Волта а Каталуња 2011

Волта а Каталуња 2011 — 91. издание на велосипедската етапна трка Волта а Каталуња. Започнала на 21 март во приморското одморалиште Љорет де Мар, а завршила на 27 март во Барселона, одржувајќи седум етапи. Била петта трка во сезоната на Светската турнеја.

Волта а Каталуња 2011
Светска турнеја на UCI 2011, трка 5 од 27
Volta Ciclista a Catalunya 2011.png
Детали за трката
Датум(и) 21–27 март
Етапи 7[1]
Растојание 1.242,6 км
Време 29ч 24' 42" (26,252 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Микеле Скарпони (ИТА) (Лампре-ИСД)
Втор  Даниел Мартин (ИРС) (Гармин-Сервело)
Трет  Крис Хорнер (САД) (Тим РадиоШек)

Планински  Наиро Кинтана (КОЛ) (Колумбија ес Пасион-Кафе де Колумбија)
Спринтерски  Рубен Перез (ШПА) (Еускалтел-Еускади)
Екипен Тим РадиоШек
2010
2012

Трката првично била освоена од возачот на Саксо Банк-СанГард Алберто Контадор, кој ја освоил водечката бело-зелена маичка со етапна победа на третата етапа, одржувајќи ја неговата предност до крајот на трката.[2] Победата на трката подоцна му била одземена на Контадор поради обвинувањата за допинг, па поради тоа победата припаднала на на второпласираниот Микеле Скарпони (Лампре-ИСД) кој првично доцнел 23 секунди зад Контадор, а возачот на Гармин-Сервело Даниел Мартин напреднал за две места откако најпрвин возачот на Тим РадиоШек Леви Лајпхајмер бил исфрлен од трката пред завршната етапа, а подоцна се поместил уште еднаш нагоре поради поништувањето на резултатите на Контадор.[3] На третото место сега дошол возачот на Тим РадиоШек Крис Хорнер.

Во другите пласмани на трката, возачот на Еускалтел-Еускади Рубен Перез ја освоил белата маичка, освојувајќи најмногу бодови на етапите на средните спринтови, додека возачот на Колумбија ес Пасион-Кафе де Колумбија Наиро Кинтана го освоил планинскиот пласман, а Тим РадиоШек завршиле на чело на екипниот пласман.

ЕкипиУреди

На трката настапиле 24 екипи:

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

21 март 2011 – Љорет де Мар до Љорет де Мар, 166,9 км
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1   Гатис Смукулис (ЛАТ) ХТЦ-Хајроад 4ч 08' 48"
2   Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-ИСД + 28"
3   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 28"
4   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 28"
5   Јан Бакелантс (БЕЛ) Омега Парма-Лото + 28"
6   Максим Буе (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 28"
7   Паоло Тиралонго (ИТА) Астана + 28"
8   Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 28"
9   Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 28"
10   Алберто Контадор (ШПА) Саксо Банк-СанГард + 28"
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1   Гатис Смукулис (ЛАТ)   ХТЦ-Хајроад 4ч 08' 48"
2   Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-ИСД + 28"
3   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 28"
4   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 28"
5   Јан Бакелантс (БЕЛ) Омега Парма-Лото + 28"
6   Максим Буе (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 28"
7   Паоло Тиралонго (ИТА) Астана + 28"
8   Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 28"
9   Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 28"
10   Алберто Контадор (ШПА) Саксо Банк-СанГард + 28"

