Җкирилична буква која се користи за несловенски јазици. Буквата ја користат следниве јазици: татарски јазик[1], калмички јазик[2], туркменски јазик[3] и дунгански јазик[4]. Буквата потекнува од кириличната буква Ж со одредени модификации.

Җҗ
Кирилица
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ Ђ
Е Ѐ Ё Є Ж З Ѕ И
Ѝ І Ї Й Ј К Л Љ
М Н Њ О П Р С Т
Ќ Ћ У Ў Ф Х Ц Ч
Џ Ш Щ Ъ Ы Ь Э Ю
Я
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ Ӻ
Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ Җ Ӝ
Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ Ԇ Ӣ Ҋ
Ӥ Қ Ӄ Ҡ Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ
Ӆ Ԓ Ԡ Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң
Ӈ Ҥ Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ
Ԥ Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ Ӿ
Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ Ҹ
Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ Ԙ Ԝ Ӏ
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ Ѥ
Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ Ѳ Ѵ
Ѷ

Употреба уреди

јазик изговор романизација
дунгански јазик /tʂ/
/tɕ/
zh
калмички јазик /dʒ/ dzh, j
татарски јазик /dʑ/
/ʑ/
c
туркменски јазик /dʒ/ j

Кодирање уреди

Знак Җ җ
Уникоден назив CYRILLIC CAPITAL LETTER
ZHE WITH DESCENDER
CYRILLIC SMALL LETTER
ZHE WITH DESCENDER
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 1174 U+0496 1175 U+0497
UTF-8 210 150 D2 96 210 151 D2 97
Бројчена ознака Җ Җ җ җ

Наводи уреди

  1. Ager, Simon (ed.). „Tatar (tatarça / татарча / تاتارچا)“. Omniglot: writing systems & languages of the world. Посетено на 2011-04-29.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  2. Ager, Simon (ed.). „Kalmyk (Хальмг келн)“. Omniglot: writing systems & languages of the world. Посетено на 2011-04-29.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  3. Ager, Simon (ed.). „Turkmen (Türkmen dili / Түркмен дили)“. Omniglot: writing systems & languages of the world. Посетено на 2011-04-29.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  4. Ager, Simon (ed.). „Dungan (хуэйзў йүян)“. Omniglot: writing systems & languages of the world. Архивирано од изворникот на 2006-04-25. Посетено на 2011-04-29.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)

Поврзано уреди