_m/8498/files/allegati/8599/cu49.pdf. Посетено на 1 октомври 2020. Занемарен непознатиот параметар |titolo= (се препорачува |title=) (help); Занемарен непознатиот параметар |datе= (help); Отсутно или празно |title= (help)
 7. (PDF). 27 ноември 2020 http://www.legaseriea.it/uploads/default/attachments/comunicati/comunicati_m/8582/files/allegati/8680/cu106.pdf. Посетено на 27 ноември 2020. Занемарен непознатиот параметар |titolo= (се препорачува |title=) (help); Отсутно или празно |title= (help)
 8. 8,0 8,1 „Comunicato ufficiale n. 150 del 22 gennaio 2021“ (PDF). 22 јануари 2021. Посетено на 22 јануари 2021.
 9. „Coppa Italia, Atalanta-Juventus 1-2: Kulusevski e Chiesa regalano il secondo trofeo a Pirlo“. 19 мај 2021. Посетено на 19 мај 2021.
 10. . 17 maggio 2021 https://www.legaseriea.it/it/sala-stampa/notizie/info/finale-timvision-cup-2020-2021-la-designazione-arbitrale. Посетено на 17 мај 2021. Занемарен непознатиот параметар |titolo= (се препорачува |title=) (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help); Отсутно или празно |title= (help)
 11. 11,0 11,1 „Final, TIMVISION Cup 2020–2021, Match report: Players average position“ (PDF). Lega Serie A. 19 May 2021. стр. 8. Посетено на 19 May 2021.
 12. „Coppa Italia – Top Scorers“. Lega Serie A.

Надворешни врскиУреди