Етапа 2Уреди

22 март 2011 – Санта Колома де Фарнерс до Баниолес, 169,3 км
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1   Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-ИСД 4ч 11' 08"
2   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
3   Мануел Антонио Кардозо (ПОР) Тим РадиоШек и.в.
4   Самуел Димулен (ФРА) Кофидис и.в.
5   Аитор Галдос (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
6   Џакомо Ницоло (ИТА) Леопард Трек и.в.
7   Михел Кредер (ХОЛ) Гармин-Сервело и.в.
8   Томас Питерсон (САД) Гармин-Сервело и.в.
9   Валентин Иглински (КАЗ) Астана и.в.
10   Карлос Баредо (ШПА) Рабобанк и.в.
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1   Гатис Смукулис (ЛАТ) ХТЦ-Хајроад 8ч 19' 56"
2   Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-ИСД + 28"
3   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 28"
4   Јан Бакелантс (БЕЛ) Омега Парма-Лото + 28"
5   Томас Питерсон (САД) Гармин-Сервело + 28"
6   Карлос Баредо (ШПА) Рабобанк + 28"
7   Дарио Каталдо (ИТА) Квик Степ + 28"
8   Јеле Ванендерт (БЕЛ) Омега Парма-Лото + 28"
9   Алберто Контадор (ШПА) Саксо Банк-СанГард + 28"
10   Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 28"

Етапа 3Уреди

23 март 2011 – Ла Вал д’ен Бас до Валнорд, 183,9 км
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА) Саксо Банк-СанГард 4ч 45' 31"
2   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 23"
3   Леви Лајпхајмер (САД) Тим РадиоШек + 23"
4   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело + 35"
5   Крис Хорнер (САД) Тим РадиоШек + 35"
6   Алекс Кањо (КОЛ) Колумбија ес Пасион-Кафе де Колумбија + 35"
7   Иван Басо (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 38"
8   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 38"
9   Хавиер Тондо (ШПА) Мовистар Тим + 38"
10   Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 50"
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА)   Саксо Банк-СанГард 13ч 05' 55"
2   Леви Лајпхајмер (САД) Тим РадиоШек + 23"
3   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 23"
4   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело + 35"
5   Крис Хорнер (САД) Тим РадиоШек + 35"
6   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 38"
7   Иван Басо (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 38"
8   Хавиер Тондо (ШПА) Мовистар Тим + 38"
9   Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 50"
10   Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 1' 12"

Етапа 4Уреди

24 март 2011 – Ла Сеу д’Ургел до Ел Вендрел, 195 км
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1   Мануел Антонио Кардозо (ПОР) Тим РадиоШек 4ч 33' 02"
2   Џакомо Ницоло (ИТА) Леопард Трек и.в.
3   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
4   Аитор Галдос (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
5   Франтишек Рабоњ (ЧЕШ) ХТЦ-Хајроад и.в.
6   Самуел Димулен (ФРА) Кофидис и.в.
7   Вил Кларк (АВС) Леопард Трек и.в.
8   Михел Кредер (ХОЛ) Гармин-Сервело и.в.
9   Михал Голаш (ПОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
10   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело и.в.
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА)   Саксо Банк-СанГард 17ч 38' 57"
2   Леви Лајпхајмер (САД) Тим РадиоШек + 23"
3   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 23"
4   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело + 35"
5   Крис Хорнер (САД) Тим РадиоШек + 35"
6   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 38"
7   Иван Басо (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 38"
8   Хавиер Тондо (ШПА) Мовистар Тим + 38"
9   Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 50"
10   Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 1' 12"

Етапа 5Уреди

25 март 2011 – Ел Вендрел до Тарагона, 213,5 км
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1   Самуел Димулен (ФРА) Кофидис 4ч 49' 31"
2   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
3   Рубен Перез (ШПА)   Еускалтел-Еускади и.в.
4   Аитор Галдос (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
5   Михал Голаш (ПОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
6   Диего Милан (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
7   Николас Роуш (ИРС) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
8   Мануел Антонио Кардозо (ПОР) Тим РадиоШек и.в.
9   Кени Дехес (БЕЛ) Омега Парма-Лото и.в.
10   Франтишек Рабоњ (ЧЕШ) ХТЦ-Хајроад и.в.
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА) Саксо Банк-СанГард 22ч 28' 28"
2   Леви Лајпхајмер (САД) Тим РадиоШек + 23"
3   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 23"
4   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело + 35"
5   Крис Хорнер (САД) Тим РадиоШек + 35"
6   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 38"
7   Иван Басо (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 38"
8   Хавиер Тондо (ШПА) Мовистар Тим + 38"
9   Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 50"
10   Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 1' 12"

