ЖРК Ѓер Ауди ЕТО

ЖРК Ѓер Ауди ЕТО е унгарски женски ракометен клуб од градот Ѓер. Поради тоа што главен спонзор на клубот е Ауди, официјалното име на тимот е Ѓер Ауди ЕТО.

Ѓер Ауди ЕТО
Győri Audi ETO KC.png
Целосен називЖенски Ракометен Клуб Ѓер Ауди Еѓетертеш Торна Оштали
Основан1948
ИгралиштеАуди Арена Ѓер, Ѓер
Приемност5.500
Престедателдр. Барта Шаба
Главен тренерУнгарија Габор Данји
ЛигаНБ 1
2018–20191ви
Бои
Клупски бои         
Дресови
Kit left arm shoulder stripes white shirt alt.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Kit right arm shoulder stripes white shirt alt.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Kit left arm shoulder stripes white shirt alt.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Kit right arm shoulder stripes white shirt alt.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

На домашно ниво Ѓер има освоено 14 титули во унгарското првенство, меѓу кои седум по ред во периодот помеѓу 2008 и 2014 година. Тие исто така се дванаесет кратен првак во Купот на Умгарија, победувајќи во сите свои финалиња од 2005 до 2016 година.

Исто така во последниве години Ѓер е една од најуспешните екипи и на европската меѓународната сцена, освојувајќи ја титулата во најсилното натпреварување Лигата на шампионите во 2013, 2014, 2017 и во 2018, а исто така стигнале до финалето и во 2009, 2012 и во 2016.[1][2] Покрај тоа, Ѓер стигнал до финалето и на Купот на победници на куповите во 2006 година.

АренаУреди

ТитулиУреди

Домашни натпреварувањаУреди

 
Екипата на Ѓер по освојувањето на Европскиот Суперкуп 2011

Унгарско првенство

  •   Шампион (15): 1957, 1959, 2004–2005, 2005–2006, 2007–2008, 2008–2009, 2009–2010, 2010–2011, 2011–2012, 2012–2013, 2013–2014, 2015–2016, 2016–2017, 2017-2018, 2018-2019
  •   Вицешампион (6): 1960, 1997–98, 1999–2000, 2003–2004, 2006–2007, 2014–2015
  •   Трето место (4): 1998–1999, 2000–2001, 2001–2002, 2002–2003

Куп на Унгарија

  •   Победник (14): 2004–2005, 2005–2006, 2006–2007, 2007–2008, 2008–2009, 2009–2010, 2010–2011, 2011–2012, 2012–2013, 2013–2014, 2014–2015, 2015–2016, 2017-2018, 2018-2019
  •   Финалист (4): 1999–2000, 2001–2002, 2003–2004, 2016–2017

Суперкуп на Унгарија

  •   Победник (2): 2014, 2015

Европски натпреварувањаУреди

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Состав за сезона 2019-20[3]

Голман
Леви крила
Десни крила
Пивоти

Леви бекови
Средни бекови
Десни бекови

Познати играчиУреди

Производител на дресови и спонзориУреди

Период Производител на дрес Спонзор на дрес
Адидас
2004–2006 graboplast / e·on
2006–2010 Ауди / e·on
2010 Ерима Ауди
2011 Ауди / Digi
2011–2012 Адидас
2012–2013 Ауди
2013–2015 Ауди / MVM
2015 Ауди / Ѓер
2016– Ауди / Ѓер / Szerencsejáték Zrt.

НаводиУреди

  1. „Györi AUDI ETO KC“. European Handball Federation. Посетено на 2009-01-06.
  2. „Buducnost win EHF Women's Champions League 2011/12“. European Handball Federation. 13 May 2012. Посетено на 14 May 2012.
  3. „Players list“. Gyõri ETO KC Official Website. Посетено на 29 November 2017.

Надворешни врскиУреди