ФА Куп 2021-2022 - 141-вото издание на ФА Купот, најважниот куп во англискиот фудбал и најстарото елиминационо натпреварување во светот. Турнирот е спонзориран од Емирејтс.

ФА Куп 2021-2022
2021-22 Emirates FA Cup
Натпреварување ФА Куп
Спорт Football pictogram.svg Фудбал
Издание 141-во
Организатор ФА
Период од: 7 август 2021
до: 14 мај 2022
Држава  Англија
 Велс
Учесници 124 (729 со квалификациите)
Мреж. место Матична страна
Резултати
Шампион Ливерпул Ливерпул
(8. титула)
Финалист Челси Челси
Статистика
Најдобар стрелец Алжир Ријад Марез
Англија Џејден Стокли (4)
Одиграни натпревари 104
Постигнати голови 315 (3,03 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
Left arrow.svg 2020–21 2022–23 Right arrow.svg

Бранител на титулата од претходната сезона била екипата на Лестер Сити. Победникот ќе се квалификува за фазата по групи во Лигата на Европа 2022-2023.

Финалето се одиграло на 14 мај 2022 година на стадионот Вембли.

Победник била екипата на Ливерпул, која во финалето го победила Челси по изведување пенали (6-5), откако по 120 минути натпреварот завршил без голови 0-0.[1] Така, црвените стигнале до својата 8-ма титула во ФА Купот, прва по 2006.[1] Челси станал првиот клуб кој загубил три последователни финалиња во ова натпреварување.[1]

КалендарУреди

Натпреварувањето се состои од 92 екипи од системот на фудбалската лига (20 екипи од Премиер лигата и вкупно 72 од Чемпионшип, Лига Еден и Лига Два) плус 32 квалификувани екипи од 637-те екипи од системот на Националната лига (од 5-то до 10-то ниво на англискиот фудбалски систем) кои го започнале натпреварувањето во квалификациските рунди.[2]

Сите рунди биле извлечени по случаен избор, обично на крајот од претходната рунда или вечерта за време на последниот телевизиски натпревар од тековната рунда во живо, во зависност од ТВ правата.

Фаза Рунда Жреб Дата Натпревари Екипи Екипи кои се приклучиле Првенства кои се приклучиле
Квалификациски кола Екстра преелиминарно коло 9 јули 2021 7 август 2021 174 637 → 463 348
Преелиминарно коло 21 август 2021 155 463 → 308 136 N&S&I Дивизија Еден
Прво коло квалификации 4 септември 2021 121 308 → 187 87 N&S&I Премиер Дивизија
Второ коло квалификации 18 септември 2021 82 187 → 105 43 Национална лига - Север & Југ
Трето коло квалификации 2 октомври 2021 41 105 → 64
Четврто коло квалификации 16 октомври 2021 32 64 → 32 23 Национална лига
Главен турнир Прво коло 17 октомври 2021 6 ноември 2021 40 80 → 40 48 Лига Еден
Лига Два
Второ коло 8 ноември 2021 4 декември 2021 20 40 → 20
Трето коло 6 декември 2021 8 јануари 2022 32 64 → 32 44 Премиер лига
Чемпионшип
Четврто коло 9 јануари 5 февруари 2022 16 32 → 16
Осминафинале 6 февруари 2 март 2022 8 16 → 8
Четвртфинале 3 март 19 март 2022 4 8 → 4
Полуфинале 20 март 23 април 2022 2 4 → 2
Финале 14 мај 2022 1 2 → 1