Етапа 6Уреди

26 март 2011 – Тарагона до Молет дел Валес, 189,5 км
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим 4ч 22' 19"
2   Мануел Антонио Кардозо (ПОР) Тим РадиоШек и.в.
3   Самуел Димулен (ФРА) Кофидис и.в.
4   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело и.в.
5   Диего Милан (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
6   Даниеле Пјетрополи (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
7   Рубен Перез (ШПА)   Еускалтел-Еускади и.в.
8   Кени Дехес (БЕЛ) Омега Парма-Лото и.в.
9   Реми Кузен (ФРА) Кофидис и.в.
10   Михал Голаш (ПОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА) Саксо Банк-СанГард 26ч 50' 47"
2   Леви Лајпхајмер (САД) Тим РадиоШек + 23"
3   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 23"
4   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело + 35"
5   Крис Хорнер (САД) Тим РадиоШек + 35"
6   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 38"
7   Иван Басо (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 38"
8   Хавиер Тондо (ШПА) Мовистар Тим + 38"
9   Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 50"
10   Кевин Селдрејерс (БЕЛ) Квик Степ + 1' 12"

Етапа 7Уреди

27 март 2011 – Паретс дел Валес до Барселона, 124,5 км
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1   Самуел Димулен (ФРА) Кофидис 2ч 33' 55"
2   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај и.в.
3   Кени Дехес (БЕЛ) Омега Парма-Лото и.в.
4   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
5   Мануел Антонио Кардозо (ПОР) Тим РадиоШек и.в.
6   Аитор Галдос (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
7   Михал Голаш (ПОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
8   Блел Кадри (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
9   Иван Ровни (РУС) Тим РадиоШек и.в.
10   Кевин Селдрејерс (БЕЛ) Квик Степ и.в.
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД 29ч 25' 05"
2   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело + 12"
3   Крис Хорнер (САД) Тим РадиоШек + 12"
4   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 15"
5   Хавиер Тондо (ШПА) Мовистар Тим + 15"
6   Иван Басо (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 15"
7   Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 27"
8   Кевин Селдрејерс (БЕЛ) Квик Степ + 49"
9   Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 49"
10   Блел Кадри (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 49"

ПоредокУреди

На Волта а Каталуња 2011 се доделувале три различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временските бонуси на средните спринтови и на крајот на етапите, предводникот ја добил бело-зелената маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Волта а Каталуња 2011 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со бела маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите 3 места на средните спринтови во текот на секоја етапа, каде три бода се доделувале за првиот велосипедист, два за вториот и еден за третиот.

Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделува црвена маичка. Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања.

Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно; водечка екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман Планински пласман
 
Спринтерски пласман
 
Екипен пласман
1 Гатис Смукулис Гатис Смукулис Гатис Смукулис Бен Гаштауер ХТЦ-Хајроад
2 Алесандро Петаки Хулијан Санчез Рубен Перез
3 Микеле Скарпони Леви Лајпхајмер Микеле Скарпони Хосе Висенте Торибио Тим РадиоШек
4 Мануел Антонио Кардозо Рубен Перез
5 Самуел Димулен Наиро Кинтана
6 Хосе Хоакин Рохас
7 Самуел Димулен Микеле Скарпони
На крај Микеле Скарпони Наиро Кинтана Рубен Перез Тим РадиоШек

НаводиУреди

  1. „GENERAL INDIVIDUAL DESPUES DE LA ETAPA 7ª“ (PDF). Edosof. AS&A. 27 март 2011. стр. 7. Посетено на 27 март 2011.
  2. „Контадор победи на Волта а Каталуња“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. Reuters. 27 март 2011. Посетено на 27 март 2011.
  3. „Лајпхајмер ја напушта Каталуња“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. Reuters. 27 март 2011. Посетено на 27 март 2011.

Надворешни врскиУреди