КвалификацииУреди

Главен турнирУреди

Прво колоУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
5 ноември 2021
Садбери   0 - 4   Колчестер Јунајтед
6 ноември 2021
Сканторп Јунајтед   0 - 1   Донкастер Роверс
Џилингем   1 - 1   Челтенам Таун
Брадфорд Сити   1 - 1   Ексетер Сити
Сандерленд   0 - 1   Мансфилд Таун
Хејес енд Јидинг   0 - 1   Сатон Јунајтед
Карлајл Јунајтед   2 - 0   Хоршам
Јејт Таун   0 - 5   Јовил Таун
Ротерам Јунајтед   3 - 0   Бромли
Портсмут   1 - 0   Хароу Боро
Морекамб   1 - 0   Њупорт Каунти
Флитвуд Таун   1 - 2   Бартон Албион
Нортхемптон Таун   2 - 2   Кембриџ Јунајтед
Халифакс Таун   7 - 4   Мејденхед Јунајтед
Честерфилд   3 - 1   Саутенд Јунајтед
Кидерминстер   1 - 0   Гримсби Таун
Виган Атлетик   0 - 0   Солихал Мурс
Борхем Вуд   2 - 0   Истли
Јорк Сити   0 - 1   Бакстон
Ипсвич Таун   1 - 1   Олдам Атлетик
AФК Вимблдон   1 - 0   Гајзли
Харогејт Таун   2 - 1   Рексам
Хартлепул Јунајтед   2 - 2   Викомб Вондерерс
Кингс Лин Таун   0 - 1   Волсол
Кру Александра   0 - 3   Свиндон Таун
Чарлтон   4 - 0   Хавант енд Вотерлувил
Кроули Таун   0 - 1   Транмир Роверс
Лејтон Ориент   1 - 0   Ебсфлит Јунајтед
МК Донс   2 - 2   Стивениџ
Линколн Сити   1 - 0   Боуерс & Питси
Порт Вејл   5 - 1   Акрингтон Стенли
Гејтсхед   2 - 2   Олтринхем
Банбери Јунајтед   0 - 4   Бароу
7 ноември 2021
Шефилд Венздеј   0 - 0   Плимут
Оксфорд Јунајтед   2 - 2   Бристол Роверс
Стратфорф Таун   1 - 5   Шрусбери
Рочдејл   1 - 1   Нотс Каунти
Болтон   2 - 2   Стокпорт
Сент-Олбанс   3 - 2   Форест Грин
8 ноември 2021
Даг енд Ред   0 - 1   Салфорд Сити

ПреигрувањеУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
16 ноември 2021
Бристол Роверс   4 - 3 (прод.)   Оксфорд Јунајтед
Олтринхем   2 - 3   Гејтсхед
Кембриџ Јунајтед   3 - 1   Нортхемптон Таун
Челтенам Таун   1 - 0   Џилингем
Нотс Каунти   1 - 2   Рочдејл
Олдам Атлетик   1 - 2   Ипсвич Таун
Плимут   3 - 0   Шефилд Венздеј
Солихал Мурс   1 - 2 (прод.)   Виган Атлетик
Стивениџ   2 - 1 (прод.)   МК Донс
Викомб Вондерерс   0 - 1   Хартлепул Јунајтед
17 ноември 2021
Стокпорт   5 - 3 (прод.)   Болтон
30 ноември 2021
Ексетер Сити   2 - 1   Брадфорд Сити

Второ колоУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
3 декември 2021
Гејтсхед   0 - 2   Чарлтон
Ротерам Јунајтед   1 - 0   Стокпорт
4 декември 2021
Бакстон   0 - 1   Морекамб
Бристол Роверс   2 - 1   Сатон Јунајтед
Бартон Албион   1 - 2   Порт Вејл
Кембриџ Јунајтед   2 - 1   Ексетер Сити
Карлајл Јунајтед   1 - 2   Шрусбери
Донкастер Роверс   2 - 3   Мансфилд Таун
Ипсвич Таун   0 - 0   Бароу
Лејтон Ориент   4 - 0   Транмир Роверс
Линколн Сити   0 - 1   Хартлепул Јунајтед
Портсмут   1 - 2   Харогејт Таун
Волсол   1 - 2   Свиндон Таун
AФК Вимблдон   4 - 3   Челтенам Таун
Јовил Таун   1 - 0   Стивениџ
5 декември 2021
Рочдејл   1 - 2   Плимут
Колчестер Јунајтед   1 - 2   Виган Атлетик
Кидерминстер   2 - 0   Халифакс Таун
Салфорд Сити   0 - 2   Честерфилд
6 декември 2021
Борхем Вуд   4 - 0   Сент-Олбанс

ПреигрувањеУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
15 декември 2021
Бароу   2 - 0   Ипсвич Таун

Трето колоУреди

За да се избегне евентуален метеж предизвикан од одложувањата на лигашките натпревари поради порастот на случаите на КОВИД-19, натпреварите од ова коло па натаму ќе бидат решени за време на истиот натпревар, со продолженија и пенали доколку е потребно.[3] Преигрувањето на натпреварите со промена на екипата домаќин што е традиција на ФА Купот и што се користело во првите две рунди на ова издание понатаму нема да биде во употреба.

Тим 1  Резултат  Тим 2
7 јануари 2022
Свиндон Таун   1 - 4   Манчестер Сити
8 јануари 2022
Мансфилд Таун   2 - 3   Мидлсбро
Бристол Сити   0 - 1 (прод.)   Фулам
Барнли   1 - 2   Хадерсфилд Таун
Ковентри Сити   1 - 0   Дарби Каунти
Хартлепул Јунајтед   2 - 1   Блекпул
Милвол   1 - 2   Кристал Палас
Барнсли   5 - 4 (прод.)   Бароу
Борхем Вуд   2 - 0   AФК Вимблдон
Кидерминстер   2 - 1   Рединг
Лестер Сити   4 - 1   Вотфорд
Њукасл Јунајтед   0 - 1   Кембриџ Јунајтед
Питерборо Јунајтед   2 - 1   Бристол Роверс
Порт Вејл   1 - 4   Брентфорд
КПР   1 - 1 (8-7 пен)   Ротерам Јунајтед
Вест Бромвич Албион   1 - 2 (прод.)   Брајтон енд Хоув Албион
Виган Атлетик   3 - 2   Блекбурн Роверс
Бирмингем Сити   0 - 1 (прод.)   Плимут
Челси   5 - 1   Честерфилд
Хал Сити   2 - 3 (прод.)   Евертон
Свонзи Сити   2 - 3 (прод.)   Саутхемптон
Јовил Таун   1 - 3   Борнмут
9 јануари 2022
Лутон Таун   4 - 0   Харогејт Таун
Кардиф Сити   2 - 1 (прод.)   Престон
Чарлтон   0 - 1   Норич Сити
Ливерпул   4 - 1   Шрусбери
Стоук Сити   2 - 0   Лејтон Ориент
Тотенхем   3 - 1   Морекамб
Вест Хем Јунајтед   2 - 0   Лидс Јунајтед
Вулверхемптон   3 - 0   Шефилд Јунајтед
Нотингем Форест   1 - 0   Арсенал
10 јануари 2022
Манчестер Јунајтед   1 - 0   Астон Вила

Четврто колоУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
4 февруари 2022
Манчестер Јунајтед   1 - 1 (7-8 пен)   Мидлсбро
5 февруари 2022
Кидерминстер   1 - 2 (прод.)   Вест Хем Јунајтед
Кристал Палас   2 - 0   Хартлепул Јунајтед
Хадерсфилд Таун   1 - 0   Барнсли
Питерборо Јунајтед   2 - 0   КПР
Кембриџ Јунајтед   0 - 3   Лутон Таун
Саутхемптон   2 - 1(прод.)   Ковентри Сити
Челси   2 - 1(прод.)   Плимут
Евертон   4 - 1   Брентфорд
Стоук Сити   2 - 0   Виган Атлетик
Манчестер Сити   4 - 1   Фулам
Вулверхемптон   0 - 1   Норич Сити
Тотенхем   3 - 1   Брајтон енд Хоув Албион
6 февруари 2022
Ливерпул   3 - 1   Кардиф Сити
Нотингем Форест   4 - 1   Лестер Сити
Борнмут   0 - 1   Борхем Вуд

ОсминафиналеУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
1 март 2022
Питерборо Јунајтед   0 - 2   Манчестер Сити
Кристал Палас   2 - 1   Стоук Сити
Мидлсбро   1 - 0 (прод.)   Тотенхем
2 март 2022
Лутон Таун   2 - 3   Челси
Саутхемптон   3 - 1   Вест Хем Јунајтед
Ливерпул   2 - 1   Норич Сити
3 март 2022
Евертон   2 - 0   Борхем Вуд
7 март 2022
Нотингем Форест   2 - 1   Хадерсфилд Таун

ЧетвртфиналеУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
19 март 2022
Мидлсбро   0 - 2   Челси
20 март 2022
Кристал Палас   4 - 0   Евертон
Саутхемптон   1 - 4   Манчестер Сити
Нотингем Форест   0 - 1   Ливерпул

ПолуфиналеУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
16 април 2022
Манчестер Сити   2 - 3   Ливерпул
17 април 2022
Челси   2 - 0   Кристал Палас

ФиналеУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
14 мај 2022
Челси   0 - 0 (5-6 пен)   Ливерпул

Детали

  Главна статија: „Финале на ФА Купот во 2022 година.
 
 
 
 
 
 
 
 
Челси
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ливерпул
GK 16   Едуар Менди
CB 14   Тревох Чалоба   106'
CB 6   Тијаго Силва
CB 2   Антонио Ридигер
RM 24   Рис Џејмс   77'
CM 5   Жоржињо  
CM 8   Матео Ковачиќ   66'
LM 3   Маркос Алонсо
RW 19   Мејсон Маунт
LW 10   Кристијан Пулишиќ   106'
CF 9   Ромелу Лукаку   85'
Замени:
GK 1   Кепа Арисабалага
DF 28   Сесар Аспиликуета   106'
DF 31   Маланг Сар
MF 7   Н'Голо Канте   66'
MF 12   Рубен Лофтус-Чик   106'   120'
MF 17   Саул
MF 18   Рис Баркли   120'
MF 22   Хаким Зијеш   85'
FW 11   Тимо Вернер
Менаџер:
  Томас Тухел
 
GK 1   Алисон Бекер
RB 66   Трент Александер-Арнолд
CB 5   Ибрахима Конате
CB 4   Вирџил ван Дајк   91'
LB 26   Ендрју Робертсон   111'
CM 8   Наби Кеита   74'
CM 14   Џордан Хендерсон  
CM 6   Тијаго
RF 11   Мохамед Салах   33'
CF 10   Садио Мане
LF 23   Луис Дијас   98'
Замени:
GK 62   Куивин Келехер
DF 12   Џо Гомес
DF 21   Костас Цимикас   111'
DF 32   Жоел Матип   91'
MF 7   Џејмс Милнер   74'
MF 17   Картис Џонс
FW 9   Роберто Фирмино   98'
FW 20   Диого Жота   33'
FW 27   Дивок Ориги
Менаџер:
  Јирген Клоп

Екипа победникУреди

 


Ливерпул
8. титула

Листа на стрелциУреди

Гол Играч Клуб
4   Ријад Марез   Манчестер Сити
4   Џејден Стокли   Чарлтон
3   Рајан Боуман   Шрусбери
3   Џејмс Вилсон   Порт Вејл
3   Џордон Гарик   Плимут
3   Хари Кејн   Тотенхем
3   Скот Квигли   Стокпорт
3   Калум Ланг   Виган Атлетик
3   Ромелу Лукаку   Челси
3   Емилиано Маркондес   Борнмут
3   Брајан Мбемо   Брентфорд
3   Такуми Минамино   Ливерпул
3   Оли Палмер   AФК Вимблдон

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 McNulty, Phil (14 May 2022). „Liverpool beat Chelsea on penalties to win FA Cup and keep quadruple dream alive“. BBC Sport. Посетено на 14 May 2022.
  2. thefa.com (2 јули 2021). „CLUB LINE-UP AND PRIZE FUND DETAILS FOR THE EMIRATES FA CUP 2021-22 SEASON REVEALED“ (англиски). Посетено на 6 ноември 2021.
  3. „No FA Cup third & fourth round replays“. BBC Sport. 20 December 2021. Посетено на 20 December 2021.

Надворешни врскиУреди